Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بن بست آهنین؟!!

تهيه شده توسط کلید
يكشنبه 01 حوت 1389 ساعت 15:33

بن بست آهنین؟!!

بیش از بیست روز از گشایش ولسی جرگه می گذرد، اما نمایندگان مردم در این جرگه؛ تا هنوز قادر به انتخاب رئیس آن نشده اند. به همین دلیل، بحث انتخاب اعضای هیئت اداری نیز به تعویق افتاده است.

در هر چهار باری که برای احراز کرسی ریاست، در دو دور انتخابات برگزار شد، هیچ یک از کاندیدان قادر به پوره نمودن پنجاه جمع یک نشدند و انتخابات هر بار به دور دیگری کشیده شد.

رئیس موقت ولسی جرگه ( که پیرمردی است به نام سرور عثمانی) هرازگاهی  فریاد می زند که شما نمایندگان اعصابم را خورد کرده و مرا دیوانه کرده اید. یک وکیل لنگی را از سر بر می دارد و دیگران را قسم می دهد که بیش از این آب روی ما را در برابر مردم نریزید.

خانمی با عصبیت فریاد می کشد که مردم سجدۀ شکر انحلال ولسی جرگه را به جا می آورند، چون می دانند که نزد ما اهلیت و کفایت وجود ندارد.

شماری از نمایندگان می گویند، وقتی ما در چهار دور دو دوره ای نمی توانیم رئیس خود را انتخاب کنیم، پس مردم چه انتظاری دارند که فردا بودجه را به تصویب برسانیم و کار های حکومت را نظارت کنیم. وکیل دیگر از تا و بالا شدن پول های کلانی صحبت کرده و عده ای را بی گفتن نام و نشان به رشوه دهی و رشوه ستانی متهم می کند و دیگران ساکت و آرام نشسته و اعتراضی در برابر این اتهامات نمی کنند.

شماری از نمایندگان، پس از شکست چهارمین دور رقابت برای دستیابی انتخاب رئیس، نام چند تن را گرفته و می گویند که تا این چند تن به توافق نرسند، ممکن نیست ولسی جرگه رئیس خود را انتخاب کرده بتواند و به این خاطر برخی طرح کمسیونی را پیشنهاد می کنند، عده ای رای علنی را مطرح می کنند، عده ای پکیج اداری را مطرح نموده اند و عده ای بر دیگران اعتراض دارند که شما وکلای قانونی، سیاف و محقق نیستید، چرا مستقلانه رای نمی دهید و از حق خود استفاده نمی کنید.

این که بالاخره ولسی جرگه چگونه قادر خواهد شد که رئیس خود را انتخاب کند، کسی پیشبینی کرده نمی تواند، ولی همه به این باور اند که ولسی جرگه بار دیگر مجبور خواهد شد، از دو کاندید دور نخست یکی را بپیذیرند. علت اصلی انتخاب نشدن رئیس ولسی جرگه، تقابل منافع سه طیف تنظیمی - قومی است که یکی راه رسیدن دیگری را به این چوکی سد می کند و هر یک به دنبال امتیازات خاصی می گردند. از همان روز های اول تصمیم به تثبیت آن دارند و فشار را یکی بر دیگری با انداختن رای باطل و سفید تحمیل می نمایند.

با این که عده ای از وکلای جدید، با دستپاچگی ناظر اوضاع اند و بیش از این از نفرین مردم هراس دارند، تا جایی که  از جلوگیری پخش زندۀ جلسات شان در مطبوعات حرف می زنند، اما نمی دانند که بالاخره سرنوشت این دور های باطل انتخابات به کجا کشانده می شود، چون فهمیده اند که سکان فرماندهی این بار ولسی جرگه در دست چند تن محصور است و آنانی که در این سه طیف جایی ندارند، باید" دستنگر " روند و رهبری نامرئی این ولسی جرگه باشند.

مردم افغانستان، با دقت تحولات در این دور ولسی جرگه می نگرند، نه تنها امیدواری از کار آن ندارند، بلکه با این سیاست بازی ها و تبانی های پشت پرده، بیش از این به کار آن ناباور شده وبا ده ها ابراز نظر، شیوه گزینش رئیس را به تمسخر می گیرند. اکثر مردم به خاطری این دور پارلمان را جدی نمی انگارند که در 27 سنبله به پای صندوق های رای نرفتند و در انتخابات شرکت نکرده اند، اینک شانه های شان را با بن بست کنونی ولسی جرگه سبک احساس کرده و دیگران را از این بابت به استهزا می گیرند.

مهم ترین و عاجل ترین کارولسی جرگه در این روز ها که سال 1389 خورشیدی به پایان می رسد، تصویب بودجه های عادی و انکشافی است. از آن جایی که بحث بودجه زمانگیر است، افراد دولتی مربوط به طبقۀ متوسط به خصوص معلمان تشویش دارند که تعلل در انتخاب رئیس ولسی جرگه و هیئت اداری آن زمان بیشتری را در بر خواهد گرفت و در فرصت کوتاهی این بودجه به تصویب نخواهد رسید و معاش سر سال معلمان با تعلل همراه خواهد شد.

با این که عده ای از نمایندگان این مشکل را با اصرار خاصی به دیگران مطرح می سازند، اما طیف های درون ولسی جرگه فقط به فکر امتیاز گیری های خود می باشند، حاضر نیستند در برابر این خواست ها تمکین کنند و با رقبا کنار بیایند.

با رویا رویی ها و زور آزمایی های این دور ولسی جرگه، مردم  افغانستان آخرین امید های شان را از کارکرد آن از دست می دهند.

این بار جدال های تنظیمی و قومی نسبت به دور گذشته عمیق تر و پر چالش ترخواهد بود و هرچه شاخ و شانه کشیدن  میان رقبا، برای تامین منافع قوم و تنظیم زیاد تر شود، به همان اندازه نظارت آن بر قوۀ اجرائیه ضعیف تر . تصویب لوایح و قوانین مشکل تر و وقت گیر تر خواهد شد.

به دلیل وجود این نا به سامانی ها در ولسی جرگه، وکلای که خود را در برابر موکلین شان پاسخگو احساس می کنند، اضطراب دارند و در جریان صحبت ها عصبانی اند و می خواهند که هرچه زود تر به روال انتخابات ریاست ولسی جرگه و اعضای هیئت اداری پایان داده شود، اما آنانی که با فکر منافع قومی و تنظیمی به این بازی سیاسی دست زده اند،

به منافع مردم باور ندارند و اعتراض و انتقاد آنان را جدی نمی گیرند، همه می بینند که همچنان می تازند و با سر نوشت مردم بازی می کنند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر