Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

پاکستان؛ حلقهء مهم در زنجیرهء صلح

تهيه شده توسط کلید
شنبه 27 حمل 1390 ساعت 14:36

پاکستان؛ حلقهء مهم در زنجیرهء صلح

با اینکه به نظر بسیاری طرح مصالحه با طالبان جدی به نظر نمی رسد، اما اینک روز تا روز این مسئله جدی شده و معلوم می شود که امریکایی ها و انگلیس ها در پشت این طرح قرار دارند و تلاش می کنند تا به شکلی آن را به بار بنشانند. در حالیکه برخی از رسانه ها و تحلیلگران آن را طرح خاص کرزی دانسته که گویا خارجی ها نه تنها در آن دستی ندارند که از سوی آنها به شکلی بایکات هم شده است. در حالیکه در روز های اول برگزاری جرگۀ مشورتی صلح، آلمان ها مبلغ 50 ملیون دالر به این پروسه کمک کردند و برای اینکه محلی جهت تماسگیری با طالبان وجود داشته باشد، ترکیه با مذاکرات سه جانبه حاضر شد که برای این گروه در آن کشور دفتر و دیوانی تدارک ببیند و اینک ایالات متحده حاضر به پرداخت 50 ملیون دالر دیگر برای پیشبرد این پروسه شده است.

انگلیس ها از شایق ترین کشور های است که طرفدار مصالحه با طالبان می باشند و اساساً انگلیس ها بودند که چند سالا قبل مصالحه با طالبان را در موسی قلعه روی دست گرفتند، اما اینکه معاون شورای عالی صلح با برخورد جدی می گوید که انگلیس ها در امور افغانستان هیچگاه صادقانه برخورد نکرده و به این خاطر اگر طالبان در لندن دفتر تماسگیری ایجاد کنند، مورد قبول شورا قرار نخواهد گرفت و اینکه  کار انگلیسها در این راستا چرا مورد قبول این شورا قرار ندارد و فکت های ناصادقانه بودن انگلیس ها چیست، آقای عطاءالله لودین که معاون این شوراستف چیزی بیان نکرد. این برخورد معاون شورای عالی صلح نشان می دهد که بر سر چگونگی برقراری صلح در افغانستان میان دیدگاه های امریکا وانگلیس تفاوت جدی وجود دارد. چون یکی از سوی این شورا مشکوک قرار داده می شود و 50 ملیون دار دیگری را به خوشی می گیرد..

سفر یوسف رضا گیلانی صدراعظم پاکستان با هیئت همراهش که شامل وزیر دفاع، وزیر خارجه، وزیر داخله، قومندان عمومی نیروهای مسلح و رییس آی اس آی می باشد، تا حدی مهم بوده، این هیئت با این ترکیب بازهم می خواهد به دولت افغانستان بگوید که کلید مذاکرات صلح با طالبان در دستان آنها قرار دارد و تلاش برای گشایش دفتری برای طالبان در ترکیه و نقش محوری این کشور در این مذاکرات و از گردونه خارج کردن پاکستان، سودی برای  این مذاکرات نخواهد داشت، مخصوصاً که با ربانی رییس شورای عالی صلح هم دیدار می کند، لذا این تحلیل را تقویت می نماید.

با اینکه پاکستان از طالبان و القاعده به عنوان ابزاری در جهت بر آورده ساختن اهداف خاص خود استفاده می کند، اما این کشور نمی تواند بدون در نظر گرفتن منافع امریکا و انگلیس که بیشترین پول و خون را در جنگ افغانستان به مصرف می رسانند، طرح یک جانبه و بروفق منافع خود را عنوان نماید. مخصوصاً که کمک 50 ملیون دالری امریکا برای این پروسه همه را متوجه ساخت که امریکا نه تنها به این مذاکرات خوشبین است که بخشی از تاکتیک او را در شرایط کنونی در کار با طالبان می سازد.

نشست وزرای کشور های عضو ناتو در برلین نیز تاکیدی بر مذاکرات صلح بود، چون عده ای از این کشور ها می خواهند پیش از 2014 از افغانستان خارج شوند، لذا برایشان ایده آل است که قبل از خروج تا حدی این پروسه پیش رفته باشد و آتش جنگ در افغانستان ضعیف شده باشد تا برای مردم کشور های خود بگویند که حضور چند سالۀ شان در افغانستان ملا نصرالدینی نبوده، اینک با فروکش جنگ در افغانستان از آن کشور بیرون شده و تلاش های نظامی شان به بار نشسته است. اما کشور های که نمی خواهند اعضای ناتو به زودی از افغانستان خارج شوند، تلاش خواهند کرد تا مقداری جنگ را تشدید کنند.

پاکستانی ها به عنوان حلقۀ مهمی در زنجیرۀ صلح افغانستان می توانند نقش ایفا کنند، اما این نقش نمی تواند اصلی و اساسی باشد، زیرا پاکستان هم مثل دولت افغانستان بخش بزرگی از سیاست های این منطقه نبوده، در صورتی از سهم خود پا فراتر بگذارد، به عصر حجر فرستاده خواهد شد. به این خاطر خوشبینی و بدبینی مطلق در مورد نقش پاکستان در افغانستان و نادیده گرفتن 150 هزار نیروی خارجی در کشور از اشتباهاتی است که جز یکجانبه گری و دیدن جنگل و ندیدن درختان چیز دیگری نیست. برای این که این مصالحه صورت بگیرد، باید در قدم اول پنج کشورامریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه و ایتالیا که بیشترین نیروی نظامی در افغانستان دارندبه نتیجه واحد نسبی برسند، بعد منافع پاکستان، هند، روسیه، عربستان سعودی و ترکیه مد نظر گرفته شود و بعد منافع طالبان و دولت افغانستان نیز از نظر انداخته نشود که درآان صورت چنین صلحی ممکن خواهد بود و به تنهایی هیچ کشوری توان چنین حل و فصلی را نخواهد داشت.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر