Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تخار؛ حادثهء تکان دهنده!

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 09 جوزا 1390 ساعت 10:38

تخار؛ حادثهء تکان دهنده!

حملۀ طالبان بر مقر ولایت تخار که منجر به کشته شدن جنرال داوود داوود قومندان زون 303 پامیر در شمال و شاهجهان نوری قومندان امنیۀ آن ولایت، زخمی شدن جبار تقوا والی تخار، جنرال مارکس نیپ قومندان عمومی نیرو های آلمانی در افغانستان و مرگ سکرتر و حاضر باش والی با دوتن از سربازان آلمانی گردید، برای مقامات امنیتی افغانستان بسیارتکاندهنده بود. این حمله به دنبال حمله های است که در آنها، جانِ خان محمد مجاهد قومندان امنیۀ قندهار، عبدالرحمن سیدخیلی قومندان امنیۀ کندز و ملک زرین یکی از قومندانان جهادی همکار دولت گرفته شد. با اینکه طالبان هیچوقت در کشتن مقامات دولتی در افغانستان دست نلرزانده ، اما چندماه قبل ملا عمر طی فرمانی به جنگجویانش حکم داد که بعد از این مقامات ارشد دولتی را هدف قرار دهند، حکمی که تا هنوز پا برجاست.

عبدالجبار تقوا، والی تخار که در این حادثه شدیداً زخمی شده، می گوید که آنان از این عملیات با خبر بوده و حتی نمبر تلیفون حمله کننده را می دانستند، مگر با تمام این با خبری، حمله کننده قادر شد تا در درون ساختمان ولایت تخار نفوذ کند و عملیاتش را به سر برساند. اینکه با تمام این باخبری چرا زمان و محل جلسه را تغییر ندادند و با این همه آگاهی، چرا نیرو های آلمانی قومندان عمومی خود را به چنین محل مورد تهدیدی فرستادند، از پرسش های است که باید بعداً جواب خود را بیابد.

برخی از منتقدان از جمله عبدالله عبدالله رهبر جبهۀ تغییر و امید در مراسم به خاک سپاری جنرال داوود دولت را ملامت کرد که چرا در این زمینه توجه نکرده، انتقادی که در زمان قتل خان محمد مجاهد نیز عنوان شد و دولت در تامین امنیت مقامات ارشد به بی توجهی متهم گردید، در حالیکه خان محمد مجاهد به عنوان قومندان پولیس قندهار، تمام امکانات امنیتی را در دست داشت، او نباید امنیت خود که باید، امنیت تمام شهروندان قندهاری را می گرفت. در حادثۀ اخیر نیز قومندان زون، قومندان ولایت و قومندان کل نیرو های آلمانی در افغانستان در جلسه شرکت داشتند و از وقوع حادثه هم با خبر بودند. اینان مقامات ارشد و صلاحیت دار نه تنها تخار که از تمام شمال بودند و دولت در آنجا غیر از این افراد معنی داشته نمی تواند. اینان مثل خان محمد مجاهد نه تنها مسوولیت امنیت خود که از تمام مردم شمال را دشتند که معلوم نیست غیر از خود اینان در تخار دولت چه معنی دارد که باید مورد انتقاد قرار گیرد و این دولت چه کسانی را برای تامین امنیت، تامین کنندگان امنیت می فرستاد..

برخی ها بعد ازحادثۀ تخار کرزی را متهم می کنند که چرا پروسۀصلح در حالیکه طالبان با چنین عملیاتی مسوولان امنیتی دولت را می کشند پیش رو گرفته است . در حالیکه روند بعدی مذاکرات صلح نشان می دهد که در این مورد نه تنها کرزی که دوستان خارجی و افراد بر قدرت همه با آن توافق دارند. ابتدا آلمانها برای این روند 50 ملیون دالر کمک کردند، بعد امریکا 50 ملیون برای پیشبرد این روند همکاری کرد، حال خود امریکایی ها در قطر و آلمان با رهبران طالبان نشست و گفتگودارند. آقای ربانی «رهبر جهاد و مقاومت» در راس کمیسیون صلح با طالبان قرار دارند. فهیم، خلیلی، محقق، سیاف، گیلانی و دیگران در این پروسه مستقیماً دخیل اندو از آن حمایت می کنند. حمله بر جنرال داوود زمانی صورت گرفت که آقای ربانی در ترکمنستان سرگرم بحث در مورد پروسۀ صلح با مقامات دولت ترکمنستان بود، پس دلیلی وجود ندارد که این طرح را صرف به ریش کرزی بست و بر او انتقاد کرد و دیگران را برالذمه اعلان کرد.

از مدت ها به این سوخبر می رسد که نیرو های القاعده در تخار و کندز فعال اند و تعداد زیادی از نیرو های ازبک حزب التحریر ازبکستان که شاخۀ از القاعده است، در این دوولایت تجمع کرده و حتی تعدادی از قومندانان طالب که حاضر به پیروی از آنها نبوده، خلع سلاح شده اند و یک روز بعد از کشته شدن جنرال داوود اعلان شد که سه تن از اعضای این حزب را در کندز دستگیر کرده اند. به این خاطرچند عملیات دقیق و خونینی که بر انجنیر عمر، سید خیلی و داوود انجام گرفت، دقیق و ماهرانه بود و دست القاعده در پس پشت آن معلوم می شد که با تجمع بیشتر نیرو های حزب التحریر القاعده در این منطقه، شاهد چندین عملیات  خونین بعدی هم خواهیم بود و اینکه چه کسانی باید امنیت بگیرند تا خود و دیگران را نجات دهند، همین جنرالان پولیس، اردو و خارجی ها می باشند نه کس دیگریکه چنین امنیتی را تامین نماید.

با اینکه طالبان دست به چنین عملیات انتحاری زده، تر و خشک را می سوزانند و بر هیچ چیزی رحم نمی کنند، حمله چند روز قبل نیروی هوایی ناتو در ولسوالی دو آب نورستان که بیش از 60 نفر نظامی و ملکی را کشتند، اینک با چنین حملۀ دلخراشی در ولسوالی نوزاد ولایت هلمند، جان 12 کودک دختر و پسرو 2 زن را  نیزگرفتند. با اینکه قاتلان حادثۀ تخار در جبهۀ جنگ مقابل با دولت افغانستان قرار دارند و مسئولیت عمل شان را می گیرند، اما قاتلان این همه کودک و زن را با اینکه خارجی ها  مدعی حمایت از دولت  و مردم افغانستان اند،چگونه محکوم کرد، راه علاج فار از چنین مخمسه هایی را چگونه باید پیدا کرد و از آن فرار نمود؟

کشته و زخمی شدن مقامات ارشد دولتی و آلمانی د رتخار، نشان داد که طالبان در تطبیق فرمان رهبر شان جداً عمل کرده و اینکه هدف بعدی در کجا خواهد بود، نمی توان پیشبین کرد. ولی آنچه مسلم است اینکه خونین تر شدن جنگ در افغانستان رشتۀ درازی دارد و نمی توان با کشته شدن اسامه بن لادن آن را خاتمه یافته اعلان کرد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر