Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مهاجران قالین باف و سود سرشار برای پاکستان

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 01 ثور 1390 ساعت 10:26

مهاجران قالین باف و سود سرشار برای پاکستان

پاکستان بار دیگر تحقیق بر سر آوارگان افغان در آن کشور را آغاز کرده است و از هر افغان آواره جزئیات بسیاری در مورد زندگی شان، چون عاید ماهانه، کسب وکار، درجۀ تحصیل، استعمال تلیفون، تلویزیون و انترنت را می پرسند. زیرا مدت اعتبار کارت های پاکستانی که برای افغانها داده شده در 2012 پایان می یابند و برای شرایط جدید آمادگی گرفته می شود.

بسیاری از تحلیلگران و افرادی که در گروپ های سروی این روند قرار دارند، به این باورند که پاکستانی ها برای عده ای از تاجران افغان و اهل کسبه، مخصوصا قالین بافان اجازۀ سکونت دایمی در پاکستان خواهند داد و به این خاطر امکان اینکه در این روز ها طیف وسیعی از تاجران و قالین بافان برای به دست آوردن چنین امتیازی عازم پاکستان شوند، وجود دارد. بگذریم از اینکه پاکستان به دلایل مختلف تا مدت ها بخش اعظمی از آوارگان افغان را در خاک خود نگه خواهند داشت.

توجه دولت پاکستان از سال ها بر روی استادان قالین باف افغان متمرکز بوده و همیشه کوشش کرده تا به خاطر جلب آنان در خاک پاکستان برای این صنف مهم تولیدی سهولت های را فراهم سازند . پاکستان هیچ زمانی قالین بافی نداشته و اسمی به نام قالین پاکستانی درجهان شنیده نشده است. اما بعد از آغاز مهاجرت ها که بهترین استادان قالینباف افغان نیز از شمال رو به پاکستان شدند. تولید و تجارت قالین به زودی در این کشور رشد کرد و مورد حمایت دولت و تاجران پاکستانی قرار گرفت. برای جمعاوری و داد و ستد قالین در پشاور دو مارکیت مهم به نام های قرقین مارکیت و خراسان مارکیت ساخته شد و تجارتخانه های بزرگ قالین افغانستان در پشاور، اسلام آباد، لاهور و کراچی باز گردید که به زودی توجه تاجران و ثروتمندان عربی را به خود جلب کرد.

در افغانستان سالانه دو ملیون متر مربع قالین بافته می شود که 97 درصد آن از طریق پاکستان تجارت می شود و در بازار های جهان این قالین ها به نام قالین پاکستانی به فروش می رسند. تاجران و خورده فروشان پاکستانی از این درک سالانه یک ملیارد دالر سود می کشند. اکنون برای رشد بیشتر این صنعت در پاکستان کارخانه های  نخریسی، نخ تابی، رنگریزی، قالین شویی و قیچی قالین ساخته شده. دولت پاکستان تصمیم دارد که برای قالین بافان از یکسو شناخت کارت تابعیت پاکستانی صادر کند  و از سوی دیگر در جلوزی، اسلام آباد و کویته شهرک های قالین بافان را بسازد و سهولت های مهم زندگی را برای شان مهیا سازد.

دولت فاسد و بیکارۀ افغانستان که جز در خدمت کردن به اقلیت فاسد و بر قدرت در پی کار دیگری نیست، با تمام  تهدید های انحصار قالین افغانی از سوی پاکستان، نتوانسته که حد اقل شرایط تولید و تجارت را برای قالین بافان افغان مساعد سازد تا این شغل بسیار مهم و سود آور در افغانستان و در خدمت خود افغانها باقی بماند. در حالیکه کانادا، استرالیا و جاپان حاضر شده  که بی هیج تکسی قالین تاجران افغان را در بازار های خود بپذیرند، اما از جاییکه بیشترزمامداران نه تنها به چنین فکری نیستند که چون عامل بیگانه اند، تلاش می کنند تا پروسۀ انتقال تولید و تجارت قالین افغانستان به پاکستان تسریع شود وافغانها از این نعمت بزرگ محروم گردند که اگر چنین نکنند، پس چرا بی کفایت، فاسد و عامل بیگانه باشند.

در حال حاضر مارکیت های زیاد قالین در کابل، هرات و مزار وجود دارند که روزانه صد ها مترمربع قالین به آنها سرازیز می گردد، اما این مارکیت ها در حقیقت ایستگاه های اند که برای تحویل دهی قالین به تاجران پاکستانی کار می کنند که اگر این همه قالین به پاکستان نرود، چون برای تجارت مستقل در افغانستان زمینۀ وجود ندارد، بازار داخلی به زودی کساد خواهد شد و تولید آن ورشکست خواهد گشت. تاجران پاکستانی سیستم ها و یا جال هایی  برای انحصار و تجارت قالین ما چنان هموار کرده  که قالین بافان و تاجران خورده پای ما تا سالها قادر به رهاندن شان از این جال و انحصار نخواهند شد. این مشکل را فقط دولت با صلاحیت، مردمی و دوستدار صنعت و تجارت خود افغانستان می تواند حل کند، نه دولت کنونی که به نام بازار آزاد خود را در هیچ موردی تکان نمی دهد و همه چیز را به دست قضا و قدر سپرده، از جمله استادان قالین باف که سرمایه ملک ما اندو تجارت قالین را اینگونه  به پاکستان تحویل می دهند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر