Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

قتل غیر نظامیان؛ سریال تلخ و بی پایان

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 29 ثور 1390 ساعت 08:55

قتل غیر نظامیان؛ سریال تلخ و بی پایان

قتل غیر نظامیان در افغانستان از دلخراش ترین حوادثی است که در دهسال گذشته بی لگام ادامه داشته و هیچ نشانی از پایان آن به چشم نمی خورد. در 2010 ، 2777 نفر در عملیات طالبان، ناتو و دولت افغانستان جان های شان را از دست دادند. در میان این کشته شدگان نه تنها مردان جوانان که پیرمردان، زنان و اطفال نیز دیده می شد. اما با تمام اعتراض هایی که از سوی مردم  در برابر چنین بمباران هایی صورت گرفته و می گیرد، در گراف آن  گاهی کاهش نیامده، سال تا سال افزایش به وجود می آید و دلایل آن از یک طرف تشدید جنگ و از سوی دیگر روز تا روز به ارزش شدن مردم افغانتان  نزد دو طرف درگیر می باشد که دیگر به عنوان انسان حیثیت نداشته، چنان می کشند که به این آسانی و بیدغدغه نمی توان مورچه و مگس را کشت.

با اینکه مردم هر منطقه در برابر قتلی که صورت می گیرد، واکنش نشان داده و دست به اعتراض و تظاهرات می زنند، اما برای طالبان چنین تظاهراتی اهمیت نداشته، حتی در برابر آنها واکنش نشان نمی دهند، اما کشتاری که توسط نیرو های امریکایی و ناتو صورت می گیرد، ابتدا آن را نپذیرفته و بعد که هیچ راهی جهت رهایی نمی یابند، یکی از سخنگویان آن  ها بر صفحۀ تلویزیون ظاهر شده و با زبان شکستۀ دری و یا پشتو از مردم افغانستان «معذرت» می خواهند، اما اینکه  پروسۀ کشتار و معذرت چه وقت به پایان می رسد، کسی  نمی داند.

سه روز قبل در تالقان مرکز تخار طیاره های ناتو خانه ای را در یکی از قریه های این ولایت بمباران کرد که در اثر آن چهار نفر جان باحتند.  بعد امریکایی ها ادعا کردند که هر چهار نفر مسلح و از مخالفان بوده اند، اما مردم مدعی است که نه تنها این 4 نفر از مخالفان نبوده که دو تن آنان زن می باشند. با این حال دیروز مردم تخار در مرکز تالقان دست به تظاهرات خشمگینی بر ضد این عمل نیرو های خارجی زدند و به طرف قومندانی امنیه و پی آر تی راهپیمایی کردند. اما در برخورد با پولس 12 تن آنان کشته و حدود 90 تن دیگر زخمی شدند که در میان زخمی ها چند پولیس و دو سرباز آلمانی هم دیده می شود.

پولیس در تخار ادعا می کند که چند تن از تظاهر کنندگان مسلح بودند و در اثر تبادل آتش میان آنان و پولیس این هم کشته و زخمی بجا ماند، اما مردم این ادعای پولیس را رد می کنند و می گویند که پولیس به سوی آنان تیر اندازی کرده اند که باعث این همه کشته و زخمی شد. با اینکه تخار یکی از ولایت امن در شمال کشور بوده، اما در این روز ها شاهد حوادث غمباریست. به تاریخ 31 حمل هشت تن که شش تن  آنان با یونیفورم پولیس ملبس بودند، به خانۀ زنی به نام زهرا رفته و بر دختر 12 ساله اش تجاوز کردند که بعد از سوی پولیس کمکی در دستگیری متجاوزان نشد و مردم این ولایت را در رنج عظیمی فروبرد و اینک کشتار دو روز قبل توسط امریکایی ها و پولیس این شال غم را گسترده تر ساخت.

اینکه  نیروهای امریکایی و ناتو در خانۀ کشف کنند که 4 نفر مسلح وجود دارند و به فوریت دست به بمباران بزنند و تر و خشک را بسوزانند، نمی تواند هیچ منطق و دلیلی داشته باشد. چون تخار مانند وزیرستان نیست که برای کشتن فردی هیچ راهی جز بمباران هوایی وجود نداشته باشد، این ولایت یکی از ولایات امن شمال است که در صورتی چنین افرادی در منزلی کشف شود، می توان به فوریت با نیرو پیاده وپولیس خود افغانستان آنها را دستگیر و یا سرکوب کرد. نه اینکه به مجرد دیدن فرد مسلحی جت ها را به پرواز آورد و هر چه در توان داشت، برای کشتن چهار نفر به مصرف رساند.  عموماً جت ها درعملیات سنگین جبهوی مورد استعمال و استفاده قرار می گیرند، نه برای کشتن 4 نفری که آخر دو نفر آنان زنان می باشند. این چنین بمباران های کوری عمق بی تفاوتی نیرو های خارجی نسبت به زندگی افغان ها را نشان می دهد و هیچ دلیلی وجو ندارد که این نیرو ها به زودی روش خود را برای سرکوب افغان های غیر نظامی تغییر دهند، چون تا حال دهها بار وعده داده شده که بعداز این چنین کار هایی از آنان سر نخواهد زد، اما در عمل می بینیم که این وعده ها قطعاً جنبۀ عملی پیدا نمی کنند. جز اینکه جنگ در افغانستان به پایان برسد، چیزی که به این آسانی و زودی نشانی از آن دیده نمی شود و  ممکن به نظر نمی رسد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر