Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

پتريوس؛ سابقۀ درخشان و ناكامي

تهيه شده توسط کلید
شنبه 27 حمل 1390 ساعت 11:14

پتريوس؛ سابقۀ درخشان و ناكامي

پس از بركناري جنرال استنلي مك كريستال، قومندان عمومي نيروهاي امريكايي و ناتو در افغانستان، جنرال ديويد پتريوس جاگزين وي گرديد.

جنرال ديويد پتريوس، از سرشناس ترين شخصيت‏هاي نظامي در ايالات متحده امريکا است. او از سال 2009 ميلادي تا كنون سمت قومنداني کل نيروهاي امريکايي در شرق ميانه، آسياي ميانه و شرق افريقا را برعهده داشته است. وي  پيش از آمدن به قومنداني مرکزي نيروهاي امريکا در افغانستان، مدت20 ماه را در عراق سپري کرد. در اين مدت او روي طرح افزايش سربازان امريکايي در عراق کار کرد و آن را به اجرا در آورد. گفته مي‏شود در نهايت افزايش نيروها در عراق، از دلايل اصلي کاهش کشتارهاي قومي در آن کشور بوده است. در ميان مقامات ارشد سياسي و نظامي ايالات متحده، شهرت و اعتبار جنرال پتريوس در مقايسه با جنرال مک کريستال به مراتب بيشتر است. باراک اوباما با انتخاب اين جنرال با تجربه به جاي استنلي مک کريستال، مي خواست به نگراني محافل سياسي امريکا در مورد قومنداني جنگ افغانستان پايان دهد.

وی که به عنوان قهرمان جنگ عراق تلقی می‏شد، پیروزی دیگری در مبارزه با سرطان پروستات داشته است که سال گذشته پس از دو ماه پرتو درمانی موفق به انجام آن شد. پس از انتصاب جنرال پتريوس به عنوان قومندان نظامیان ناتو در افغانستان این سوال مطرح شد که آیا وی همان گونه که بر بیماری خطرناک سرطان پروستات خود غلبه کرد، بر مشکلات جنگ در افغانستان نیز غلبه خواهد کرد؟

این جنرال پنجاه و هفت ساله که علاوه بر دکترای روابط بین‏الملل در زمینه مبارزه با شورشیان نیز تخصص دارد، دستورالعمل اردوي امریکا در افغانستان و عراق را نیز نوشته است. طريقهء نظامي وی وارد کردن ساکنان محلی و آموزش آن‎ها برای به دست گرفتن مسئولیت نیروهای بین المللی است؛ روشي كه وی در ماموریت‏های مختلف خود در عراق در پیش گرفته است.

با تمام اين سوابق درخشان كه در دوسيۀ جنرال پتريوس نوشته شده قرار است مراسم خداحافظي وي از سمت قومنداني عمومي نيروهاي ناتو و امريكايي در افغانستان در تابستان سال جاري برگزار شود. در حالي‏كه وي در روزهاي آغازين كار خويش گفته بود كه براي پيروزي در افغانستان آمده ام، اكنون در آستانۀ جاگزيني با جنرال الن، می بینیم که تغيير مثبتي در جنگ افغانستان رونما نگرديده است.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر