Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

عروسی فقط با 300 مهمان!

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 17 حمل 1390 ساعت 10:39

عروسی فقط با 300 مهمان!

اخیراً وزارت عدلیه از آماده سازی پیش نویس قانونی به نام «قانون تنظیم عروسی ها» خبر داده است. این قانون که به خاطر جلوگیری از مصرف گزاف در عروسی ها و ممنوع قرار دادن تویانه تدوین شده، حضور بیش از 300 مهمان در عروسی و مینوی غذایی بالاتر از 300 افغانی نیز منع قرار داده شده است. در این قانون قید شده که زنان و مردان در محافل جداگانه به اجرای مراسم بپردازند و لباس زنان شرکت کننده و عروس باید با شریعت اسلامی برابر باشد. پیشنویس این قانون با مشوره و حضور نمایندگانی از وزارت امور زنان، شورای علما، ستره محکمه، وزارت حج و اوقاف و شاروالی کابل نهایی خواهد شد و بعد به شورای وزیران فرستاده می شود.

با اینکه بسیاری از خانواده ها در عروسی های فرزندان شان با مصارف کمرشکن، هست و بود شان را بر باد می دهند و جوانان بسیاری برای رسیدن به ازدواج باید به هر کاری دست بزنند، بعضی ها ماه ها و سالها در بیرون از کشور مزدوری می کنند تا این پول را کمایی کنند، طرح چنین قید های قانونی برای تغییر این وضعیت خوب به نظر می رسد. اما با توجه به این که در افغانستان سنت ها و رواج ها بالاتر از قانون عمل می کنند، با توجه به زور سالارانی که در جامعه قدرت می رانند و کوچکترین وقعی به قانون نمی گذارند، با توجه به فسادی که در دولت بیداد می کند،  تطبیق چنین مواردی بر کل جامعه ضعیف به نظر می رسد و فقط می شود بر ناتوانان آن را تطبیق کرد، اما ناتوانان عروسی های مفشن و مینوی غذایی برای عروسی ها ندارند. به این صورت تطبیق این قانون پا در هوا می ماند.

چون 90 درصد نقض قانون توسط زورمندان صورت می گیرد و همان ها اند که 90 درصد فساد می کنند، کنترول مافیا های مختلف را در دست دارند، زراندوزی، چپاول و غارت می کنند، پس این قانون نیز بر آنها قابل تطبیق نیست. مصارف عروسی وسنت گرفتن «پیشکش» و «ولور» بیشتر در روستا  حاکم است، جاییکه برای تطبیق این قانون زمینه ای وجود ندارد و دولت قادر به بازخواست از زورمندان و مصرف کنندگان در روستا ها شده نمی تواند.

اما بحث اصلی اینجاست که این قانون توسط چه کسانی تطبیق می شود. پولیس، وزارت عدلیه، امر بالمعروف، در شهر ها و روستا های افغانستان 99 درصد محافل عروسی میان زنان و مردان  به صورت جداگانه برگذار می شود و فقط عده ای بسیار معدودی محافل مشترک دارند که با این همه معدود بودن ضروت چنین قیدی با این همه تبلیغ دیده نمی شود، اما در مورد اسلامی بودن لباس زنان و عروس، تعریفی از نوع اسلامی بودن لباس ها، نشده و نا محدود مطرح گشته است. چون تا حال نوعی اجماع فکری میان مولوی ها و ملا ها در مورد لباس اسلامی در افغانستان به میان نیامده که مثلاً این لباس را اسلامی و آن را غیر اسلامی دانست. این نامحدودیت ها زمینه را برای افرادی مساعد می سازد تا هر طور دلشان بخواهد همان تعریف خود را تطبیق نمایند و این می تواند زمینۀ استبداد عده ای را در جامعه  به میان آورد. چیزی که اساس این قانون را می سازد و عمده ترین طرح این قانون نیز به خاطر چنین دستیابی به چنین استبدادی بوده است.

طالبان برداشت خاصی از لباس زنان داشتند که مثلاً زن باید سراپا در چادری پوشیده می بود و کفش سفید به پا نمی کرد، اما همین طالبان در دهات و میان کوچی ها با زنان هیچ برخوردی نداشتند و گاهی از زنان ده نشین به خاطر نپوشیدن چادری مواخذه نمی کردند. طالبان با تعریف شرعی خود، رفتن زنان و دختران را به مکتب حرام و کفر می دانستند، در حالیکه رهبران و قومندانان جهادی از نوع لباس و برخورد با زن تعریف دیگری داشتند. آنان رفتن زن و دختر به مکتب را حرام ندانسته و زنان  را مکلف به پوشیدن چادری نمی کردند. اما اینکه در این قانون حد شرعی لباس اسلامی چیست و ضد اسلامی کدام است، هر فرد و نهادی می تواند به دلخواه خود آن را تفسیر کند.

در طول سال   در کابل و ولایات، در شهر ها و روستا ها،  هر شب دهها و صد ها عروسی، شب خینه، شیرنیی خوری و غیره برگزار می گردد، این همه را کدام نهاد نظارت و کنترول خواهد کرد؟ آیا پولیس توان تغییر دادن مینوی نان عروسی فرزند فلان قومندان و یا رئیس فلان قبیله را دارد؟ این کار نیروی بسیار وسیعی می خواهد. چون طالبان کار دیگری نداشتند و شب وروز به فکر این کارها به عنوان اساسی ترین مصروفیت شان بودند، می توانستند در قریه ها کمین کنند، دایره زنی ها را بر هم زنند، وسایل موسیقی سادۀ زنان را بشکنند و مردان را تا دل شان بخواهد لت و کوب کنند. اما آیا این دولت که از یکسو مدعی دموکراسی و پیشرفت است و از سوی دیگر قادر به تامین امنیت در اکثر مناطق کشور نیست، قدرت  تطبیق هیچ قانونی را بر زورمندان ندارد و اداره اش مملو از فساد است، باید ابتدا به کدام کار اقدام نماید، طرح و تصویب چنین قانون غیر عملی برای افغانستانی که در هزار بلا و بدبختی می سوزد و یا حل موارد دیگری که زمینه برای تطبیق هر قانونی مساعد گردد. به این خاطر طرح و تصویب این قانون  بسیار «لوکس» و فقط برای افراد زیرین جامعه است، نه برای زورمندان و مقامات ارشد، که باید اولویت ها در نظر گرفته شود و تشخیص گردد که چه قانونی ضروری و برای کدام یک زمینۀ تطبیق مساعد می باشد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر