Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

انتقال امنیت؛ پروسه‏ای دشوار

تهيه شده توسط کلید
شنبه 28 حوت 1389 ساعت 11:42

انتقال امنیت؛ پروسه‏ای دشوار

 

طرح واگذاری امنیت افغانستان به نیرو های افغان که در کنفرانس لیسبون به تصویب رسید، از چند روز به اینسو آغاز شده است. تا حال سه ولسوالی در زابل و دو ولسوالی در نقاط دیگر کشور به نیرو های افغان تحویل داده شده اند. قرار است به زودی امنیت لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، شهر هرات، مزار شریف،  امنیت ولایت کابل به استثنای ولسوالی سروبی، ولایت پنجشیر و ولایت بامیان به این نیرو‏ها سپرده شود.

قرار است تا 2014 این طرح در سراسر افغانستان تطبیق گردد.

اینکه نیرو‏های افغان قادر به تامین چنین امنیتی می شوند یانه باید در عمل دید. اما آنچه روشن است این که امروز هم در بسیاری مناطق کشور نیرو های امنیتی افغان در خط مقدم مقابله با مخالفان قرار دارند و نیرو های ناتو نقش حمایتی را بازی می کنند. دوسال پیش مسئول دفتر یوناما در افغانستان به نشست شورای ناتو در پایتخت ناروی اعلان کرد که مسئولیت پیشبرد 60 درصد جنگ در افغانستان را نیرو های افغان به عهده دارند و این خود می توانست الهامی برای  سپردن چنین مسئولیتی خطیری به حساب آید، زیرا همه می دانیم که اکنون حدود 150 هزار نیروی ناتو در افغانستان مستقراستند و بخش اعظم آنان را نیروهای امریکایی می سازند.

اما این نیرو‏ها در جاهای خاصی در گیر می باشند و در بعضی مناطق تا مورد حمله قرار نگیرند، حتی از مقر شان بیرون نمی شوند. مگر نیرو‏های پولیس افغانستان که در خط مقدم جنگ قرار دارند و شب و روز در مناطق نا امن در حرکت اند، تلفات بسیاری را متحمل می شوند و به همان پیمانه بر نیرو های مخالف نیز تلفات وارد می سازند. در حقیقت جنگ امروزجنگ میان پولیس افغانستان و نیرو های طالب و القاعده است.

برای اینکه نیرو‏های امنیتی افغان توان تامین امنیت سراسر کشور را پیدا کنند، باید در تعداد عساکر، کیفیت و تسلیحات آنها تغییرات کلی به وجود آید. قرار است تا اکتوبر 2011 نیرو‏های امنیتی افغانستان به 305000 نفر برسد، اما رحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان می‏گوید که تا 2014 تعداد این نیرو ها به 4 صد هزار خواهند رسید. با این که نیرو‏های مخالف از سوی نهاد‏های معینی در پاکستان و ایران تسلیح می گردند و هر روز به سلاح های جدیدی دسترسی پیدا می کنند، در صورتی ناتو سطح تسلیحاتی نیرو های امنیتی افغان را آنچه امروز است همین گونه نگهدارد، ممکن نیست در برابر ماشین جنگی مخالفان قادر به تامین امنیت کل کشور گردند. زیرا جنگ امروزی به جت‏ها و هلیکوپتر جنگی ضرورت دارد و بدون چنین ابزارهایی ممکن نیست مخالفان نیرومند خود را در میدان جنگ شکست دهند.

علاوه بر آن، این نیرو ها به سلاح های ریکتیف و زرهی چون تانک های پیشرفته نیاز دارند، زیرا در گسترۀ جنگی افغانستان که از هر نوع طبیعتی برخورداراست، نمی شود فقط با سلاح سبک دفاع و حمله کرد و دشمن را شکست داد. نیرو های امریکا و ناتو در افغانستان و عراق برای کشتن هر طالب 250 هزار مرمی فیر می‏کنند، با این وجود نیرو‏های افغان برای تامین چنین امنیتی حد اقل  به ده حصۀ این مهمات ضرورت دارند که باید قبل از تحویلی کل امنیت این مسایل به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد.

آموزش نیرو‏های پولیس و اردوی ملی، از مسایل دیگریست که باید روی آن جداً مکث صورت گیرد.

گسترش اعتیاد به مخدر در بین نیرو‏های پولیس و بی‏سواد بودن 95 درصد افراد پولیس، عدم پرداخت معاش کافی برای نیرو‏های اردو و پولیس، عدم توجه لازم به خانواده های کشته شدگان نیرو های امینتی از مسایلی اند که باید دولت افغانستان و قومندانان این نیرو‏ها پیش از واگذاری تامین امنیت با ناتو حل بسازند.

زیرا در صورتی که امنیت به طور کامل به نیرو های افغان سپرده شود، بخش اعظمی از مصارف نیرو های ناتو و امریکا در افغانستان کاهش پیدا می کند و این می تواند در کمک به نیروهای امنیتی افغان به مصرف برسد.

واگذاری امنیت به نیرو های افغان یک تحول بسیار مهم و دست‏آورد کلانی برای دولت افغانستان به حساب می‏آید. این واگذاری موازی به  مسئولیت های امنیتی نیاز به گرفتن مسئولیت های مهم دیگری هم دارد. زلمی رسول، وزیر خارجۀ افغانستان چند روز پیش اعلان کرد که باید در پهلوی دادن مسئولیت امنیتی به نیرو های افغان، دفتر یوناما درمورد واگذاری برخی از مسئولیت های سیاسی اش به دولت افغانستان نیز تامل نماید. زیرا در آن صورت دولت افغانستان به تصمیم گیری‏های خاصی که حال یوناما آن ها را انجام می دهد، نیاز خواهد داشت. در شرایطی که 85 درصد کمک های بین المللی توسط خود دونر ها و خارج از صلاحیت دولت افغانستان به مصرف می رسند، در صورت واگذاری مسئولیت مهم امنیتی به نیروهای داخلی ، باید صلاحیت این مصارف را دولت افغانستان به عهده گیرد، اینکه در شرایط کنونی کشور های حمایت کننده حاضرند که چنین کاری بکنند، معلوم نیست.

دولت افغانستان به منظور به دست گیری این صلاحیت ها، فعالیت برخی از شرکت های امنیتی خصوصی را لغو کرد. چون به این باور بود که این شرکت ها در درون دولت افغانستان دولت مسلح دیگری را ایجاد کرده و هر طوری که می خواهند، همانگونه عمل می کنند.

نیرو های امنیتی افغان قرار است در 2014 به طور کامل امنیت کشور را به دست گیرند، این که بعد از آن سرنوشت 150 هزار نیروی کنونی ناتو چه می شود، هنوز  زود است که اظهار نظر شود.

به خصوص اینکه برخی از این کشور ها تصمیم دارند که نیرو های خود را تا آن زمان از افغانستان بیرون کنند، اما این که امریکا و انگلیس در آن زمان چه تصمیمی خواهند گرفت تاکنون مشخص نیست، زیرا تا حال در این مورد صحبت های ضد و نقیض بسیاری کرده اند.

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر