Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

چشم انداز تشدید جنگ در جنوب و شرق

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 30 جوزا 1390 ساعت 12:03

چشم انداز تشدید جنگ در جنوب و شرق

از مدتی به این سو فرماندهان امریکایی در افغانستان می گویند که در طول سال گذشته با حملات و ضربات پیاپی ستون فقرات طالبان را در بسیاری از نقاط کشور شکسته و بار دیگر به آنها اجازه نمی دهند که بر نقاط از دست رفته، مسلط شوند. این ضربات بیشتر در قندهار، هلمند و فراه متوجه طالبان بوده و نقاط اساسی پایگاهی آنان از بین رفته است. طالبان دراین مسیربیشتر در شاهراه عمومی کابل – قندهار در منطقۀ وردک و غزنی به اخلال امنیت می پردازند و به این خاطر در روز های اخیر تعدادی از نیرو های ضربتی امریکایی در بخشی از ولسوالی های نا آرام این دو ولایت جا بجا شده اند و تصمیم دارند به طالبان اجازۀ تجدید نیروندهند. این روند بعد از آنکه تصمیم گرفته شد که مسئولیت امنیت در بخش های از افغانستان به زودی به نیروهای افغان سپرده شود، تسریع گشته و امریکایی ها و متحدان دیگرآن دست به جابجایی های جدیدی در نیروهای شان در بسیاری از نقاط کشور زده اند.

فرماندهان امریکایی که تصمیم دارند تا قبل از 2014 تغییرات مهمی در وضعیت امنیتی افغانستان به وجود آورند، تصمیم دارند تا بیشتر نیرو های شان را در جنوب و شرق افغانستان که در ماه های اخیر اوضاع امنیتی آنها به شدت خراب شده متمرکز سازند، اینک برای تصفیه بسیار خونینی کمربسته و مطمئناً که با توجه به وضعیت این منطقه جنگ و تلفات در آن بیشتر و خونین تر خواهد بود.  این مناطق بیشتر کوهستانی، جنگلی و هم مرز با ایجنسی های پاکستان قرار دارند که از یکسورویارویی با این نیرو ها را در چنین اراضی با خطر رو به رو می سازد و از سوی دیگر نیرو های طالب به آسانی می توانند به دو طرف دیورند به سهولت رفت و آمد کنند.

همین حالا حدود سه هزار نیروی جنگندۀ سراج الدین حقانی در پکتیا، پکتیکا، خوست، لوگر و کابل متمرکز می باشند و وظیفه دارند تا این خط را به طور مستمر زیر تهدید قرار دهند و در شرق کشور مخصوصاً در کنر و نورستان نیرو های طالب و حزب اسلامی جابجا می باشند و چون بر سینۀ بسیار بلند و پیچیدۀ هندوکش قرار دارند،  لذا جنگ در این منطقه برای امریکایی ها کار آسانی نخواهد بود. در صورتی نیروهای اردوی پاکستان موازی به نیرو های امریکایی در آنسوی سرحد دست به چنین عملیاتی بزنند، وضعیت پشت جبهۀ طالبان در این منطقه خراب می شود و در منگنۀ دو عملیات در دو سوی مرز قرار می گیرند که در آن صورت طالبان قادر به حفظ قوی شان در این مناطق هم نخواهند شد.

دولت پاکستان از سالها تلاش داشته است تا به هر شکلی حاکمیت خود را بر 7 ایجنسی که دارای 27 هزار کیلومتر مربع مساحت و 5 ملیون سکنه می باشند، تثبیت نماید، زیرا اگر چنین تثبیتی از سوی دولت پاکستان بر این مناطق صورت نگیرد، در آینده قادر به ادعای سرحدی بر دیورند نخواهد شد. حال که نیرو های ناتو تصمیم دارند تا حاکمیت دولت افغانستان را در این طرف مرز تثبیت نمایند، اردوی پاکستان موازی با آن تلاش خواهد کرد تا آنسوی سرحد را در کنترول خود بگیرد و به این خاطر در ماه های آینده شاهد درگیری های خونینی در این منطقه خواهیم بود.

با اینکه رهبران دولت امریکا گفته اند که به خاطر جلوگیری از مصارف بسیار در افغانستان باید به کاهش نیرو هایش در این ج بپردازد، اما جنرال پتریوس که قرار است به زودی ریاست سازمان سیا را به عهده بگیرد، اظهار نظر کرده که نباید  تا اواخر 2012 نیرو های امریکایی خاک افغانستان را ترک کنند، چون حفظ جاهای به دست آمده و گسترش مناطقی که در آنها تامین امنیت صورت گرفته، ضرورت به نیروی عظیمی دارد، پس اوباما و سران دیگر امریکا نباید با این عجله و شتابزدگی از افغانستان خارج شوند.

نیرو های سراج الدین حقانی که مورد حمایت مستقیم نیروهای آی اس آی در وزیرستان قرار دارد، یکی از نیرو های مهمی است که با یورش نیرو های امریکایی در جنوب ابتدا با این نیرو ها در رویارویی قرار خواهند گرفت. نیرو های حقانی که نسبت به تمام گروپهای بنیاد گرا از پول، امکانات و حمایت بیشتر عرب ها و پاکستانی ها برخوردار اند و تعداد بیشتر انتحاری ها را در اختیار دارد و در جنوب برای نیرو های امریکایی می توانند، بسیار خطر ساز تلقی گردند و به این خطر باعث ایجاد تلفات سنگین بر نیرو های ناتو و امریکا خواهند شد. لذا امریکایی ها برای جنگ جدید آمادگی های بیشتری می گیرند و ممکن نیست در جریان این در گیری های سرهای بسیاری از انسان های بی دفاع و بیطرف به خاک سیاه ننشینند.

نیرو های امریکایی  در این عملیات با اینکه تلفات بیشتری را متحمل خواهند شد، اما با استفاده از وسایل پیشرفتۀ نظامی و سلاح های پیشرفته، ضربات کاری بر پیکر طالبان نیز وارد خواهند ساخت و بیشتر از قوای هوایی استفاده خواهند کرد و به این صورت در این جنگ تلفات غیرنظامیان نیز بالا خواهد رفت. اما امریکایی ها در کنار حمله بر پایگاه های طالبان در این مناطق، سران طالب و القاعده را با طیاره های موثر و خطرناک بی پیلوت در باجور و وزیرستان به شدت مورد حمله قرار خواهند داد و به این صورت به زودی در وضعیت جنگ در این منطقه تغییراتی رو نما خواهد گشت.

این جنگ برای طالبان، پاکستان، دولت افغانستان و غربی ها سرنوشت ساز خواهد بود و در صورتی طالبان و حامیان عرب و پاکستانی آنها قادر به جلوگیری از این حملات نگردند و پایگاه های خود را از دست بدهند، مطمئناً که بار دیگر تا 2014 اوضاع عمومی به کلی فرق خواهد کرد و در آن زمان دولت افغانستان امکان تامین امنیت در سر تا سر کشو را پیدا خواهد کرد، در غیر آن با کلوخ ماندن و از آب تیر شدن هیچ تغییری در جنگ کنونی به میان نخواهد آمد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر