Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مذاکره با طالبان و چشم انداز آینده

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 16 جوزا 1390 ساعت 11:16

مذاکره با طالبان و چشم انداز آینده

جدال برسر مصالحه با طالبان، از مدت به این سو میان کرزی و مخالفانش درگرفته، در آغاز بسیاری به این باور بودند که طرح مصالحه با طالبان، تلاش من در آوردی خودکرزی است که می خواهد از طریق نزدیک شده به طالبان از اوضاع به نفع خود سود ببرد. اما بعد از آنکه دولت آلمان 50 ملیون دالر به این پروسه کمک کرد، برخی ها متوجه شدند که در عقب این پروسه، خارجی ها قرار دارند و از آن حمایت می کنند و بعد از آنکه امریکا به این پروسه داخل شد و 50 ملیون دالر کمک کرد، بیش ازپیش مردم به این نتیجه رسیدند که غربی ها نیز از این حرکت حمایت کرده، چه بسا که خود طراح آن بوده باشند.

بعد از آنکه ربانی به عنوان رئیس شورای عالی صلح تعیین شد، درمیان منتقدان کرزی تا حدی درز ایجاد گردید، چون دیدند که رهبر جهاد و مقاومت خود بر سکوی مصالحه با دشمنان خونین دیروزش قرار دارد، لذا برخورد  های یک جانبۀ این جمع که  فقط می خواستند بر کرزی انتقاد کنند اما در برابر ربانی چپ نشستند به بی عتباری آنان منجر گردید. با اینکه مقامات ارشد امریکایی تا حال گفته اند که تا زمانی با طالبان صلح نخواهند کرد که قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نشناسند و حقوق زن را مراعات نکنند و با این پیش شرط قرار دادنها، بسیاری فکر می کردند که امریکایی ها تمایلی به طرح کرزی ندارند.

در این حال نشرات غربی فاش کردند که هیئتی به ریاست طیب آغا که یکی از مشاوران نزدیک و مورد اعتماد ملا عمر است، به طور مخفیانه، ابتدا یک دور مذاکره  با امریکایی ها در قطرداشته و بعد این مذاکرات در آلمان ادامه یافته است. با اینکه کاخ سفید، گراسمن را مامور پیشبرد مذاکره با طالبان نموده، اما اینکه در این مذاکره چه کسانی از امریکایی ها نمایندگی کرده، افشا نشده است. گفته می شود که طالبان شرایط خود را برای مذاکرۀ رسمی با امریکایی ها مطرح نموده اند. این شرایط شامل چهار مورد است که امریکایی ها قبل از آغاز مذاکرۀ رسمی تضمین های خروج از افغانستان را ارائه کنند، امریکا قبل از آنکه دست به تخلیۀ افغانستان بزند، باید تمام نیرو های خود را در محلی مثل میدان هوایی بگرام جمع کند، سر از آغاز رسمی مذاکرات، امریکایی ها باید تمام عملیات نظامی زمینی و هوایی خود را بند کنند و بالاخره طالبان پذیرفته اند که نقش عربستان سعودی را به عنوان میانجی می پذیرند.

با تمام این شرایط که فقط خروج نیروهای خارجی از افغانستان را در پی دارد و اینکه جواب نمایندگان ایالات متحده  در برابرطالبان چه بوده تا حال افشا نشده است. اما به باور بسیاری در صورتی امریکا نیرو هایش را از افغانستان بیرون کند و قدرت را به طالبان بسپارد، پس ضرورت چنین مذاکراتی چه می باشد. فرماندهان امریکایی از مدت ها به این سو اعلان می کنند که در زمستان گذشته چنان ضربات کاری بر طالبان وارد ساخته که طالبان توان باز پس گیری مناطق از دست رفته را ندارند. آنان به این باورند که تشکیلات القاعده با کشته شدن 900 قومندان آن در وزیرستان و بر فرق همه قتل اسامه در این منطقه اثرات جدی بر تضعیف القاعده داشته است. طالبان نیز در سال گذشته دهها قومندان شان را از دست دادند و چون به باور امریکایی ها چنین تضعیفی در صفوف القاعده و طالبان رو نما گشته، لذا زمینه را برای مذاکره با طالبان مساعد دیده است. چیزیکه ستراتیژیست های امریکایی چند سال قبل آن را  ابراز می داشتند.

مهمترین مسئله در مذاکره با طالبان قبولی پایگاه های دایمی امریکا در خاک افغانستان است، تلاشی که اکنون از سوی دولت های افغانستان و امریکا در جریان است وبه گمان اغلب احتمال می رود که در جریان تدویر لویه جرگه به ثمر بنشیند و بر این حضور مهر تایید گذاشته شود. اما امریکا برای حضور آینده اش ضرورت دارد تا نا امنی کنونی مقداری مهار گردد، این را با فشار جنگ و پیشنهاد صلح می توانند تا حدی به دست بیاورند. اما این بدان معنی نیست که امریکا به این آسانی همۀ منافع قاره ای خود را  در این جا سر جایش بگذارد و دوباره به آنسوی دنیا عودت کند. بسیاری از مردم عوام افغانستان به این باورند که امریکایی ها تا حال گاهی از دل و جان در برابر طالبان نجنگیده و اگر چنین ضرورتی را همین فردا احساس کنند، قادرند که تا چند روز بخشی از گلیم اقتدار این گروه را در مناطق مختلف افغانستان جمع کنند. اما چون سیاست امریکا در جنگ با طالبان با نوعی کجدار و مریز همراه بوده، لذا برای این کار تا حال تعلل صورت گرفته است.

با اینکه القاعده در دو سال اخیر ضربات سختی از بی پیلوت های امریکایی چشیده و بیش از 20 هزار نیروی خود را از وزیرستان به یمن و جاهای دیگری در شاخ افریقا انتقال داده، طالبان نیز به دو گروه که جدا از یکدیگر عمل می کنند، تقسیم شده و در میان نیرو های حزب اسلامی و طالبان در کندز، بغلان و ورودک تا حال چندین درگیری به وقوع پیوسته، لذا بعد از این امریکایی ها گروه طالبان را به نیروی غیر قابل کنترولی تصور نکرده و از نحوۀ صحبت فرماندهان امریکایی می توان به نتیجه رسید که بعد از این  بخشی از طالبان را با فشار و تطمیع به مصالحه وا می دارند و بعد برای آنان در دولت حسابی باز میکنند و به بخشی از قدرت مبدل می سازند. طالبان جدیدی که در حکومت جابجا می شوند، دیگر بر سنت ها و بنیاد گرایی طالبانی سوار نخواهند بود و مثل طالبانی که اکنون در دولت قرار دارند و یا در همگامی با آن کار می کنند به عملکرد های زمان امارت شان رو نخواهند آورد.

در شرایطی که اخیراً طالبان اعلان کرده ، مطمئناً که بعد از چند دور مذاکرات تغییراتی به وجود خواهد آمد. امریکا  این را می داند و به این خاطر صحبت ها و چانه زنی ها را پیش می برد، اما ضعیف به نظر می رسد که تمام گروه های طالب در این مذاکرات تسلیم شوند. بخشی از آنها به مصالحه خواهند پیوست و بخشی تا مدت ها درگیر خواهند ماند، زیرا ادامۀ هر چند جنگ محدود بازهم ضرورت این روز گار است و تا سالها ضرورت خواهد بود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر