Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مرگ اسامه و تحرکات جدید در منطقه

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 28 ثور 1390 ساعت 10:52

مرگ اسامه و تحرکات جدید در منطقه

بعد از مرگ اسامه با اینکه ظاهراً روابط میان امریکا و پاکستان در وضعیت نا هنجاری قرار گرفته، جان کری رئیس کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای امریکا، شرایط خاصی برای رابطۀ بعدی امریکا و پاکستان مطرح کرده و بعد صدراعظم پاکستان به چین و رئییس جمهور آن به فدراتیف روسیه سفر کرد و اینک اردوی پاکستان بیش از 300 کماندوی امریکایی را که برای افراد ارتش این کشور آموزش می داد، از خاک پاکستان اخراج می کند، امریکا با جدیت بیشتر برای مذاکره با طالبان وارد اقدام شده و از چندی به این سو حد اقل سه بار در قطر و المان با نمایندگان طالبان که نه از دولت افغانستان و نه از دولت پاکستان کسی در آن حضور نداشته، روی پروسۀ صلح در افغانستان صحبت نموده اند. طالبان خواهان رهایی بیست تن از قومندانان شان از زندان گوانتانامو شده و با اینکه روی خروج نیرو های خارجی از افغانستان بحث شده، مگر شدت این درخواست به اندازۀ گذشته نبوده است. در این مذاکرات از سوی طالبان طیب آغا که یکی از نزدیکان ملا عمر است، شرکت داشته است.

ایالات متحده بعد از آنکه مسئلۀ پایگاه های ستراتیژیک آن در افغانستان مطرح شد، باری نامۀ توسط ملا ضعیف، ملا متوکل و ملا جهانگیر به طالبان فرستاد که در آن از طالبان خواسته شده بود که در ازای موافقت با سه پایگاه دایمی امریکا در افغانستان، حاضرند که آنان را در بخشی از قدرت دولت افغانستان شریک کنند، اما طالبان در آن زمان جواب رد دادند و بعد ملاضعیف مسئولیت  بردن چنین نامه ای را در رسانه ها بهعهده گرفت، با اینکه عده ای طرح مصالحه با طالبان را بدون دلیل و با بیانات سطحی طرح کرزی می دانستند، اما به زودی آلمانها 50 ملیون دالر برای این پروسه پول داد و در ماه گذشته امریکا نیز 50 ملیون دالر به خاطر پیشرفت پروسه تحویل شورای عالی صلح نمود، اما بازهم این سطحی اندیشان فقط بر کرزی می غریدند که چرا با طالبان مصالحه می کند، اما حال که روشن شد که اصلاً طرح مصالحه از خود امریکایی ها بوده، معلوم نیست که تحلیلگران بی عرضۀ ما چه خاکی بر سر خواهند کشید.

سیاست امریکا بعد از انعقاد کنفرانس لیسبون در اگست 2010  در افغانستان وارد مرحلۀ جدید ستراتیژیک شد و آن تغییرات مهم در ساختار دولت ، نیرو های نظامی و خروج برخی از نیرو های امریکایی از خاک افغانستان بود، تغییرات در دولت بعد از 2014 خود را بیشتر نمایان خواهد کرد. اینک با کشته شدن اسامه، تغییراتی که در رده های بالایی تصمیم گیری در امریکا به وجود آمد و جنرال جان الن که بیشتر از کاخ سفید تبعیت می کند به فرماندهی نیرو های امریکا و ناتو در افغانستان مقرر شد، و اینک مصالحه با طالبان، هماهنگ با رسمی شدن پایگاه های دایمی امریکا در افغانستان نشان می دهد که اوضاع در حال آبستن وضعیت جدیدی است. حال که قرار است امریکا با طالبان ملا عمری به توافق برسد، بازهم طالبان حقانی مدتی به عنوان مخالف باقی خواهند ماند و این ضرورت جنگ و روزگار کنونی در افغانستان و منطقه است. با اینکه ایران، پاکستان، چین ، روسیه و هند در اطراف افغانستان شدیداً مخالف حضور درازمدت امریکا در افغانستان اند، اما سپنتا رییس شورای امنیت که وظیفۀ به سر رساندن امضای پیمان ستراتیژیک را در افغانستان به عهده دارد، در پارلمان به صراحت گفت که ما به همسایگان در امور داخلی خود حق ویتو نمی دهیم. اما دولت و اردوی پاکستان که بسیار پرگماتیست اند، حال خود را آرام گرفته و در سیاست هایش مقداری عقب نشینی می کند، اما چون نبض طالبان را در کنترول دارد، به زودی یکی از رهبران طالبان، چون ملا عمر و یا فرزند حقانی و یا از همه مفت تر و ارزان تر گلبدین را قربانی خواهد کرد و از امریکا و متحدان او امتیاز لازم  خواهد گرفت، زیرا جان کری و نمایندۀ خاص اوباما تا حال با اینکه موارد جدی را با دولت پاکستان مطرح کرده اند، اما هیچ وقت این را فراموش نکرده که نگویند، پاکستان دوست مطمئن ما در مبارزه بر ضد تروریزم است و نباید از درک کسب کمک های امریکا مشکل داشته باشد. و به این صورت پاکستان بار دیگر در محراق سیاست خارجی امریکا در منطقه قرار خواهد گرفت و به زودی ظرفیت های استخباراتی خود را برای دوست دیرینش امریکا، برای صدمین بار به اثبات خواهد رساند. به این خاطر همسایگان مخصوصاً پاکستان نه تنها بر امریکا و بر منطقه، بخصوص افغانستان تحمیل خواهد کرد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر