Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

وحدت خبرنگاران تهدید را کاهش می دهد.

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 23 حمل 1390 ساعت 11:26

وحدت خبرنگاران تهدید را کاهش می دهد.

با اینکه در چند سال اخیر تعداد رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری در حد بالای رسیده و مردم از این بابت به هر رسانه ای دسترسی دارند، اما فشار بر خبرنگاران و تهدید آنان همچنان ادامه دارد. با اینکه بسیاری از نهاد های غیر دولتی و وزارت اطلاعات و فرهنگ به این باروند که این فشار ها در سال گذشته، 30 درصد کاهش یافته اند، اما تا هنوز مقامات دولتی و زورمداران غیر دولتی به گونه های مختلفی خبرنگاران را تهدید کرده، ازدادن معلومات برای شان ابا می ورزند. با اینکه در گراف این تهدید ها و فشار ها کاهش به وجودآمده و خوشبینی هایی وجود دارد که در آینده بیش از این تقلیل یابد، اما آمار نشان می دهد که بازهم افغانستان تا هنوز محل پرجنجالی برای خبرنگاران و مالکان برخی از رسانه ها است.

صدیق الله توحیدی، مسوول دیده بان رسانه های افغانستان به تاریخ 22 حمل طی کنفرانس گزارش دهی از سال 1389 گفت: « در سال گذشته، 26 مورد خشونت علیه خبرنگاران از سوی حکومت، 2 مورد از سوی طالبان، 18 مورد از سوی افراد ناشناس، سه مورد از سوی مالکان رسانه ها و 9 مورد از سوی نیروهای ایتلاف صورت گرفته است». اما این آمار نمی تواند تمام خشونت ها و تهدید ها را بیان کند، زیرا تهدید ها و فشار های که بر برخی از خبرنگاران در اطراف و حتی در پایتخت صورت می گیرد، بنا به دلایل بسیاری به بیرون درز نمی کنند و در هیچ جایی تذکر نمی یابند، چون در آن صورت تهدید ها افزایش می یابند و خبرنگاران هم ملجای برای دفاع از خود ندارند.

یکی از دلایلی که تهدید خبرنگاران رو به کاهش نهاده، این است که برخی از جنگساران که در سالهای گذشته منبع اصلی تهدید خبرنگاران به حساب می آمدند، خود به رسانه دست یافته و مالک  بخش اعظم رسانه ها شده اند که به نحوی خود را در دفاع از کار رسانه ای ملزم می دانند. علاوتاً در سالهای اخیر بسیاری از خبرنگاران آموخته اند که در وضعیت انارشی زده ای فعلی چطور کار کنند و چگونه خطوط سرخ و نا نوشته ای خبرنگاری را رعایت نمایند. علاوتاً فشار های که از سوی نهاد های حقوق بشری و نهاد های جامعۀ مدنی روز تا روز برمخالفان آزادی رسانه ها افزایش می یابد، بر کاهش این تهدید ها اثر گذاشته، این گراف را پایین می آورد.

در گزارش دیده بان رسانه ها دیده می شود که بیشترین رقم تهدید از سوی حکومت بر خبرنگاران اعمال شده است، حکومتی که بر طبق قانون اساسی و قانون رسانه ها خود باید مسوول امنیت خبرنگارا ن باشد و با هر امکانی از آن حمایت کند. اما چون برخی از حاکمان این حکومت در فساد گور اند و رسانه ها را «جاسوسانی» می دانند که گندگی های شان را فاش و بر ملا می سازند، لذا به دشمن خونی رسانه ها تبدیل شده، از دادن معلومات و حاضر شدن در مصاحبه ها خود داری می کنند و در صورتی چیزی علیه خود در رسانه ها ببینند یا بشنوند، آتشین شده و به تهدید و اخطار می پردازند، مخصوصاً اگر این افراد مربوط نیرو های امنیتی باشند، زمینۀ بیشتر تهدید داشته و تلاش می نمایند تا دهن چنین خبرنگارانی را حد اقل در مورد خود ببندند.

قتل ها، دستگیری ها و اشتباهات دیگری که از سوی نیرو های خارجی در افغانستان صورت می گیرد، خبرنگاران را با رویاریی خطرناکی در برابر این نیرو ها می کشانند. فرماندهان این نیرو ها که همه چیز را نظامی و راه حل آنها را هم نظامی  فکر می کنند، با کوچکترین شکی در مورد روابط خبرنگاران با مخالفان، آنها را تهدید کرده و گاه دستگیر می کنند و حاضر هم نمی شوند که در چنان مواردی به رسانه ها معلومات دهند که این خود مشکل دیگری بر کار خبرنگاران به وجود آورده، باعث تهدید ها و دستگیری های دیگری می گردند.

تمام عوامل بالا باعث می گردند که خبرنگاران از اظهار برخی از واقعیت ها انکار کنند. با برخی از تهدید گنندگان و زور آوران جور آمد نمایند و قسمتی از تهدید ها را به جایی گزارش نکنند و با وجودی که می دانند این کار ها نقض کار خبرنگاری و محروم کردن مردم به اطلاع یابی از مسایل مهم ملک شان است، اما چون جان عزیز تر از هرچیزی است، مجبورند تمکین کنند و با این تمکین تا حدی بر اصول .و تعهد نسبت به کارشان پا بگذارند.

با اینکه معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در بسیاری زمینه ها تلاش نموده تا راه را برای بهتر شدن کار خبرنگاران باز کند و در این سال ها به حمایتگر مهم خبرنگاران تبدیل شده و تلاش داشته تا روابط زنده و همیشگی با خبرنگاران داشته باشد، اما در مجموع دولت و وزارت اطلاعات و فرهنگ در زمینۀ حمایت از خبرنگاران با نارسایی خاصی عمل کرده و در این هیاهو آنچه باید انجام می داد، نه تنها انجام نداده که نسبت به سالهای قبل با نوعی بی عملی و سکوت روزگار گذرانده است.

خبرنگاران و صاحبان رسانه ها در صورتی بخواهند تا به کار حرفه ای رسانه ای دست یابند و تا حدی در برابر این تهدید ها بایستادند، هیچ راهی جز اینکه در وحدت و هماهنگی کار کنند و یکی از دیگری حمایت کنند، وجودندارد. وحدت خبرنگاران و دست اندر کاران رسانه ها در پایتخت و ولایات متضمن کار پایدار و حرفه ای و و اقعی شان بوده، در غیر آن باید با پنهان نگهداشتن حقایق، زیر پا نمودن اصول و تمکین  در برابر خواست های ضد مردمی و ضد انسانی زومندان درون و بیرون حاکمیت زانو بزنند و آزادی بیان و آزادی رسانه ها را فدای خواست های آنها نمایند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر