Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

افغان ها گرفتار رویارویی کور جنگ

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 10 جوزا 1390 ساعت 10:22

افغان ها گرفتار رویارویی کور جنگ

ملت فقیر و ناتوان افغانستان در این روز ها بدترین دوران حیاتش را سپری می کند. رویارویی های کور دوطرف که مردم افغانستان را بیش از مورچه های بیمقداری ارزش نمی دهند، در دمی جان دهها زن ومرد و پیرو جوان را می گیرند و بعد هیچ مرجعی در دنیا وجود ندارد که از این حملات و کشتار ها داد خواهی کند. لذا افغانها  بی پناه ترین مردم دنیاتعریف می گردند که دو طرف به نام حمایت و خدمت به آنان چنین بیرحمانه زن و طفل شان را می کشند و برای این  کشتار پایانی به نظر نمی رسد.

در طول سال 2010 در افغانستان 2777  غیر نظامی به قتل رسیدند. این کشتار که از 2004 آغاز شد، در آینده نیز ادامه دارد. دلایل و شواهد بسیاری نشان می دهند که در سال روان این گراف از مرز سه هزار نفر خواهد گذشت. تا اینکه در سیاست منطقه تغییرات اساسی به وجود نیاید، نمی توان از پایان کشتار چیزی گفت. در این روز ها،کشتار 60 غیر نظامی در ولسوالی دوآب نورستان، قتل 14  طفل و زن در ولسوالی نوزاد ولایت هلمند و قتل پنج تن در عملیات دیروز هرات که با تعداد کثیری  زخمی همراه بوده است، نشان می دهد که مردم افغانستان در چه جهنمی به نام زندگی دست و پا می زنند و اینکه این کشتار چه زمانی پایان خواهد یافت، کسی پیشبینی کرده نمی تواند.

جالب است که مخالفان دولت گاهی برمرگ این همه آدم های ملکی که کاری به دو طرف ندارند، نه افسوس می کنند و نه آن را غلط می دانند. بسیاری فکر می کردند که با کشتار در کابل بانک جلال آباد که در آن 90 درصد کشته شدگان افراد عادی بودند، رهبری مخالفان از این عمل اظهار ندامت کنند، اما آنان چیزی از «زرعجم»، که می گفت از این کشتار لذت برده، کمتر نداشتند تا این عمل را محکوم می کردند و بر اشتباه خود اعتراف می نمودند. زیرا آنان تمام انسان های را که در شهر ها زندگی می کنند، اسلام واقعی نمی شناسند و در کشتار شان هرگز دست نمی لرزانند.

نیرو های خارجی که در نوزاد 14 زن و طفل را به خاک و خون کشیدند، نه تنها از این عمل شان پشیمان بنودند که با تحکم گفتند که نمی توانند، عملیات شبانه علیه طالبان را توقف دهند و به این صورت بار دیگر غالمغال های کرزی برای جلوگیری از قتل غیر نظامیان به جایی نرسید و باید انتظار داشت که به زودی نمونه های دیگری از یان کشتار تکرار خواهد شد، اما اینکه  بار دیگر«سوتۀ حافظ» این نیرو ها بر سر کدام مردم و کدام قریه می افتد باید انتظار کشید که به زودی شاهد تکرار آن خواهیم بود و خواهیم دید که صحبت های رییس جمهور افغانستان بر این نیرو ها کوچکترین اثری ندارد.

در تاریخ کمتر ملتی را می توان سراغ کرد که به این درازا، زن و مردو طفل آن بدون اینکه کوچکترین گناهی داشته باشند،به این ناخبری و بیچارگی برای شهادت انتخاب شده باشند ودو طرف با این بی پروایی، شقاوت و قسی القلبی نابود شان کنند. مردم افغانستان که در برابر این کشتار ها سخت بیچاره شده اند و گاه گاهی با عصبیت دست به تظاهرات می زنند، نه تنها در موضع دو طرف برای ختم کشتار تغییری به وجود نیامده  که با وارد شدن تکنولوژی پیشرفته تر جنگی این گراف رو زتا روز بالاتر می رود.

آمار نشان می دهد که در طول دهسال گذشته در افغانستان بیش از 20 هزار غیر نظامی به قتل رسیده اند. قاتلان این 20 هزار نفر طالبان و نیرو های ناتو اند، علاوتاً هزاران نظامی نیز در این جنگها کشته شده که به دنبال هریک از اینها خانوادۀ وجود داشته واکثر این بازماندگان اینان جز گدایی و دراز کردن دست تضرع برای پیدا کردن لقمه نانی چه کرده می توانند؟

این مسئله برای دو طرف درگیر بسیار بی اهمیت است. خارجی ها فکر می کنند که ملت افغانستان یک ملت وحشی است که کشتار شان بی اهمیت ترین چیزیست و طالبان نیز اکثر افراد این ملت را مسلمانان کامل نمی دانند که اگر در عملیات های انتحاری  و یا انفجاری کشته شوند، نه گناهی دارد و نه مردم از آنها بازخواست کرده می تواند، به این خاطر دست دو طرف در این کشتار چنان دراز است که کسی را یارای کوتاه کردن آن نیست.

بسیاری به این باورندکه این جنگ و کشتار تا زمان انعقاد پیمان استقرار پایگاه های دایمی ایالات متحده در افغانستان شدت بیشتری خواهد یافت و قربانی های بیشتری خواهد گرفت. اما اینکه بعد از این تصویب آیا جنگ یکباره متوقف خواهد شد و مردم بعد از سالها نفس راحت خواهند کشید، نمی توان باور کرد. زیرا افغانستان در این سالها به مرکز گرهی تضاد های جهانی و منطقوی مبدل شده و تا زمانی  این تضادها پا برجا اند، نمی توان از آرامش مردم و ختم جنگ چیزی یاد کرد و همه باید کفن و لباس شهادت پوشید که بدبختانه چنین قرعه ای به نام این جا زده شده است.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر