Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

روز مادر

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 24 جوزا 1390 ساعت 09:48

روز مادر

امروز 24 جوزا مصادف با روز مادر است به این خاطر این روز از عزیز ترین وپُر ارج ترین روزهای سال به شمار می رودکه باید به پای آن گل ریخت. بدون مادر حیات هیچ موجود زنده ای ادامه نمی یابد. بشریت با مادر بقایش را حفظ می کند و بدون مادر برحیات همگانی نقطۀ پایان گذاشته می شود. پس مادر با این همه موهبت از بالا ترین و والا ترین جایگاهی  نزد انسانها برخوردار است. به این خاطر شعرا بهترین سرایش  شان را به مادر اختصاص داده، نقاشان بهترین نقش  مادر را آفریده و گویندگان بهترین و سوزناکترین حرف مادر را گفته اند.

با تمام ارج گذاری های که در طول زمان نسبت به مادر صورت گرفته، آیا در شرایط کنونی وطن ما کوچک ارجی در خور مادر به آنان داده می شود؟ با درد و دریغ که در ملک ما جز گروه کوچکی از مادرانی که ثروتمندند و از زندگی مرفه و آسوده ای برخوردار اند، اکثریت مادران نه تنها به عنوان یک مادر قدر نمی شوند که در دوزخ زندگی دست و پا می زنند، خودکشی و خودسوزی می کنند، مورد تجاوز قرار می گیرند و در فقر چند لایه جان می کنند.

کشور ما یکی از مناطق خاص دنیاست که نسبت به زن و مادر خشونت و شقاوت بی شماری اعمال می گردد. شمار خشونت های که بر مادران ما می رود، بی حساب است. عرف و سنت ها مادران را زیر پلۀ زیرین آسیاب زندگی قرار داده و شهد حیات را به کام اکثر آنان زهرهلاهل ساخته است. اینکه در هر نیم ساعت مادری بر ولادت جان می دهد و روزانه 600 تن از دلبندان شان در برابر چشمان آنها جان میبازند، کافیست که بدانیم مادران ما با چه شرایطی زندگی می کنند و آیا زجه و ناله آنان در جایی شنیده می شود؟ وقتی در برابر دیدگان زهرا بر دختر 12 ساله اش، 6 جنایتکار پست در تخار تجاوز می کنند و هیچکسی به داد این مادر نمی رسد، معلوم است که روزگار مادرانی چون زهرا در این برزخ چه معنی دارد و چگونه سپری می شود و روز مادر برای آنان چه مفهومی دارد.

در افغانستان یک ملیون بیوه زندگی می کنند که همه مادر اند و باید برای زندگی دلبندان شان هم مادر و هم نان آور باشند. اینکه به این همه بیوه، آیا دستی از مهربانی و امداد دراز می شود، با توجه به نحوۀ کار نهاد های که در این راستا ظاهراً مصروف اند و فسادی که تار و پود همۀ ارگانها را در نوردیده، نمی توان باور کرد. ما در همین پایتخت صد ها مادری را می بینیم که در پیاده رو ها با اطفال شان در زیر سرما و گرمای صاقت فرسا افتاده و برای هر عابری دست تضرع دراز می کنند و لقمه نانی برای زنده ماندن جگرگوشه های شان می طلبند. این نشان می دهد که ارج مادر در جامعۀ امروز ما چه معنی دارد و روز مادر در میان چه صدا ها و آواز هایی تجلیل می گردد.

ما در حالی از روز مادر می گوییم و می نویسیم که به طور اوسط روزانه دو مادر خود سوزی و خود کشی می کنند، بر حد اقل بیست مادر خشونت می رود، گراف مادرانی که مجبور به فرار از منزل می شوند فوق العاده بالا رفته ، مادران گدا رهرو ها  و کوچه ها را پر ساخته ، صد ها مادر جبراً به تن فروشی اشتغال دارند، دهها مادر با انتحار ها و بمباران ها در سال جان می دهند، مادری چند روز قبل در ولسوالی خواجه غار ولایت تخار خود را به آمو انداخت تا از  های روزگار در امان بماند. به این خاطر در چنین روزگاری نمی توان فارغ از درد تمام مادران به  معدود مادرانی که در ناز و نعمتند، اندیشید و  زمانی این روز به ارج واقعی خود خواهد رسید که آلام مادران  امروزی حداقل کاهش یابند و بی هیچ درد و داغی در کنار  دلبندان شان حد اقل زندگی مرفه داشته باشند و بر روح حیات همگانی، فارغ از هر تهدید و تجاوزی  رنگ زنبق و ریحان بکارند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر