Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مهاجرین افغان و سرنوشت گره خورده با مشکلات

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 17 جوزا 1390 ساعت 10:34

مهاجرین افغان و سرنوشت گره خورده با مشکلات

داستان مهاجران افغان یکی از طولانی ترین و پرحجم ترین داستان های تاریخ به حساب می آید.  افغان که بعد از کودتای ثور و تجاوز شوروی به صورت کتلوی دست به مهاجرت زدند، بیشر در پاکستان و ایران متمرکز گشتند. اما آرام آرام این مهاجرت ها از ایران و پاکستان به سوی کشور های اروپایی، امریکایی، عربی و استرالیا آغاز کشیده شده  و امروز بیش از چهارملیون افغانستان در سر تا سر دنیا پخش می یباشند و این مهاجران دیگر آوارگان سیاسی نه که گرسنگان کار می باشند.

با اینکه مهاجران افغان در کشور های عربی، اروپایی و امریکایی در وضعیت نسبتاً خوبی قرار دارند. اما در ایران و پاکستان که بیش از 70 در صد آوارگان در آن دو کشور زندگی دارند، در بدترین روزگاری به سر می برند و هیچ مرجعی در دنیا وجود ندارد که از این آوارگان حرفی بزنند و به این صورت همه را به حال خود رها کرده اند.

با اینکه جوانان آواره باید با فروش نیروی کار خود امرار معاش کنند، اما درپاکستان کار در خور توجهی وجود ندارد و بیشتر جوانان زیر 45 درجۀ سانتی گرید به کار خشتمالی و کار در کارخانه های چپلک سازی و تکه بافی مصروف اند. سرمایه داران پاکستانی به خاطری که افغانها برایشان نیروی مطیع و ارزان ارائه می دارند، لذا ترجیع می دهند که بیشتر صفوف کارگران شان را از کارگران افغان پر سازند.  با اینکه آوارگان افغان در  پاکستان از سوی پولیس فاسد آن کشور همیشه زیر فشار قرار می گیرند، اما در مجموع برخورد مردم پاکستان، بخصوص مردم خیبر پشتونخواه نسبت به افغانها بسیار خوب می باشد و افغانها اجازۀ هر کاری را در شهر های پاکستان، بخصوص خیبر پشتونخواه دارند  و به این خاطر در دکانداری، موتر داری، هوتل داری و دهها کار دیگر مصروف می باشند.

آوارگان افغان در ایران که در جهنمی به نام آوارگی دست و پا می زنند و چون در افغانستان هیچ کاری برایشان وجود ندارد ، لذا نه تنها تمایلی به برگشت ندارند که کوشش می کنند به هرطریقی در ایران روز بگذرانند. ایران نه تنها مثل پاکستان برای آوارگان افغان آزادی کار و عمل قایل نیستند که به جز ولایتی که در آن زندگی می کنند، حق رفتن به ولایت دیگری را ندارند، به کار های معدودی چون خشت زنی، مالداری، زراعت و کار های خدماتی چون پاک کاری زباله دانی ها، کار در لوله های فاضلاب و غیره می توانند مصروف باشند. این کار های به شدت پستی است که اکثر ایرانی ها حاضر به انجام آنها نیستند و به این خاطر از افغانها استفاده می کنند و افغانهای مجبور راهی جز انجام این کار ها ندارند.

در صورتی حداقل زمینۀ زندگی برای آوارگان افغان در هریکی از کشور های جهان از جمله ایران و پاکستان مساعد باشد، مطمئناً که حتی یک خانوادۀ افغان به افغانستان بر نمی گردد. چون اگر به این جا برگردند، راهی جز اینکه فقر را تقسیم کنند، ندارند. زیرا ثروت ها دراین جا در کنترول فیصدی بسیار کمی قرار دارد.  همین حالا ملیون ها جوان افغان در افغانستان بیکار می گردند و راهی جز این که یا در خدمت باند های مافیایی قرار بگیرند و یا به اعتیاد رو بیاورند، ندارند.

با تمام این بدبختی ها، ایران روزانه تا 500 افغان را دستگیر و از پل ابریشم رد مرز می کند. در صورتی کمیساریای سازمان ملل که چند سال گذشته امکاناتی داشت و برای مهاجران برگشت کننده، مقداری پول و مقدار امکانات خانه سازی تحویل می داد، اما در سال های اخیر این نهاد قادر به جذب کمک های جدیدی به خاطر برگشت مهاجران نشد که اینک اخیراً اعلان کرده که این نهاد طرح برگشت و کمک برای ده هزار مهاجر را از پاکستان روی دست گرفته و این کار به زودی آغاز خواهد شد.

با اینکه دفتر کمیساریای عالی پناهندگان در افغانستان کوشش های را برای برگشت و اسکان مهاجران در سالهای قبل انجام داد، اما برخی از این مهاجران که شرایط و ادامۀ زندگی در افغانستان را دشوار یافتند، دوباره به ایران و پاکستان برگشتند. اینکه ده هزار برگشت کنندۀ جدید چرا به افغانستان بر می گردند و چگونه زندگی شان را ادامه می دهند از پرسش های است که باید پاسخ خود را پیدا کنند. زیرا در این سالها جوانان و خانواده های افغان با صد ها مشقت و مصرف پول های کلانی تلاش می کنند تا به بیرون بروند. 27 درصد جوانانی که در دنیا خواستار پناهندگی اند، جوانان افغان می باشند. گروه های بزرگی مافیایی از طریق قاچاق و انتقال انسان، سالانه 32 ملیارد دالر به جیب می زنند، شاخه های این مافیا ها در افغانستان فوق العاده فعال بوده و روزانه از طرق مختلف زمینی، هوایی و دریایی به انتقال جوانان افغان می پردازند که تا حال شاهد دهها حادثۀ المناک بوده ایم.

با اینکه بسیاری از آوارگان در کشور های مختلف دنیا با قواعد و شرایط خاصی زندگی می کنند و تا حدی مصئونیت کار و زندگی دارند، اما بدبختانه که آوارگان افغان در ایران و پاکستان از حد اقل شرایط قانونی زندگی برخوردار نبوده، پاسداران ایرانی به سادگی می توانند چندید مهاجر افغان را به قتل برسانند. نمونۀ آن را سال گذشته در جادۀ زابل – زاهدان دیدیم که چگونه 14 افغان را گوسپند وار ذبح کرده بودند و تا امروز هیچ نهاد دولتی در ایران از این قاتلان کلمه ای باز خواست نکرد.

بی مکثی می توان گفت که مشکل مهاجران افغان که حال در تمام جهان پراکنده می باشند، یکی از بزرگترین مشکل افغانستان نه که مشکل جهان به حساب می آید و چون هیج طرح و برنامۀ برای حل این پرابلم بسیار بزرگ وجود ندارد و هیچ دولتی در افغانستان بدون حمایت و کمک دنیا قادر به حل آن نخواهد شد، پس باید سالها انتظار کشید که بالاخره وضعیت کار و معیشت در افغانستان دگرگون شود و آن وقت این مهاجران بار دیگر آهنگ خانه خواهند کرد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر