Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نقش بیکاری در پیوستن جوانان به طالبان

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 05 جوزا 1390 ساعت 09:10

نقش بیکاری در پیوستن جوانان به طالبان

یکی از علل پیوستن عده ای زیادی از جوانان روستایی به گروه طالبان، بیکاری و نبود کار است. این جوانان بعد از آنکه تفنگ طالب را به شانه کردند، علاوه به اینکه مقداری پول از طریق قومندانان شان به دست می آورند که خود به انواع گوناگونی می توانند از این «میله» پول بکشند. این طالبان عشر جمع می کنند، در محصول تریاک شریک می شوند و با دستگیری افراد دولتی و انجویی، در بدل رهایی شان پول های کلانی از ادارات مربوطه و یا خانواده های شان به دست می آورند  و به این صورت به زندگی بخور نمیری دست می یابند.

چون در شرایط کنونی در افغانستان از 8 ملیون نیروی کار 4 ملیون بیکار اند و اکثر این نیرو در دهات زندگی دارند که یا باید جهت فروش نیروی کاربه بازار های ایران و پاکستان رو آورند، یا با به جان خریدن هزار خطر به کشور های عربی، اروپا و استرالیا فرار کنند، اما جوانان روستایی که کمتر از ایران و پاکستان فراتر می روند، علاوه به این در خدمت مافیای مواد مخدر نیز قرار می گیرند. اما طالب شدن برایشان پروسۀ آسان تری است که هر لحظه در دسترس می باشد و می تواند به یکی از قومندانان در همان قریه تعهد کنند و همان لحظه تفنگ به شانه گیرند.

طالبانی که در مدارس پاکستانی درس خوانده و در رابطه با شبکه های خاصی قرار دارند، فکر و ذکری به نام خانواده نداشته، اکثر جوانان نا ازدواج کرده ای اند که بی مصرف، تفنگ بر می دارند و در صفوف طالبان پیکار می کنند، آنان افراد فکری و بنیاد گرا هایی اند که تا خون شان نریزد دست از دفاع بر نمی دارند. آنانیکه در کمپ های پاکستان زندگی دارند، مثل دوران جنگ ضد شوروی جوانان خانواده ها نوبت دارند، یک برادر به افغانستان می آید و دیگری در پاکستان کار می کند و خرج خانواده را پیدا می کند. اما بیش از 60 درصد صفوف طالبان را جوانان روستایی تشکیل می دهند که از اثر فشار های اجتماعی و مخصوصاً اقتصادی به این صف پیوسته اند.

با توضیح بالا روشن می شود که تا زمانی دولت مشکل بیکاری را در دهات و شهر ها مهار نسازد، ممکن نیست پروسۀ طالب سازی در روستاهای افغانستان به فرجام برسد. زیرا برای حل هر پرابلم تا زمانی به علل و ریشۀ موارد داخل و برخورد نشد و از همانجا مشکل  بر رسی و حل نگردد، ممکن نیست با هزار طرح ظاهراً زیبا و حرف های چرب ولوکس این پرابلم ها را حل کرد.

در صورتی همین حالا اکثر طالبان به دولت بپیوندند، دولت چه طرحی برای اشتغال این همه تسلیمی دارد؟ اگر گروه های از طالبان با الفاظ و دعوت های چرب و نرم دولت بیایند، تسلیم و تعهد کنند و در کنار نیرو های امنیتی ایستاد شوند، بازهم مشکل اساسی که این طالبان بالاخره چه بکنند و چه بخورند به جای خود باقی می ماند و وقتی طالبان دیگر، طالبی را ببیند که تفنگ به زمین مانده اما از گرسنگی سرش چهار سیر شده، آیا رغبتی به تسلیم شدن برایش پیدا خواهد شد؟

بسیاری از اعضای شورای عالی صلح دهل تسلیمی را می نوازند، اما وقت نواختن و اینکه کدام ریتم را در چه زمانی به کار گیرند، نمی دانند. به این خاطر بی جهت نیست که سید فضل الدین آغا، ولسوال ارغنداب می نالد که افراد ملا تورجان و عزیز آغا از قومندانان طالبان که به دولت پیوسته اند و برای شان وعده های بلند بالا داده شده، حال همه بیکار اند و حیران مانده که این همه را چگونه و به چه کاری مصروف سازد. افراد این قومندانان هر روز بر دروازۀ ولسوال صف می کشند و خواهان رسیدگی دولت به وعده هایش می باشند، اما او نه کاری در اختیار دارد و نه امکاناتی که در خدمت افراد این دو قومندان قرار دهد. در صورتی قومندانان و افراد دیگری تسلیم شوند، مشکل ولسوال ارغنداب چندچند مرتبه بالاتر خواهد رفت.

طالبان تسلیمی بیکار که با وعده های سرخرمنی از سوی مسئولان دولتی جذب شده اند و حال بیکار می گردند، راهی جز اینکه دوباره به طالبان تسلیم شوند و یا به دزدی و رهگیری رو آورند چه باید بکنند. با این برخورد ها ارگان های دست اندر کار دولتی و نیرو های خارجی برایشان دشمنان تسلیم ناپذیری می تراشند. زیرا وقتی این افراد بار دیگر به طالبان پوستند، شکست ناپذیر و تا نفس آخر با آنان می ایستند و دیگرانی که عزم تسلیم شدن به دولت داشته باشند را نیز بیراه کرده و به این صورت صف طالبان محکمتر می شود. این از اساسی ترین مشکلات و پرابلم های است که دولت قبل از همه باید روی آن فکر کند و بعد از آنکه فیلخانه ساخت به خریداری فیل اقدام نماید.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر