Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

هند و افغانستان رو در رو با مشکل همسان

تهيه شده توسط کلید
شنبه 24 ثور 1390 ساعت 14:01

هند و افغانستان رو در رو با مشکل همسان

سفر من موهن سنگ، صدراعظم هند به افغانستان غیر مترقبه نبود. او در حالی دو روز را در افغانستان سپری کرد و با حامد کرزی، معاونان او، اعضای شورای عالی صلح و پارلمان ملاقات کرد که روابط امریکا بر سر قتل اسامه بند لادن که در شام اول می توسط کماندود های امریکایی در شهر ایبت آباد و در میان پایگاه ها و اکادمی ملی نظامی پاکستان  اتفاق افتاد، تا حدی با پاکستان، رقیب دیرین هند، تیره و تار شده است. از این بابت جنرال شجاع پاچا، رییس آی اس آی در پارلمان آن کشور از استعفای خود یاد کرد. با اینکه رابطه میان امریکا و پاکستان مقداری متشنج شده، اما دولت افغانستان به خود می بالد که «بابو لال»  گویی های دوامدارش مبنی بر حضور سران تروریست در خاک پاکستان بالاخره به بار نشست و همه دانستند که آنچه حامد کرزی می گفت، درست بوده است.

هند و پاکستان که بر سر حاکمیت کشمیر دو  رقیب دیرینه بوده  و تا حال چند بار جنگ و رویارویی داشته اند، بعد از 1999 که هر دو کشور به سلاح اتومی دسترسی پیدا کردند، تضاد آنها در افغانستان گره خورد که تا حال چند بار بر سفارتخانۀ هند در کابل حملات تروریستی صورت گرفت و بر شاهراه زرنج – دلارام هندی های بسیاری جان باخته و انجنیران هندی همین اکنون بر بند سلما در ولسوالی چشت هرات هر لحظه در تهدید قرار دارند. اما پاکستانی ها مدعی اند که شبکۀ استخباراتی هند و امنیت ملی افغانستان از طریق قنسولگری هند در قندهار به دامن زدن آتش نفاق در بلوچستان پاکستان مصروف هیزم بیاری اند و به این خاطر روز تا روز یکی در برابر دیگری در خاک افغانستان شاخ و شانه می کشند. اینکه به زودی یکی از مقامات ارشد پاکستان به افغانستان سفر نخواهد کرد ، ضعیف به نظر می رسد، چون این سفر ها یکی پی دیگری، چون تعقیب یکدیگر در افغانستان، همیشه وجود داشته است.

سفر من موهن سنگ در چنین لحظات پیچیده و بحرانی نمی تواند به تحریک بیشتر پاکستان نیانجامد، پاکستانی که با افغانستان 2430 کیلومتر مرز مشترک دارد و بر این مرز 918 پوستۀ سرحدی جا بجا نموده،  در حالیکه برای رسیدن به هند، افغانها باید از پاکستان بگذرند و این بزرگترین مشکل طبیعی در روابط میان هندوستان و افغانستان است. هندوستانی که تا حال یک ملیارد دالر بر باز سازی افغانستان به مصرف رسانده و با این سفر، من موهن سنگ وعده داد که 500 ملیون دالر دیگر نیز بر این بازسازی به مصرف خواهد رساند.

اما اساساً من موهن سنگ روی روابط ستراتیژیک دراز مدت میان هند و افغانستان تاکید نمود که اعلان شد، کرزی آن را با پیشانی باز پذیرفته است است، برای تدوین چنین ستراتیژی وزرای خارجۀ دو کشور موظف شده اند تا روی آن کار کنند. این ستراتیژی دراز مدت بیشتر بر تعاملات سیاسی، همکاری جامع اقتصادی، انکشاف تجارت، تقویت زراعت، انکشاف فرهنگی، و انکشاف جامعۀ مدنی استوار خواهد بود. اینکه این برنامۀ ستراتیژیک با توجه به موقعیت خاص افغانستان و هند، چقدر زمینۀ عملی خواهد داشت، باید در آینده دیده شود.

با سفر دو روزۀ  صدراعظم هند به کابل و ملاقات های پیاپی او با مقامات دولت افغانستان، به همان پیمانه که تقویت این رابطه را در این روز گار خاص به نمایش می گذارد، مطمئناً که به همان اندازه خشم پاکستان را بر می انگیزد، مخصوصاً که صدر اعظم هند از روند مصالحه پشتیبانی کرده و اعلان نمود که افغانستان و هندوستان با مشکل همسانی در رویارویی با تروریزم قرار دارد و این اشارۀ مستقیمی به پاکستان بود که یعنی هردو کشور از سوراخ پاکستان گزیده می شوند. وی همچنان به کشور های منطقه توصیه کرد که عوض رویارویی به همکاری متقابل اقدام کنند تا به تعالی و ترقی برسند.

بااینکه مقامات ارشد پاکستانی در این روز ها با سوخت و ساز خود رو به رو اند که از یکسو باید فشار امریکا را به آسانی پشت سر بگذرانند و از سوی دیگر زیر فشار احزاب و جریانات سیاسی درون پاکستان نیز قرار دارندکه چرا امریکا سر به خود به ایبت آبا د آمد، اسامه را کشته و حریم پاکستان را نقض نمود. دولت ضعیف و بر قدرت پاکستان باید این  پارادوکس را حل کند و از این پیچیدگی ها موفقانه بیرون بر آید. لذا سفر من موهن سنگ در چنین روز و روز گاری چون نمک پاشیدن بر زخم های تازۀ پاکستان است که معلوم نیست چه زمانی التیام خواهد یافت، اما آنچه مسلم است اینکه دولت افغانستان بدون حمایت پاکستان به هیچ عنوان قادر به فرجام رساندن پروسۀ صلحی که عنوان کرده، نخواهد شد، چون همه می دانند که رهبران و قومندانان ارشد و تصمیم گیرندۀ طالبان در مشت پاکستان قرار دارند و این مربوط آنان است که چه زمانی این مشت را باز خواهند کرد و تا چه زمانی همچنان بسته نگه خواهند داشت و این باز و بسته شدن مشت پاکستان در شرایط کنونی، روند سیاست محوری کرزی که بر مصالحه با طالبان استوار است را می سازد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر