Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ماجرا جویی های پایان ناپذیر ایران

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 25 حمل 1390 ساعت 08:49

ماجرا جویی های پایان ناپذیر ایران

دو روز قبل چند تن از نیروهای مرزی ایران، 30 کیلومتر به داخل خاک افغانستان در ولسوالی کنک ولایت نیمروز نفوذ کرده و تصمیم داشتند که آب نهر سیخ سر را به سوی ایران باز کنند که نیروهای مرزی افغانستان جلو کار آنها را گرفته و اجازه ندادند که در کنار ورود بدون اجازه به داخل خاک افغانستان، آب افغانستان را نیز از این نهری که برای بازسازی آن موسسۀ یو اس آی دیً هفتصد هزار دالر پرداخت،  به زور ببرند، به این خاطر مرزبانان ایرانی به شدت خشمگین شده و وقتی دوباره به پاسگاه شان در آنسوی سرحد، در قریۀ «ده دوست محمد» برگشتند، یکباره بر پوستۀ مرزی افغانستان در «ده درویشوک» آتش گشودند که در جریان دو سرباز افغان ، یک طفل و یک زن افغان در این ده زخمی شدند و به این صورت، ایرانی ها زور گویی و گردنکشی خود را بار دیگر با آتش و گلوله در نیمروز  به نمایش گذاشتند.

ایرانی ها با این عمل علناً به خاک افغانستان تجاوز نظامی کرده، کاریکه سال گذشته نیز دو سرباز ایرانی با تعقیب یک جوان افغان در این ولسوالی به خاک افغانستان تجاوز نمودندکه با سر رسیدن سربازان افغان، ایرانی ها بی درنگ  آتش گشودند و در این رویارویی هر دو سرباز متجاوز ایرانی  بعد از چند لحظه دستگیر شدند. اینکه افسران بلند رتبۀ ایرانی در این تصمیم گیری ها شریک اند یا خیر، چیزی نمی توان گفت، اما آنچه روشن و مسلم است اینکه ایران به زور و یا رضا، آب افغانستان را که بزرگترین ثروت خدادادی کشور ماست، به روشنی چپاول می کند. روی این مسئله سالهاست که بحث و جدل جریان دارد. اما در سی سال گذشته چون ایران تمام این آب را به خود اختصاص داده و از این طرف هم کسی جلو آن  را نگرفته، لذا دلیلی وجود نداشته که جدلی وجود داشته باشد. حال که گاهی چنین اجازۀ به سربازان ایرانی داده نمی شود، با اندک ممانعتی، حرف به مرمی و تفنگ می کشد و ضرب المثل عوام بیجا نبوده که گفته اند: «آموخته خوار، بدتر از میراث خوار».

ایران سالانه بیش از 35 ملیارد متر مکعب آب افغانستان را تنها از دریای هلمند می برد، در حالیکه در جهیل سیستان و هامون صابری که بر مرز مشترک افغانستان و ایران قرار دارند، علاوه به دریای بزرگ هلمند، دریا های خاشرود، فراهرود و هاروت رود نیز می ریزند و بخشی از آب هریرود را نیز در شمالغرب کشور به خود اختصاص داده  و تا حال چند بار برای از میان بردن بند سلما در ولسوالی چشت هرات، مزدوران مسلح خود را می فرستد.

ایران در این اواخر ایران تصمیم گرفته تا  آبها این سه دریای را که به جهیل و هامون می ریزد، نیز بمکد، مخصوصاً که زمینۀ برای بردن، آبهای هامون صابری را به بیرجند دارد و خبر ها حاکی از آن است که ایرانی ها  در این مورد نیز طرحهای روی دست گرفته اند.

درجهان هر مترمکعب آب یک تا دو دالر قیمت دارد، پس ایران سالانه تنها از دریای هلمند 35 ملیارد دالر افغانستان را به جیب می زند، در صورتی که آب شیرین هلمند فی مترمکعب فقط یک دالر قیمت گذاری شود، در حالیه علاوه به این از منابع دیگری نیز در کشور ما سود می برد. این در حالیکه ایران فقط 16 کیلومتر هلمند مشترک با ما دارد.  به این خاطر احسان  ایرانی ها بر افغانها به خاطر پذیرش دو ملیون آوارۀ افغان، جز اینکه بی صاحب بودن افغانستان را نشان دهد چیز دیگری نیست.

ایران  بر طبق فیصلۀ 1351 می تواند فقط 26 متر مکعب آب فی ثانیۀ دریا هلمند را ببرد که این رقم سالانه هشتصد و بیست ملیون متر مکعب یا کمتر از یک ملیارد متر مکعب می شود، در حالیکه ایران در این سی سال هرچه آب دریای هلمند است را مکیده است.

ایران که در زمان امضای قرار داد 1351 فقط سهمیه آب خود را باید از طریق یک نهر «گلمیر» می برد و در چاه نیمه ذخیره می کرد، اما در سی سال بی صاحبی افغانستان که  سازمان های خاص افغانی در برابر ایران زانو زده بودند ودولت ایران برای بسیاری، از جمله خود رییس جمهور افغانستان چای پولی و یا حق السکوت می پردازد تا هیچوقت ودر هیچ کار مداخله گرانۀ ایران، در رویارویی قرار نگیرند، به آسانی قادر شد تا نهر ها و چاه نیمه های خود را از یک به هشت برساند. چون این آب علاوه به این که زابل را سیر آب می ساخت، باید به زاهدان هم برده می  شد که این کار شد و  اینک تصمیم دولت ایران است تا هلمند را   به کرمان هم وصل سازد. این درحالیکه باشندگان شهر زرنج در دو کیلومتری این دریا  لب خشک ایستاده اند وبازهم یک نل چهار انچۀ آب را ایران به صورت صدقه و خیرات از آب خود افغانستان برای شهر نشینان زرنج کشیده که آن هم گاهی باز و گاهی بسته می شود و مردم از این بابت شدیداً در عذاب اند.

دولت ایران با نفوذی که در ارگ، رسانه ها و پارلمان افغانستان دارد، گاهی از بابت آب هلمند و پروژه های دیگر خود در افغانستان تشویش ندارد، چون می داند که با کی و چگونه معامله کنند. این پول دادن های ایران به برخی از وابستگانش در دولت افغانستان چنان واضح و آشکار است که وقتی ویکی لکس نام چند تن وکیل را نوشت که به صورت مستمر از ایران پول می گیرند، این وکلا آنقدر شریف بودند که حتی جرئت رد نمودن به اصطلاح این اتهام را هم نداشتند و فکر کردند که هرچه روی آن بیشتر بپیچند، بوناکی آن بیشتر می شود.

تعیین حقابه و تطبیق آن در مرز افغانستان و ایران که بالاخره بیش از نیمی از آب های افغانستان در آنجا جمع می شوند، در وضعیت و روزگار کنونی و حاکمیت امروز افغانستان میسر نیست. زیرا وقتی ارگ افغانستان مزد بگیر ایران باشد، پس دلیلی وجود ندارد که مواردی چون آب و مشکلات دیگری که افغانستان با ایران دارد، در چنین شرایطی حل گردد و بعد از آنکه مردم از بسته های یوروی داوودزی خبر شدند، اگر کوچک امیدی داشتند، آن را هم از دست دادند. اما ممکن نیست که روزی مردم افغانستان این حساب ها را با دولت ایران نکنند، چون روز گار همیشه در تغییر و تحول به سر می برد و وضعیت بد و  ناهنجارکنونی ما  مطمئناًجاودانی نخواهد بود.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر