Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

داستان پیچیدهء حضور خارجی ها

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 18 جوزا 1390 ساعت 11:06

داستان پیچیدهء حضور خارجی ها

بعد از 11 سبتمبر که امریکایی ها عزم بر اندازی امارت طالبان و نابودی سازمان القاعده را گرفتند، با ارتباطاتی که امریکایی ها  از قبل با مخابرۀ شورای نظار در کولاب تاجکستان به وسیلۀ امرالله صالح داشتند، این رابطه بار دیگر از نزدیک احیا گردید. گری شیرون  یکی از مسوولان سازمان سیا که از افغانستان شناخت کافی داشت به پنجشیر آمد و در دیدار با سران جبهه خواهان همکاری برای سرنگونی امارت طالبان شد و مقداری پول کمک کرد. بعد تامی فرانکس سترجنرال امریکایی و هنگ نمایندۀ سازمان سیا با قسیم فهیم که بعد از قتل احمدشاه مسعود به رهبری جبهۀ متحد انتخاب شده بود و عارف سروری عضو شورای رهبری 12 نفرۀ جبهۀ پنجشیر ومسوول استخبارات جبهه، دیدار کردند. در این دیدار توافق شد که نیروی هوایی امریکا مواضع طالبان را با تمام قوا بکوبد و برای هدایت این حملات عده ای از افسران امریکایی در افغانستان جا بجا شوند. بعد از سقوط امارت طالبان، نیرو های خارجی زیر نام آیساف و ائتلاف وارد افغانستان شدند. نیرو های ائتلاف که رهبری آن را امریکا به عهده داشت در آغاز ورود به یازده هزار می رسیدند. اما نیرو های آیساف بر اساس موافقه شورای امنیت که از 7500 سرباز تشکیل شده بود، نیز  وارد افغانستان گردید.

نیرو های انگلیسی ائتلاف در 7 اکتوبر 2001 وارد میدان هوایی بگرام شدند. اما به زودی روانۀ هلمند گشتند و به جای آنها نیرو های امریکایی در بگرام جا بجا شدند که تا حال در همان میدان مستقر اند و موازی به میدان هوایی قندهار این میدان نیز یکی از مهمترین پایگاه های نظامی امریکا می باشد. گفته می شود که قومندان انگلیسی در شب اول ورود به میدان بگرام مورد انتقاد قسیم فهیم قرار گرفت که چرا بدون اجازۀ او به عنوان وزیر دفاع نیرو هایش را به کابل آورده است. اما اینکه نیروی ائتلاف بعد از ملاقات تامی فرانکس و فهیم با کسی دیگری بر سر ورود این نیرو ها به افغانستان مذاکره کرده باشد و تعهدی در این زمینه صورت گرفته باشد، عارف سروری در مصاحبۀ 4 دهۀ اخیر کلید، اظهار بی اطلاعی می کند و می گوید که معلوم نیست چه کسی مسئولیت این دعوت و ورود را به عهده دارد.

اما نیرو های آیساف که با تصویب شورای امنیت وارد افغانستان شدند، بعد معاهدۀ با داکتر عبدالله وزیر خارجۀ دولت موقت و  یونس قانونی وزیر داخله آن دولت در 2001 به امضا رسانده که در این مدت پنهان نگهداشته شده و اینک نشریۀ ویسا متن آن را به چاپ رسانده است. در این تعهد نامه آمده است که «آیساف آزادی کامل و بلا مانع دارد که در سر اسر خاک افغانستان و هوای آن حرکت نماید، با هرکدام از رهبران سیاسی ، اجتماعی و دینی که لازم باشد، ارتباط برقرار کند، آیساف و افراد کمکی او تحت کلیه شرایط و در تمام اوقات در مقابل هر نوع جرم و یا خطای قابل مجازات که توسط آنان در خاک افغانستان انجام گرفته باشد، منحصراًتابع مقامات قضایی ملتهای خود خواهند بود و در مقابل هر گونه دستگیری و باز داشت، مصئونیت خواهد داشت. آیساف از هرگونه مالیه و تکس و گمرک معاف می باشد». این چند سطر  که بخشی از این موافقت نامه را بازگو می کند، در حقیقت لُب ولُباب آن بوده که نشان می دهد، برای این نیرو ها در افغانستان حق کاپیتالسیون قایل شده و این حق زمانی قایل شده می تواند که طرف حاضر به پذیرش هر شرایطی برای حفظ اقتدار باشد.

در صورتی این توافقنامه مدت ها قبل افشا می شد، مشکل بسیاری از رسانه ها حل می گردید که بالاخره خود افغانها در برابر خارجی ها چنان زانو زده که به آنها اجازۀ هر خطایی را در داخل ملک  خود و بر مردم شان داده اند به این خاطر اعتراض های کرزی با چنین تعهدات رسمی نمی تواند هیچ ارزشی داشته باشد. این هم می تواند برای هر افغانی سوال باشد که چرا چنین توافقنامۀ از دید مردم پنهان نگهداشته شده است چون بی شباهت به تعهد نامۀ شاه ایران در برابر انگلیس ها بعد از کودتای مرداد 32 نیست که در آن برای انگلیس ها حق کاپیتالسیون قایل شده و آن اینکه هر اتباع انگلیسی که هر جرمی در ایران انجام می داد، فقط در محاکم  انگلیسی قابل محاکمه بود نه در محاکم ایرانی و این تعهد نیز چیزی از آن کم ندارد.

اینک در هر روز در افغانستان حدود 50 غیر نظامی به قتل می رسند که بیش از 30 درصد آن ها به وسیلۀ بمباران نیرو های خارجی به قتل می رسند، در چند سال اخیر بیش از سی هزار تن به وسیلۀ خارجی ها دستگیر و مورد بازپرس قرار گرفتند، پروسۀ که بیوقفه تا حال ادامه دارد که می توان بخشی از آزادی عمل  این  همه جرم و جنایات را مطابق به این تعهد نامه دانست، چیزیکه سالها پنهان نگهداشته شده بود و اینک بالاخره از رسانه ها سر بیرون کرد که مطمئناً می تواند بحث جدی به حساب آید که حتماً روی آن بحث های و تبصره های بسیاری صورت خواهد گرفت و خوب است کرزی قبل از آنکه به فریاد علیه خارجی ها نسبت قتل غیر نظامیان ادامه دهد، حسابش را با این تعهد نامه یکطرفه سازد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر