Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

طالبان و مخالفت مجدد با معارف و دانش

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 21 ثور 1390 ساعت 09:43

طالبان و مخالفت مجدد با معارف و دانش

طالبان اخیراً در بخشی از مناطق پکتیا و خوست اطلاعیۀ صادر کرده اند که شاگردان نباید مکتب بروند و معلمان معاش دولت را بگیرند. در صورتی معلمان و شاگردان ا زاین حکم سرکشی کنند، جزای سختی خواهند دید. این اطلاعیه درحالی در این دو ولایت پخش می گردد که چندی قبل فاروق وردک، وزیر معارف افغانستان طی سفری به لندن اعلان کرد که بعد از این طالبان مکاتب را نمی سوزانند و مسئولیت پیشبرد 21 مکتب را در ولسوالی اندر ولایت غزنی به دست گرفته اند. اما بعد از این اعلان گزارشاتی که از این ولسوالی رسیده، حاکی از آن است که نه تنها درقریه های که در کنترول طالبان اند، مکتبی باز نشده که در این روستا ها  به معلمان اخطار شده که اگر به دنبال معاش رفتند، جزای سختی خواهند دید.

این خوشبینی آقای وردک از تغییردرنحوۀ تفکر طالبان در مورد آموزش و پرورش در حالی اعلان شد که طالبان سایۀ مکتب و معلم را به تیر می بندند و در ولسوالی های که حاکم اند، یک شاگرد و یک معلمی وجود ندارد. معلمان این ولسوالی ها از ترس طالبان حتی معاش خود را نمی گیرند وبا درد و دریغ که صد ها طفل در این ولسوالی ها از نعمت درس و تعلیم بی بهره مانده و آیندۀ شان با خاک سیاه برابر شده است.

اینکه واقعاً رهبری طالبان بر این فیصله مهر گذاشته باشند که هیچ مکتبی در افغانستان فعال نباشد و در میان آنان  نظرات گوناگونی در این مورد وجود نداشته باشد، کمی قابل مکث است. زیرا تا حال چند بار ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان مکتب سوزی و مقابله با باز کردن مکاتب را رد کرده و حتی باری از تعیین بودجۀ از سوی طالبان برای بازگشایی مکاتب نیز خبر داد؛ علاوتاً سران تسلیمی طالبانی که امروز یا در مقام هایی از حاکمیت قرار دارند و یا دیگر با تحریک طالبان همگامی ندارند، نه تنها در تقابل با مکتب قرار ندارند که چنین فکری از سوی طالبان را رد می کنند؛ طالبان در بسیاری از نقاط کشور قادرند که برخی از مکاتب را اتش بزنند و یا ببندند، اما به این کار دست نمی زنند، تمام این ها نشان می دهد که رهبری و قومندانان طالبان در این مورد فکر و نظر واحدی ندارند. گروپ بزرگ طالبانی که اخیراً از طریق ایران به ولسوالی های قلعه کاه و اناردرۀ ولایت فراه جابجا شدند، اخطار کردند که معلمان بعد از این به مکتب نروند و معاش دولتی نگیرند، در حالیکه طالبانی که قبلاً در ولسوالی های پشترود و خاکسفید این ولایت متمرکز بودند، چنین اخطاری را  صادر نکرده، در حالیکه در قریه های بسیاری که ط در آنها  قدرت داشتند و یا شبانه رفت و آمد می کردندو معلمان معاش می گرفتند به معاش شان کاری نداشتند. پس باید در پس پشت این قضایا دست خارجی فعال باشد که می خواهد افغانستان به کشوری عقب مانده، با مشت بی سواد سالها درد بکشد و راه التیام درد هایش را پیدا کرده نتواند.

با این تفاوت دید و نظر میان بخش های گوناگون طالبان در مناطق مختلف کشور، دولت می تواند برای باز گشایی مکاتب کار های مهمی انجام دهد. در این میان نقش ریش سفیدان و بزرگان قوم و قبیله بسیار مهم بوده تا با قومندانان طالب بر سر بازگشایی حد اقل مکاتب بچگانه به توافق برسند. حال که بیش از 5 ملیون نونهال ما قادر به مکتب رفتن نیستند و فقط 24 درصد هموطنان ما با سواد اند، مرض ناسوری بر ملت ما مستولی گشته که از هر درد و مرضی بیشتر آزار دهنده است و تا زمانی برای این درد راه علاج پیدا نشود، زدن حرفی از تعالی و ترقی فقط حرف مفت و کاذبانه ای خواهد بود.

تعلل وزارت معارف در پیشبرد کار های اساسی درمناطقی که تا هنوز زیرکنترول دولت قرار دارند و مکاتب باز می باشند، ضربۀ دیگری بر پیکر آموزش نونهالان کشور ما می باشد. با اینکه کتب درسی جدیدی به چاپ رسیده و نصاب نوی در نظر گرفته شده و با تمام کمبود های که  نصاب و صحافت کتب جدید دارند و چاپ آن ها از کیفیت خوبی برخوردارنیست، بازهم گامی به جلوبوده که تا حال حتی در مکاتب کابل توزیع نشده و شاگردان از این بابت شاکی می باشند. وقتی وزارت معارف تا هنوز برای 40 درصد مکاتب فعال  قادر به ساختن تعمیر نشده و شاگردان در سایۀ درخت و دیوار درس می خوانند، نشان می دهد که در ده سال گذشته معارف قادر به رسیدگی برای بخش های زیر کنترول دولت هم  نشده، چه رسد که برای تمام کشور گام های موثری بر دارد.

رشد و عقب مانی یک ملت از روی رقی و عقب مانی معارف آن محاسبه می گردد، چون هیچ پیشرفت دیگری بدون پیشرفت معارف میسر شده نمی تواند، به این خاطر کار معارف یک کار وسیع توده ای و مردمی بوده به خانواده هایی که در مناطق زیر کنترول طالبان زندگی می کنند نیز باید توجه شود. در این مناطق مردم باید بیشتر به اگاهی برسند تا ضرورت مکتب را برای فرزندان شان درک کنند. این آگاهی را بیشتر از طریق رادیو ها می توان رساند، چون تلویزیون در مناطق زیرکنترول طالبان  مجال فعالیت ندارند. خانواده های که شیفتۀ معارف و سواد فرزندان شان اند، به هر شیوۀ تلاش می کنند  تا جگر گوشه های  شان بی سواد نمانند. در زمان حاکمیت طالبان خانواده های بسیار خود مسوولیت تدریس فرزندان شان را گرفته و در مناطق بسیاری مکاتب زیر زمینی ساخته شده بود و پنهان از چشم طالبان به تعلیم نونهالان دختر و پسر پرداخته می شد.

اخطار سرگروپهای طالبان در پکتیا، خوست و فراه جهت نرفتن شاگردان به مکتب و معاش نگرفتن معلمان جاهلانه ترین اقدامی است که به آن توسل می شود و این فقط مردم افغانستان اند که با توجه به آینده وطن و فرزندان شان راه های جهت خنثی نمودن این اخطار ها پیدا کنند و نگذارند که نونهالان و آینده سازان کشور در بحری از جهالت و عقب مانی غوطه ور بمانند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر