Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

امریکا دشمن پاکستان نخواهد شد!

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 20 ثور 1390 ساعت 14:16

امریکا دشمن پاکستان نخواهد شد!

سرو صدای محکومیت پاکستان به خاطv مرگ اسامه بن لادن از فلک هم گذشت، زیرا عده ای که سالها می خواستند بنا به دلایل قومی و سمتی و یا وابستگی به کشور ها مخالف پاکستان عقده گشایی کنند، اینک فرصت خوبی به دست آورده اند و به گمان خود امریکا را تشویق می کنند که علیه پاکستان بشورد و بعد از این در دشمنی با پاکستان قرار گیرد. در حالیکه این امر در شرایط کنونی برای امریکا نا ممکن است. چون امریکا برای پیاده کردن سیاست هایش در این منطقه به متحد نیرومندی چون پاکستان احتیاج دارد. این تحلیلگران که به قضایا بسیار سطحی و بی ریشه برخورد می کنند، به گمان خام خود می توانند، از اهمیت پاکستان نزد امریکا و متحدان غربی او بکاهند.

افغانستان با پاکستان 2430 کیلومترمرز مشترک دارد. این مرز در مناطق مختلف با طبیعت های گوناگونی از کوه و جنگل تا دره و ریگزار پوشیده شده و کنترول این مرز طولانی در توان کسی مخصوصاً دولت افغانستان که تا هنوز قادر به کنترول شهر هایش نیست، نمی باشد. پاکستان در طول این مرز 821 پوستۀ مرزی دارد، درحالیکه افغانستان با نیرو های بین المللی جمعاً بر این سرحد 121 پوسته ایجاد کرده و به این صورت صلاحیت این مرز کاملا در دست اردو و ملیشیا ی پاکستان قرار دارد.

افغانستان می تواند با پاکستان که صد برابر از ما قوی تر است به دو گونه زندگی کند یا در جنگ و بحران و یا در مصالحه و آشتی. که با توجه  و مقایسۀ وضعیت اقتصادی، سیاسی و نظامی دو کشور افغانستان صد ها سال دیگر در برابر پاکستان نمی تواند نیروی نسبتاً قوی به حساب آید. پس بهترین راه برای افغانها این خواهد بود که واقعیت موجود را ارزیابی کنند و ببینند که آیا بهترین راه زندگی باهمی برای افغانها مصالحه و برادری با همسایۀ جنوبی اش نیست؟

روشن نگهداشتن تنور جنگ و هیزم بیار شدن این معرکه هر گز به نفع افغانها نیست، با اینکه حضور پایگاه های نظامی و مقتدر امریکا در افغانستان می تواند برای مدت موقت افغانستان را در برابر پاکستان تقویت نماید، اما تاریخ به اثبات رسانده که نیرو های خارجی در کشوری برای ابد باقی نمی ماند. اما جغرافیای یک کشور به ندرت تغییر می خورد. ما که با پاکستان در چنین روابط جیو پولیتیکی قرار داریم، اگر هرچه بیشتر به دامن زدن بحران بپردازیم به همان اندازه زیان می بینیم.

افغانستان از سالهای سال روابط نیک و دوستانۀ با هندوستان داشته است و در جنبش غیر متعهد ها سالها یار غار هند بوده است، اما موقعیت هندوستان در آنسوی پاکستان هر گز نمی تواند برای ما مفید واقع شود. افغانستان به عنوان کشور مقتدر در قلب آسیا و مردمی که با فرهنگ با همی خو گرفته باید با هندوستان در دایره دوستی زندگی بکند، اما این دوستی اگر به قیمت دشمنی با همسایۀ با چنان مرز طویلی به دست آید باید هم اکنون از خیر آن گذشت و اساساً چرا افغانستان محل گرهی تضاد های منطقه باشد. با چنین سیاستی افغانستان گاهی به خیر و صلاح نرسیده، چون تضاد های این کشور ها راه حلی ندارند، پس ما برای ابد قربانی این تضاد ها خواهیم شد.

دولت و مردم افغانستان می توانند با هر رژیمی در هر سطحی روابط دو جانبه ایجاد کنند، اما منافع یک کشور را فدای منافع دیگری کردن، جز خود را محور تضاد های دیگران قرار دادن چیز دیگری نیست. این را هیچ آدمی که واقعاً وطن خود را دوست داشته باشد، قبول نمی کند، جز اینکه ریگی در کفش داشته باشند و منافع دیگران را بالاتر از منافع خود بدانند.

کشتن بن لادن در پاکستان و اینکه امریکا باید برای زیست بن لادن در پاکستان روابط خود را با پاکستان قطع کند، طرح به شدت بچه گانه است.  زیرا هیچ عقل سلیمی باور نمی کند که فضای پاکستان این قدر رها باشد که طیار های امریکایی در نزدیک اسلام آباد بروند و بعد 40 دقیقه عملیات کند و تمام اسناد اسامه و جسد او را بردارند و بعد بگویند پاکستان از این عملیات اطلاع نداشت. اگر امریکا بگوید که پاکستان در این عملیات او را دستیاری کرده با حرکت ها و تقابل نیرو های مقتدر اسلامی بنیاد گرا در این کشور قرار می گیرد. اما ساده لوحی این است که گفته شود حال امریکا پاکستان را مورد پیگرد قرار می دهد که چرا اسامه در خاک آن کشور زندگی می کرد!!

امریکا و بسیاری از تحلیل گران سیاسی در این شکی نداشته اند که اسامه در خاک پاکستان زندگی می کند و فردی که به نام ابو محمد الکویتی نامیده شده که گویا از طریق رد یابی او به اسامه رسیده شده، این شخص کویتی نه که پاکستانی بوده  که با سازمان سیا کار می کرده و به خاطر بد نامی پاکستان، این مسئله چنان تصویر و تعبیر شده است. ایجاد بحران بیشتر در روابط میان افغانستان و پاکستان به نفع مردم افغانستان نیست و این به نفع ایران و هندوستان است.

بعد از فردای که اسامه به قتل رسید، نمایندۀ خاص اوباما در امور افغانستان و پاکستان اعلان کرد که پاکستان متحد مطمئن ما در مبارزه بر ضد تروریزم در منطقه است و این کشور مطمئن باشد که کمک های امریکا بر پاکستان هر گز قطع نخواهد شد. با این همه برخی از افراد سطحی ملک ما فکر می کنندکه سر از فردا امریکا پاکستا را مورد باز خواست قرار خواهد داد و بعد از این فقط به افغانستان توجه خواهد کرد. این نظرات را افرادی بیان می کنند که نه تاریخ می دانند و نه درکی از حوادث روز گار دارند. اما واقعیت ها که از هر نیتی سخت تر است در آیندۀ نزدیکی نشان خواهد داد که روابط امریکا و پاکستان همچنان شیره و روغن خواهد بود و فقط این ما هستیم که منافع خود را نمی شناسیم و برای خوشنودی دیگران هرچه سنگ و چوب است بر فرق پاکستان حواله می کنیم.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر