Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

کلینتون در پی ترمیم رابطه واشنگتن - اسلام آباد

تهيه شده توسط کلید
شنبه 07 جوزا 1390 ساعت 13:26

کلینتون در پی ترمیم رابطه واشنگتن - اسلام آباد

اختلاف میان امریکا و پاکستان با سفر هیلری کلینتون ومک مولین که با نوعی کجدار و مریز همراه است، اینک بار دیگر امریکایی ها از پاکستان خواسته اند تا عملیات شان را علیه نیرو های طالب و سران آنان تند تر بسازند و در ضمن به دولت پاکستان اطمینان داده شده که امریکا بر پاکستان به عنوان یک همکار مطمئن حساب می کند و هیچ وقت کمک های ملیارد دالری امریکا بر پاکستان قطع نخواهد شد. هیلری کلینتون با زرداری ، گیلانی، اشفاق کیانی و شجاع پاچا دیدار و گفتگوداشته است. سفر دو مقام ارشد سیاسی و نظامی امریکا به پاکستان پیام دوگانۀ سیاسی و نظامی را برای سران این کشور می رساند و نمی تواند برای پاکستان مهم نباشد. اما تاکید این مقام ها مبنی بر اهمیت روابط امریکا به پاکستان و عدم قطع کمک های آن کشور بر پاکستان تا حدی خاطر پاکستانی ها را جمع کرده است. در این حال محاکمۀ افرادی که در 2008 بر هوتلی در ممبیی حمله کردند و جان 160 تن را گرفتند، نشان می دهد که طرح این عملیات توسط افسران متقاعد آی ای آی به نام های اقبال و پاشا که زیر ادارۀ حمید گل قرار داشته اند صورت گرفته است و در چنین شرایطی این اعتراف ها نمی تواند برای پاکستان سنگین تمام نشود.

با تمام این ها،  دو روز قبل دونالد رامز فلدز وزیر دفاع دولت بوش در مصاحبه با نشریۀ امریکایی به سران فعلی دولت امریکا اخطار کرده که در صدد تضعیف روابط خود با پاکستان نباشند، زیرا پاکستان مهمترین و ارزشمند ترین متحد امریکا در این منطقه می باشد. وی در توجیه حضور اسامه در خاک پاکستان و در نزدیک پایگاه های نظامی پاکستان می گوید که «همین حالا کی می داند که در خانه های اطراف کاخ سفید چه می گذرد» بدین معنی که این ادعای اردوی پاکستان که از حضور اسامه در این خانه بی خبر بوده می تواند درست باشد.

بعد از قتل اسامه در ایبت آباد پاکستان اولین مقام امریکایی که با مقامات پاکستانی دیدار کرد، مارک گراسمن نمایندۀ خاص اوباما در امور افغانستان و پاکستان بود، او به مقامات پاکستانی اطمینان داد که پاکستان دوست مهم امریکا درمبارزه با تروریزم است و به این خاطر از بابت کمک های امریکا به پاکستان راحت باشند که همچنان ادامه خواهد داشت، مقام دوم مارک مورال معاون سازمان استخبارات مرکزی امریکا یا سیا بود که با مقامات استخباراتی پاکستان دیدار و کفتگو های داشت و جزئیات آن فاش نشد و اینک کلنتون و مولن به پاکستان سفر کردند و در میان تدابیر امنیتی شدیدی این ملاقات صورت گرفت.

در این حال مقامات دولت پاکستان به خاطر عملیات خود سر امریکا در ایبت آباد شدیداً زیر فشار قرار داشته، بعد از این عملیات زرداری به فدراتیف روسیه و رضا گیلانی به چین سفر کردند و خواستند از فشار امریکایی ها بر دولت غیر نظامی آن کشور بکاهند و نشان دهند که پاکستان می تواند در نزدیک مرز های خود با کشور های نیرومندی در ارتباط قرار گیرد و در سفر به چین قرار داد خرید طیاره های بم افکن چینی نیز انعقاد یافت، همچنان پاکستانی ها مرکز سه شبکۀ استخباراتی سازمان سیا را در پشاور و کویته مسدود کردند، این سه مرکز که دوتای آن در پشاور و یکی در کویته بود، به قول امریکایی ها برایشان در عملیات وزیرستان مهم نبوده، بازهم قادر به پیشبرد این عملیات و شکار سران القاعده می باشند. پاکستان چند روز قبل از 300 کماندوی امریکایی که در کوه چرات برای نظامیان پاکستانی آموزش کماندویی می دادند، 250 تن آنان را رخصت کرد و حال فقط 50 نفر باقی مانده اند.

امریکایی ها با این که بعد از قتل اسامه نام 24 تن را به عنوان مظنونان درجه اول اعلان کرد و بر سرهریک بهایی گذاشت ، اما دو روز قبل اسمای ایمن الظواهری، سیف لعدل، سراج الدین حقانی، الیاس کشمیری و یک عرب دیگر را اعلان و از پاکستان خواست تا در تعقیب و قتل آنان با پاکستان همکاری کند. سیف العدل که به جانشینی موقت اسامه از سوی القاعده تعیین شده است، یکی از مهمترین طراحان نظامی القاعده بوده که امریکا برای نشان دادن محل زیست او5 ملیون دالر جایزه تعیین کرده است.

تنش در روابط پاکستان و امریکا به زودی پایان خواهد یافت و پاکستان که در چنین مواردی بسیار با تجربه  است، قادر است این بحران را با آسانی سپری نماید وهمچنان امتیازات خود را از امریکایی ها بگیرد. زیرا رهبران پاکستانی می دانند که تا سالها کشور شان برای امریکا و انگلیس اهمیت حیاتی دارد و اینان قادر نیستند بدون رابطه با پاکستان برخ مهمی از سیاست های شان را در این منطقه پیاده کنند. تا حال نیز دیده شده که مقامات امریکایی به ملاقات پاکستانی ها رفته و پیوسته اطمینان می دهند که کمک های مالی امریکا بر پاکستان قطع نخواهد شد و این را رهبران نظامی و ملکی پاکستان خوب درک می کنند و برای ترمیم این روابط بسیار عادی می توانند یکی از بلند پایگان طالب یا القاعده را در این راه قربانی کنند و این تنش را به خوبی مهار نمایند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر