Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مذاکرات صلح امریکا و طالبان به کجا خواهد رسید؟

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 03 جوزا 1390 ساعت 10:36

مذاکرات صلح امریکا و طالبان به کجا خواهد رسید؟

 

سرو صدای مذاکرات صلح امریکا با طالبان در این روز ها رسانه ها را پر کرده است، چون اولین باریست که چنین مذاکراتی میان امریکا و طالبان صورت می گیرد که تا حال جزئیات آن به بیرون درز نکرده است. گفته می شود که این مذاکرات یک دور در قطر و چند دور در آلمان صورت گرفته وهمین حالا در جریان است. از جانب طالبان سید طیب آغا یکی از نزدیکان و مشاوران ملا عمر با دو تن دیگر شرکت دارند، اما این که از جانب امریکا چه کس  و یا کسانی در آن شرکت نموده تا حال افشا نشده است.

وقتی طرح مصالحه با طالبان بعد از بار دوم به قدرت رسیدن کرزی اعلان شد، بسیاری آن را سیاست خاص و «من در آوردی» کرزی دانسته و تشکیل جرگۀ مشورتی صلح و بعد تشکیل شورای عالی صلح را گام خاص کرزی، جدا از جامعۀ جهانی می دانستند!! در حالیکه عده ای در همان زمان استدلال می کردند که کرزی به عنوان بخشی از قدرت در افغانستان قادر نیست چنین تصمیم کلانی را جدا از مصلحت با دوستان بین المللی اش که در افغانستان هم پول و هم خون می دهند، گرفته باشد. اما به زودی آلمان ها مبلغ 50 ملیون دالر به این پروسه کمک کردند و نشان دادند که غرب از این تاکتیک حمایت می کند و بعد که امریکایی ها 50 ملیون دالر کمک کردند، برای هیچ آدمی پوشیده نماند که  به راه اندازی این پروسه مخصوص کرزی نمی باشد. مخصوصا ً که می بینیم آلمان میزبانی این مذاکرارت را  به عهده دارد و امریکایی ها حرف و چانه می زنند، روشن می سازد که از همان ابتدا آلمان و امریکا مسئولیت پیشبرد چنین مذاکراتی را به عهده گرفته که در جاهایی دولت افغانستان را نیز شریک خواهند ساخت.

امریکایی ها که در کنفراس لیسبون این دهه را استقرار امنیت و انتقال صلاحیت امنیت به نیرو های افغان قرار داد و حال در جهت امضای قرار داد همکاری ستراتیژیک درازمدت که استقرار پایگاه نظامی امریکا در افغانستان جز آن است، تلاش می کنند، این ممکن نیست تا برخی از گروپ های طالب را به قدرت شریک نسازد و درجۀ جنگ و نا امنی را در افغانستان کاهش ندهند. این کار باید تا 2014 با رخصت شدن حامد کرزی از سمت ریاست جمهوری تا حدی به سر برسد تا دولت بعد از او که نیرو های امریکایی تا آن وقت از جنگ در افغانستان دست می کشند و در پایگاه های شان اسقرار می یابند ، انجام بگیرد. لذا این مذاکرات سر آغاز آن می باشد. در مرتبۀ گذشته که هنوز ایالات متحده وارد مرحلۀ جدید در افغانستان نشده بود، وقتی ملا برادر خواست تا درمذاکرات صلح شرکت کند به فوریت توسط نیرو های پاکستانی دستگیر شد، اما حال که نمایندۀ ملا عمر به صورت مستقیم با امریکایی ها می بیند، نشان می دهد که وضعیت و سیاست مقداری تغییر کرده است.

این مذاکرات مطمئناً به نتایج کلی و نهایی نخواهد رسید، اما راه را برای مذاکرات مهم بعدی هموار خواهد ساخت. اما اینکه بازهم پاکستان مثل بار گذشته عمل خواهد کرد و در برگشت، طالبان مذاکره کننده دستیگر خواهند شد، بعید به نظر می رسد، چون این مذاکرات به طور دقیق زمانی انتخاب می شود که اسامه بن لادن از سوی امریکا به قتل می رسد و پاکستان زیر فشار چند جانبه قرار دارد. در صورتی در چنین وضعیتی پاکستان دست به دستگیری این افراد بزند، رویارویی غرب با او تند و تیز تر خواهد شد و این مطلقاً به نفع پاکستان نیست، اما اگر این فرستادگان در آلمان نیز کله شقی کنند و به نمایندگان امریکا جواب های سر بالا بدهند، منطقاً در برگشت به پاکستان دچار مشکلات خواهند شد. در شرایط جدیدی که می گویند ملا عمر قرار گرفته، مطمئناً کسانی دیگری در رهبری طالبان و القاعده در مورد این مذاکرات نظر خواهند داد. اما این که چه کسانی خواهند بود، بیشتر به شورای کویته این کار محول خواهد گشت و امضای ملا عمر را هم خواهند گرفت.

اگر این مذاکرات زود به بار ننشیند، مطمئناً که بالاخره نتیجه خواهند داد و چه بسی اگر قبل از بن دوم نتیجه داد که برخی از سران طالب نیز در آن شرکت خواهند کرد و تلاش خواهند شد که در کنار چند طالب تسلیمی چهره های جدید نیز روی بازار شوند و اینکه سرنوشت امیرالمومنین به کجا خواهد انجامید، کسی نمی داند، اما تجربه های تاریخی نشان داده که رهبران شکست خورده بار دیگر بر صدر  میدان ننشسته و یا اجازه نخواهند یافت به این صورت محتمل به نظر می رسد که یکی از گوسفندان قربانی این راه خود امیرالمومنین انتخاب شده و یا خواهد شد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر