Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

کمیسیون مشترک و نقش پاکستان در مذاکرات صلح

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 29 حمل 1390 ساعت 10:40

کمیسیون مشترک و نقش پاکستان در مذاکرات صلح

سفر یوسف رضا گیلانی صدراعظم پاکستان با وزیرخارجه، وزیرداخله، لوی درستیز و رییس آی اس آی آن کشور، یکی از مهمترین دید و وادید ها میان افغانستان و پاکستان می باشد. پاکستان از کشور های است که در قبال اوضاع سیاسی افغانستان از هر کشوری حساستر بوده، در مواقع حساس به اشکال گوناگونی مانور می کند و واکنش نشان می دهد. در این روز ها که بار دیگر مسئلۀ مصالحه با طالبان بسیار گرم شده، پاکستان نمی تواند از  این گرمی بگریزد و در حاشیه بنشیند، چون در سی سال گذشته کار حاکمان این کشور در مسایل افغانستان نه سیل بینی که عمل بوده است. وقتی در سال گذشته این روند گرم شد و کرزی برای پیشبرد  مصالحه دست به دامن خادم حرمین شریفین شد و حواریون کرزی با برخی از سران طالب از جمله ملا برادر پوپلزایی که در سلسله مراتب رهبری طالبان فرد دوم به حساب می آمد و به این روند تمایل نشان می داد، دیدار کردند، به فوریت به وسیلۀ نیرو های پاکستانی دستگیر و همراه با او ملا طیب و ملا کبیر نیز گرفتار شدند و نشان دادند که کرزی نباید «سوراخ دعا را گم کند» و عوض اسلام آباد به ریاض اقتدا نماید. بعد ها نشرات پاکستانی به وضاحت نوشتند که ملاغفور برادر به خاطری گرفتارشد که ازتصمیم داشت از روابط خاصش با پاکستان عدول کند.

پاکستانی ها با چنان عملی در سال گذشته با بی زبانی گفتند و نوشتند که کلید راه اندازی و در نهایت حل پیشنهاد صلح در مشت آنان قرار دارد و رهبران دولت افغانستان هیچوقت آدرس را گم نکنند و از ترکستان سرنکشند. در این روز ها بار دیگراین مسئله گرم شده و با اینکه در نشست های سه جانبۀ ترکیه، افغانستان و پاکستان، سران حکومت ترکیه که رهبران حزب اسلامگرای رفاه اند، تمایل جدی برای به سر رساندن این صلح را نشان می دهند و خواهان گشایش دفتری در این کشور برای طالبان جهت تماسگیری های بعدی اند. اما با توجه به سیر سیاست های پاکستان در سالهای اخیر که در جلسات هرچیزی را می پذیرد، اما به هیچ تعهدی عمل نمی کند، از همان اول روشن بود که این طرح ترکیه به جایی نمی رسد و پاکستان این محوریت و کنترول بر طالبان را از دست نمی دهد. سفر هیئت پاکستانی در کنار این که ظاهراً با حسن نیت همراه بود و پابندی خود را در برقراری صلح نشان داد، اما اساساً تلاش های ترکیه را یکباره به زمین زد و کرزی و حواریون آن، این تمایل پاکستان را از خدا خواسته، به فال نیک گرفتند و تا مدت ها به این روند خواهند چسبید و تا جان دارند رو به اسلام آباد خواهند ماند.

با اینکه بسیاری فکر می کردند که طرح مصالحه با طالبان، تراوش فکری کرزی و حواریون او است و حتی آن را تقابل کرزی با امریکایی ها جار می زدند، اما اعلان کمک 50 ملیون دالری امریکا به خاطر پیشبرد این پروسه، آن هم دو روز قبل از سفر هیئت پاکستانی به کابل، نمی توان این دو را نامرتبط با یکدیگر دانست. حاکمان پاکستانی که در طرح  و تصمیم بر سیاست های منطقه، مخصوصاً در مورد افغانستان و هندوستان گاهی مشورۀ امریکایی ها را فراموش نمی کنند، برای همگامی با سیاست های امریکا و تجرید ترکیه از این پروسه به کابل آمدند و وعده های بلند بالایی دادند. اینکه این وعده ها درعمل چقدر پیاده خواهند شد و کرزی و رضا گیلانی در عضویت کمییسیونی که به این خاطر ایجاد شده در کدام سطح، گرمای روز اول ایجاد این کمیسیون را در آینده حفظ خواهند کرد، باید در سیاست های کلی که از سوی «جامعۀ جهانی» در این منطقه مطرح می گردد، دید.

رهبری ناتو با 28 کشور عضو تا حال قادر به طرح ستراتیژی معینی در قبال افغانستان نشده است. ایالات متحده و انگلیس که دو کشور شاخص ناتو با 120 هزار نیرو در افغانستان اند، نمی خواهند بعد از 2014 افغانستان را ترک کنند و خواهان استقرار پایگاه های دایمی در افغانستان می باشند، درحالیکه بخش اعظمی از اعضای این پیمان که با نیروی نظامی متفاوتی در افغانستان حضور دارند، نمی خواهند بعد از 2014 و تحویلی مسئولیت امنیت به نیروهای مسلح دولت افغانستان، در افغانستان باقی بمانند. امریکایی ها با  این که تلاش خواهند کرد تا نیرو های اردو و پولیس را تقویت و آمادۀ تحویل گیری چنین مسوولیتی بکنند، در کنار آن ممکن نیست برای فروکش دادن جنگ به مصالحه با بخشی از طالبان گام نگذارد. اما قبل از آن برای امضای معاهدات ستراتیژیک و استقرار رسمی پایگاه های دایمی در افغانستان، مقداری تنور جنگ را گرمتر خواهند کرد و به این خاطر از یکسو برای شورای صلح 50 ملیون دالر کمک می کنند و از سوی دیگر پیوسته از تشدید جنگ در تابستانی که پیشرو داریم صحبت می نمایند.

سیاست تحویل دهی مسوولیت های امنیتی به نیرو های افغان، پاکستان را در موقعیت دشواری قرار می دهد، چون بعد از آن دولت افغانستان بخش مهمتری از قدرت نظامی در افغانستان خواهد بود و دولت پاکستان بعد از آن نمی تواند تا حدی این دولت را جدی نگیرد، اما در حال حاضر پاکستان تمام مسایل خود را با امریکایی ها به عنوان قیم قدرت در افغانستان مطرح می سازند.

با توجه به اهمیت قضایای افغانستان و تاثیر آن بر پاکستان که تا حال زندگی ضیاءالحق و بینظیر بوتو را گرفته و چند بار زمام امور این کشور را دست به دست گردانده، دیده شود که آیا گیلانی در این راستا قربانی نخواهد شد و بالاخره کمیسیون جدید راه به جایی خواهد برد؟ حضور اشفاق کیانی و شجاع پاچا در این هیئت تا حدی نشان می داد که رضا گیلانی خواسته تا نشان دهد که روابط جدید و کمیسیون جدید طرح و نظر او و پیپل پارتی نه که از حمایت اردو و آی اس آی نیز برخوردار می باشد. اما نظامیان پاکستان که همیشه در پشت صحنۀ قدرت قرار داشته و رهبران ملکی را بر انگشت کوچک شان می چرخانند، مخصوصاً که استخبارات مهم آی اس آی را با خود دارند، در صورتی این طرح ها را به نفع کامل ستراتیژی های منطقه ای شان ندانند، وارد عمل شده و بی آنکه بینی فردی خون شود، زمام امور را به دست می گیرند. این چیزیست که نمی توان در این روند آن را نادیده گرفت و بالاخره محک پیشرفت و پسرفت این مصالحه را با چنین وضعیتی می توان به آزمون بست.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر