Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مرگ اسامه و تاثیر بر عمق رابطهء امریکا با پاکستان

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 22 ثور 1390 ساعت 09:42

مرگ اسامه و تاثیر بر عمق رابطهء امریکا با پاکستان

بعد از مرگ اسامه رابطه میان امریکا و پاکستان به طور کجدار و مریز پیش می رود. مقامات مختلف امریکایی از حضور اسامه در ایبت آباد، آن هم در فاصلۀ چند صد متری اکادمی نظامی کاکول و در نزدیکی دو پایگاه نظامی پاکستان اظهار نگرانی کرده و تشویش دارند که آیا این  امکان و سهولت  را آی اس آی در اختیار القاعده و اسامه قرار داده بوده، و رنه چگونه ممکن است اسامه از چنین موقعیتی بدون در جریان قرار داشتن شبکه های اطلاعاتی آن کشور این همه سال استفاده کند. مخصوصاً که امریکایی ها فکر می کنند که القاعده در درون آی اس آی تا مغز استخوان نفوذ کرده و امکان آن هست که این سازمان تروریستی، به آسانی به سلاح های اتومی آن کشور دسترسی پیدا کند.

اما در فردای عملیات بر اسامه، نمایندۀ خاص اوباما در مذاکرات سه جانبه در اسلام آباد اعلان کرد که پاکستان برای ما شریک مطمئن در مبارزه بر ضد تروریزم است و کمک های امریکا به پاکستان هر گز کاهش نمی یابد و از این بابت رهبران دولت پاکستان تشویش نداشته باشند. با اینکه سنای امریکا تشویش خود را از این بابت اعلان کرده و بارک اوباما خواهان تحقیق شبکه های استخباراتی پاکستان در این زمینه که چگونه اسامه در زیر ریش شان زندگی کرده، شده و گفته می شود که چون آی اس آی زیر فشار سنگین اذهان جهانی و پاکستانی قرار دارد،  برای جبران این ضعف، تصمیم به قتل ملا عمر گرفته است. اما یوسف رضا گیلانی در پارلمان پاکستان اعلان کرد که پاکستان زیر فشار سنگین امریکا و متحدان غربی آن قرار دارد و باید برای رفع این فشار بیشتر متحد شد و آمادگی های لازم گرفت.

گفته می شود که امریکایی ها خواهان تحقیق مستقیم از زنان و فرزندان اسامه شده که در محل زیست اسامه دستگیر شده و حال در اختیار پاکستان قرار دارند، اما این در خواست از سوی مقامات پاکستانی رد شده است. با اینکه بعد از مرگ اسامه، یوسف رضا گیلانی درپارلمان کشورش از مرگ اسامه اظهار خوشی کرد، اما روز سه شنبه دراین پارلمان که به ریاس فیصل کُندی، معاون پارلمان  برگذارشد، یکتن از اعضای جمعیت العلمای اسلام مولانا فضل الرحمن به نام مولوی عصمت الله برای آمرزش اسامه  فاتحه خواندو بدون اینکه آقای کندی از این فاتحه جلوگیری کند، عده ای آمین گویان او را بدرقه کردند. که نشان می دهد اسامه در بافت های مختلف احزاب مذهبی پاکستان چقدر نفوذ داشته است.

در صورتیکه دولت افغانستان دپلماسی فعال سیاسی می داشت، قادر می شد که از این حادثه بسیار استفاده کند، چون بعد از این حادثه همه بهت زده شده، از تروریست خواندن افغانستان مقداری عقب نشینی کردند و این مسئله از همه زود تر برای امریکا به اثبات رسید. حال امریکا می داند  که رهبران و طراحان عملیات های تروریستی در خاک پاکستان و با خاطر آرام در میان نظامیان آن کشور زندگی دارند  و کمتر کسی درجهان شک دارند که پاکستان از حضور اسامه در ایبت آباد مطلع نبوده باشد. در این حال عده ای به این باورند که در شرایط کنونی امریکا و متحدان او می توانند بر پاکستان فشار آورند تا رهبران طالبان که در قفس او زندگی می کنند را وادار به پیوستن به پروسۀ مصالحه کند. چون از روزیکه اسامه به قتل رسیده، امریکایی ها به باور قوی می گویند که ملا عمر در کراچی زندگی دارد و پاکستان باید در دستگیری او و رهبران دیگر طالب سعی ورزد. تجربۀ دستگیری ملا برادر، حینیکه می خواست به این پروسه بپیوندد، نشان داد که پاکستان از محل زندگی و اختفای شورای رهبری طالبان در خاک پاکستان با خبر است و هر وقت دل پاکستان بخواهد، آنها را دستگیر کرده می تواند. اما اینکه چه وقت دل پاکستان خواهد خواست، باید تا  آینده  ها انتظار کشید.

در شرایط کنونی پاکستان هیچ حرفی برای دفاع از خود ندارد، جز اینکه منکر باشد که نه از اسامه، نه از سران دیگر القاعده و نه از سران طالب با خبر است که در کجا و چگونه زندگی می کنند. اما این را دیگر کسی قبول کرده نمی تواند و با تمام اینکه امریکا پاکستان را دوست ستراتیژیکش می داند، اما نمی تواند به آسانی از کنار این مسئلۀ  مهم بگذرد، مخصوصاً که دولت افغانستان در بخش تبلیغات و موضعگیری به موقع نسبت به چنین مسایل مهمی به سستی و کندی برخورد می کند. اما این وظیفۀ امریکاست که باید در عمق روابط خود با پاکستان تجدید نظر کند و علاوه به این که از زندگی اسامه در کنار پایگاه های نظامی آن بپرسد، برای دستگیری گلبدین که روی انگشت پاکستان نشسته،  دستگیری فوری ملا عمر، ملا حقانی، ایمن الظواهری و ابو یحیی اللیی که باشه های روی دست پاکستان اند، ضرب العجلی تعیین و ورنه این کشور را شامل لست سیاه تروریستی کرده و تحریم های سنگینی  بر آن اعمال دارد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر