Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

پارلمان در آستانۀ محاکمه

تهيه شده توسط كليد ګروپ
سه شنبه 05 دلو 1389 ساعت 11:30

پارلمان در آستانۀ محاکمه

قرار است روز یکشنبه سوم دلو سال روان، دور جدید پارلمان با افتتاح رئیس جمهور، کارش را آغاز کند. این اعلان با واکنش شدیدی از سوی کاندیدان شکست خوردۀ معترض رو به رو شد و اخطار کردند که اگر قبل از اعلان نتیجۀ محکمۀ اختصاصی پارلمان افتتاح گردد، آنان دست به تظاهرات وسیعی خواهند زد و شاهراه های عمومی را به روی ترافیک خواهند بست.

برخی از وکلای برنده معتقد اند که محکمۀ ویژه وجاهت قانونی ندارد و کمسیون نظارت بر قانون اساسی که یگانه مرجع تفسیر قوانین در افغانستان است نیز تصریح کرده که تشکیل محکمۀ ویژه در امور انتخابات، در قوانین افغانستان جایی ندارد. کمسیون برگزاری انتخابات نیز مصرانه تاکید دارد که کار انتخابات پایان یافته و هر نوع مداخله در آن غیر قانونی است.

در ین میان محکمۀ ويژه خواهان تاخير اقتتاح شوراى ملى براى يکماه ديگر، از رئيس جمهور شده است و لوی څارنوال افغانستان، اسحاق الکو تاکید دارد که نتایج این انتخابات غیرقانونی است، زیرا چهار هزار و پنجصد شکایتی که دراین مورد به لوی څارنوالی رسیده، انتخابات۲۷ سنبله مشکلات جرمی و حقوقی دارد.

اما لوی څارنوال این را هم می گوید که دوسیه های وکلای که متهم به تقلب و تخلف اند، بعد از افتتاح پارلمان نیز می توانند دنبال شوند. آقای الکو در کنفرانس خبری گفت: «ما موقفگیری خاصی داریم، در این مورد ما اسناد جمعاوری کرده ایم، بالاخره تصمیم ما این شده که محکمه اختصاصی قضاوت کند، ما طرف واقع شدیم، څارنوالی مدعی است. به نظر ما این انتخابات مشروعیت ندارد و به همین خاطر ما دعوا داریم.»

در این حال دارالانشای پارلمان از یک هفته بدین سو پروگرام آشنایی وکلای جدید با کار پارلمان را شروع کرده و می گوید که در هفتۀ آشنایی، نمایندگانی از کشور های اروپایی و افریقایی نیز حضور دارند که تجارب شان را با نمایندگان جدید شریک می سازند که این خود زنگ خطری برای کاندیدان معترض به حساب می آید که اگر نظر غالب مبنی بر انحلال این انتخابات می بود، دارالانشا این همه مصارف را متقبل نمی شد و این کار را آغاز نمی کرد.

با تمام این کوشش ها همه چشم به راه اند که محکمۀ اختصاصی چه قضاوتی خواهد کرد. با این که بیشتر صاحب نظران به این باورند که محکمه با توجه به جو حاضر راه میانه در پیش خواهد گرفت و نتیجۀ انتخابات را خواهد پذیرفت، اما در موارد مناطق و یا افراد خاصی، فیصله های خاصی را اعلان خواهد کرد. چون همه می دانند که در اوضاع کنونی برگزاری انتخابات جدید از نظر مالی و امنیتی در توان دولت افغانستان نبوده، پرداخت بار دیگر این همه پول را کشور ها و دونرها به عهده نمی گیرند. مخصوصاً که نتایج انتخابات را قبلاً سازمان ملل، اتحادیۀ اروپا و بسیاری از سفارتخانه ها از جمله سفارت امریکا پذیرفته اند و ضرورتی به  دادن پول برای برگزاری انتخابات جدید نمی بینند.

این که برخی از کاندیدان شکست خورده، اعلان می کنند که راه های عمومی را خواهند بست و دولت را با پرابلم های جدی رو به رو خواهند ساخت، کمتر با حقیقت وفق دارد، زیرا با اولین اعلان نتایج انتخابات نیز چنین تلاش های به خرج دادند، اما نتیجۀ آن تشکیل محکمۀ اختصاصی شد و در صورتی این محکمه بر این انتخابات با ملاحظاتی مهر تایید بگذارد، این وکلا حرفی برای گفتن نخواهند داشت. مخصوصاً که اگر قبل از اعلان نتایج انتخابات، پارلمان از سوی رئیس جمهور افتتاح گردد، تیر شکست خورده ها بیشتر به گل خواهد نشست. علاوتاً دراین اعتراض ها تمامی کاندیدان شکست خورده سهم ندارند و 98 در صد آنان از شرایط تهدید جدی برای دولت برخوردار نیستند و به این خاطر بود که در دفعۀ قبل فقط سه نفر در بغلان، سمنگان و پکتیا کوچک تهدید های را متوجه شاهراه ها ساختند. در چند تظاهراتی که این کاندیدان در کابل و هرات به راه انداختند، با توجه به درجۀ شرکت کنندگان، دیده شد که از حمایت مردمی وسیعی بر خوردار نیستند و لذا می توان پیشبینی کرد که این تهدید چیزی بالا تر از دفعۀ قبل نخواهد بود.

عدم رغبت مردم در حمایت از تظاهرات کاندیدان رد شده را می توان در عدم شرکت وسیع مردم در خود انتخابات دید، اکثر مردمی که در 27 سنبله به پای صندوق های رای نرفتند، دلیلی ندارد که حال از تظاهرات این کاندیدان حمایت کنند و برای رسیدن آنان به پارلمان و یا برگزاری انتخابات مجدد، روزانه خود را بیکار کنند و در جاده ها بر آیند و شعار دهند. چون می دانند که اگر عوض کاندیدان پیروز، کاندیدان نا پیروز به ولسی جرگه بروند، تغییری د ر کارکرد پارلمان به وجود نخواهد آمد، مخصوصاً که گردانندگان این تظاهرات بیشتر کاندیدانی اند که در دور گذشته عضو ولسی جرگه بوده و چون مردم نسبت به کار ولسی جرگۀ گذشته خوشبین نیستند، پس برای شان فرقی نمی کند که پیروز ها بیایند و یا شکست خورده ها و از جاییکه تظاهرات و راه بندان ها بدون شرکت طیف وسیعی از مردم صورت گرفته نمی تواند، پس دلیلی وجود ندارد که اخطار های این کاندیدان تهدید جدی برای دولت به حساب آید.

لوی څارنوالی به عنوان مدعی العموم حق دارد تا این نتایج را نا مشروع بخواند، اما این که قضاوت آخری را محکمه می کند، بعد از اعلان نتیجۀ تحقیقات و قضاوت نهایی محکمۀ اختصاصی برای کسی حرفی باقی نمی ماند و این که قبل از اعلان حکم محکمه که مطمئناً وقتگیر است،  پارلمان جدید افتتاح و کار آن آغاز می گردد، می توان احساس کرد که همین نتایج پذیرفته شده و محکمه اختصاصی حکمی در حد نامشروع خواندن نتایج انتخابات را صادر نخواهد کرد. چون در شرایط فعلی کشور، چنین موارد مهمی نمی توانند از روند کلی، قضاوت های سیاسی و واقعبینی های اجتماعی جدا ارزیابی گردد، چیز های که محکمۀ اختصاصی حتماً آنها را مد نظر خواهد گرفت.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر