Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

زنان افغان و ترور

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 04 جوزا 1390 ساعت 10:33

زنان افغان و ترور

عملیات نیرو های ناتو در منطقۀ «گاومالی» مرکز ولایت تخار که در آن دو زن و دو مرد به قتل رسیدند، سروصداهای بسیاری خلق کرد و یک روز بعد طی تظاهراتی علیه این عملیاتف تظاهر کنندگان که بسیار خشمگین بودند و بر چیزی رحم نمی کردند، 60 کشته و زخمی به جا گذاشت. عده ای قتل یا چهار نفر را نا موجه دانسته و ضمن اینکه تبلیغ نمودند که خارجی ها ابتدا به این دو زن تعرض جنسی کرده و بعد آنان را به قتل رسانده، بر احساسات مردم آتش انتقام شعله را ور ساختند که این همه کشته و زخمی به جا گذاشت. اما نیرو های ناتو ضمن اینکه این تجاوز را کذب محض نامیدند، تاکید کردند که این دو زن و دو مرد مربوط به جنگجویان ازبک و هر چهار تن مسلح بوده که در جریان درگیری و گلوله باری بسیار شدید به قتل رسیدند و بعد ریاست عمومی امنیت ملی تصاویر مسلح این چهار تن را نشان داد.

تا حال چند بار نیروهای خارجی در مناطق جنوب مدعی شده اند که زنان در برابر شان جنگیده اند و یکبار در خوست بعد از یک درگیری شدید، نیرو های امریکایی مدعی شدند که 6 زن کشته شده، بعد از یک نبرد سنگین به قتل رسیدند. اینکه این ادعا ها چقدر درست بوده، تا حال هیچ منبع بیطرفی آن را تایید نکرده است.

بعد از آنکه در2001 امارت طالبان سقوط کرد و بیش از 1200 تن از افراد القاعده به قتل رسیدند، برخی از سران و رهبران القاعده در وزیرستان عملیات انتحاری را مطرح کردند که 400 نفر داوطلب این کار شدند و در میان آنان 80 زن که بیشتر عرب بودند و شوهران و بستگان شان را در جریان سرنگونی امارت طالبان از دست داده بودند نیز داوطلب چنین عملیاتی شدند، اما کمتر دیده شده که این زنان در انتحار ها در افغانستان شرکت کرده باشند. اما گراف انتحاری های زن در عراق فوق العاده بالا بوده و تا حال به کار شان ادامه می دهند.

به اندازۀ زنان افغان در هیچ کشوری برای زنان محدودیت وجود ندارد و در هیچ کشور اسلامی پوشیدن چادری مروج نیست، لذا این زمینه که زنان زیر سایۀ طالبان آموزش های نظامی  فرا گیرند و بعد در عملیات نظامی شرکت کنند، بسیار کم دیده می شود. با اینکه قبلاً برخی از زنان نورستان  مسلح می گشتند و در گشت و گذار به کوه ها و جمعاوری چوب مسلح می شدند، اما حاکمیت چند سالۀ تنظیم های وهابی و بعد تسلط طالبان و حزب اسلامی در این منطقه محدودیت های زیادی برای زنان به وجود آوردند. لذا این زمینه که در دره های نورستان و کنر از زن برای عملیات نظامی استفاده شود، بسیار بعید به نظر می رسد.

اما زنان در سی سال گذشته، مخصوصاً دهسال اخیر یکی از قربانیان اصلی کشتار بوده و در اکثر عملیات جان های شان را از دست داده اند، چندین بار بمباران و عملیات انتحاری و انفجاری طالبان بر عروسی ها در هسکه مینه، عزیز آباد، شاه ولیکوت، انگورباغ و غیره جان دهها زن را گرفتند و اطفال شان بار ها در برابر چشمان شان طعمه بم و یا انتحار گردیدند، لذا اکثریت زنان ده نشین که می توانند مورد استفادۀ بیشتر القاعده و طالبان در عملیات نظامی قرار گیرند، از وضعیت ناراضی بوده، دو طرف درگیر مورد پسند شان قرار ندارند.به این خاطر طالبان و القاعده کمتر می توانند  در میان زنان جنگجو و انتحاری تربیه نمایند. بیشتر انتحاری ها که از مدارس پاکستان می آیند، چنین زمینۀ برای زنان افغان ندارند تا با رفتن به این مدارس ها تروریست تربیه شوند.

با این ارزیابی کمتر به نظر می رسد که زنان به این آسانی در کنار طالبان در مقابله با نیرو های دولت و خارجی برخیزند و جان شان را در این راه فدا کنند. با اینکه عابده یکی از زنان ولسوالی نادعلی در هلمند رهبری یک گروه مردم را به عهده دارد، از قریۀ خود در برابر طالبان دفاع  می کند و افراد مسلح او کاملاً از دساتیر این قومندان زن پیروی می کنند، اما تا حال چنین زنانی در میان صفوف طالبان دیده نشده و هیچ طالبی تحمل قومندان زن و یا زن مسلحی را در صفوف خود ندارد. با اینکه در عملیات تخار نیرو های ناتو گفتند که این زنان مربوط به جنگجویان ازبک حزب التحریر بوده ، اما ریش سفیدان محل از وابستگی قومی به این زنان یاد آوری کرده، عمل تجاوز بر این دو زن را به شدت رد کردند.  اما این بدان معنی نیست که در آینده طالبان از زن به عنوان ابزاری استفاده نکند ف مگر تا آن زمان باید راه درازی پیموده شود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر