Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

افغانستان، معادن سرشار و مردم فقیر

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 12 جوزا 1390 ساعت 10:19

افغانستان، معادن سرشار و مردم فقیر

در این سالها سرو صدای استخراج معادن افغانستان بسیار بلند شده که با بحث های گوناکونی همراه بوده و سوالاتی بسیاری در این زمینه وجود داشته که بسیاری از آنها تا حال جواب خود را نیافته اند. حتی باری در این نارضایتی و نگرانی کرزی نیز شامل گردید که معلوم می شد از شیوۀ کار وزیر معادنش ناراضی بوده است. تا حال حداقل معدن مس عینک برای یک کمپنی چینی به اجاره داده شده است که با جدل های بسیاری همراه بود و در آن زمان گفته شد که وزیر معادن برای اجرای این قرار داد 30 ملیون دالر رشوه اخذ کرده و بعد ها تبصرۀ رشوۀ 200 ملیون دالر نیز سر زبانها شد. اینکه برای این قرار داد چرا پول و رشوه پرداخت شده باشد، معلوم است مه باید حقی را ناحق و ناحقی را حق کرده باشند، در غیر آن هیچ کمپنی کارملانصرالدینی نمی کند که این همه پول را برای وزیری و یا بالاتر از آن رشوه بپردازد. اینکه در چه چیزی در این قرار داد خیانت صورت گرفت تا حال روشن نشده است.

معدن مس عینک لوگر که تا حال کار آن شروع نشده، 13 ملیون تن مس دارد و این یکی از بزرگترین معادن مس جهان به حساب می آید که چون برای چینی ها در فاصلۀ نزدیکی قرار دارد، بسیار قرین به صرفه می باشد. از درک استخراج مس این معدن سالانه 300 ملیون دالر به دامن افغانستان می ریزد که اگر فساد نباشد این مقدار پول، رقم نستباً کلانی را نشان می دهد که اگر چنین فسادی حاکم باشد، این 300 ملیون چارۀ ده نفر را هم کرده نمی تواند، چون همین حالا از کابل بانک 10 نفر 900 ملیوندالر را دزدیده اند و نه تنها با خاطر آرام به سیر و سیاحت می پردازند که در رسانه ها از همه بیشتر می غرند و حق به جانب تر اند. در کنار معدن مس، معادن طلا، آهن، سنگهای قیمتی، ذغال سنگ، یورانیم، لیتیم ، نفت و غیره از معادن بزرگی در افغانستان محسوب می شوند. تا حال علاوه به معدن مس عینک، معادن زغالسنگ دودکش بغلان و سبزک هرات نیز به اجاره داده شده اند.

معدن آهن حاجی گک که دو ملیارد تن آهن دارد، حداقل ارزش آن به یک تریلیون دالر می رسد که در حال سپردن به داوطلبی است، علاوتاًچشم های زیادی به معدن طلای بدخشان نیز دوخته شده است ومعدن 81 ملیارد متر مکعبی گاز شبرغان افغانستان نیز توسط دفتری در ناوری قرار است به فروش برسد. معدن یک تریلیون دالری لیتیم افغانستان از بزرگترین معدن افغانستان است که اگر تنها این معدن به صورت درست به بهره برداری سپرده شود و به وسیلۀ خارجی ها و داخلی ها چپاول نگردد، برای صد سال در صورتی بودجۀ سالانۀ افغانستان صد ملیارد دالر باشد، تکافو می نماید. بگذریم که معدن آهن حاجی گک چیزی از این کمتر ندارد و تنها معدن درۀ صوف بغلان 74 ملیون تن زغال سنگ دارد. به این صورت بعد از آخرین ارزیابی های که ناسا در افغانستان صورت داد و اعلان کرد که ذخایر 32 ولایت افغانستان، بدون بدخشان و هلمند، 500 تریلیون دالر ارزش و افغانستان بیش از 400 منرال قیمتی دارد، معلوم شد که افغانستان درحد عربستان سعودی ثروتمند است و بی گمان نیست که اشتهای بسیاری را از نقاط دور دست جهان به سوی خود می کشاند..

کار معادن و خرید و فروش آن برای کشور ما سرنوشت ساز است، زیرا افغانستان برای پیشرفت نسل های آینده فقط می تواند بر این ذخیره ها حساب کند، اما در شرایط کنونی که افغانستان دومین ادارۀ فاسد جهان را در اختیار دارد و برای چاپیدن این معادن چپاولگران بسیاری دهن باز کرده اند لذا فروش این معادن در چنین روزگاری می تواند کشور ما را از امکانات آینده و ثروت های نسل های بعدی به کلی محروم بسازد. اینکه چرا در چنین دوزخی از تلاطم به این دستپاچگی به فروش معادن پا، لُچ کرده و آستین بالا زده اند، جز در نظر گرفتن منافع بیگانگان و فدا کردن منافع فرزندان نسل های بعدی افغان، چه بوده می تواند؟

در شرایط کنونی یکی از وظایف عمدۀ مردم افغانستان این است که نباید اجازه داده شود که این معادن به این آسانی و ارزانی به فروش برسند، زیرا در این 40 سال معادن زمرد، لاجورد و بیروج افغانستان در نورستان، بدخشان و پنجشیر بی مهابا به طور غیر فنی استخراج و به فروش رسیده و می رسند، در صورتی با این وضعیت، کار فروش معادن شروع شود، معلوم است که آیندۀ افغانستان چه معنی دارد. اینکه بسیاری می گویند که خارجی ها در افغانستان منافع خود را می پالند، استخراج این معادن و فروش آن ها  در بازار های دنیا یکی از مهمترین اهداف آنها به حساب می آید.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر