Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ايران و بازي دوگانه با افغانستان

تهيه شده توسط كليد ګروپ
شنبه 02 دلو 1389 ساعت 11:11

ايران و بازي دوگانه با افغانستان

همه می دانیم که از چند روز به این سو، تنش میان مردم افغانستان ودولت ایران بر سر متوقف نمودن تانکر های تیل تاجران افغان در آنسوی مرز، به شدت بالا گرفته است و قیمت تیل در بازار های افغانستان 30  درصد افزایش یافته است. د رتقابل با این برخورد دشمانه ای ایران نسبت به مردم افغانستان در این زمستان سرد، تاجران افغان تصمیم گرفتند تا بعد از این، تیل خود را از طریق شمال وارد افغانستان سازند.

به این خاطر به فوریت قرار داد هایی میان تاجران افغان و کمپنی های قزاقستانی انعقاد یافت که به زودی 200 هزار تن تیل از این طریق وارد افغانستان خواهد شد، گفته می شود که بخشی از مسافرت کرزی به روسیه به این کار اختصاص یافته است و به زودی کاروان های تیل از بنادر شمالی افغانستان وارد کشور خواهند شد و مشکل کنونی تیل که ایران برای مردم افغانستان عمداً خلق کرده، از میان برداشته خواهد شد و به قول مردم قرار است به زودی  «زمستان برود و روسیاهی به ذغال بماند».

تا حال 1900 تانکر تیل تاجران افغانی در آن سوی سرحد ایران گیر مانده، رانندگان این تانکر ها علاوه به این که روزانه باید حداقل صد دالر به مرز داران ایرانی جریمه بپردازند، مورد تحقیر و لت و کوب هم قرار می گیرند و آب و نان شان را از فاصله های بسیار دور تهیه می کنند.  بگذریم ازاینکه در مدتی که تانکر ها  متوقف مانده، تاجران افغان چقدر زیان دیده اند.

به دنیال تظاهرات و اعتراضات بسیاری که بر ضد این عمل ضد افغانی دولت ایران در کابل و هرات به راه افتاد، اتاق های تجارت افغانستان اعلان کرد که بعد از این اموال ایرانی وارد افغانستان نخواهد شد و از مردم افغانستان خواسته اند که به تحریم کالا های ایرانی بپردازند و کسی از آنها نخرند، این کار برای ایران  می تواند به شدت  زیانبار باشد، زیرا ایران سالانه با بنجل های بی کیفیت خود حدود دو ملیارد دالر از بازار های افغانستان سود می کشد و در این چند سال برای ایجاد پایگاه فکری در افغانستان مصرف های بسیاری کرده که معلوم می شود، این زحمات و مصارف آن در حال به هدر رفتن است، مخصوصاً که رسانه های وابسته به آن با جو حاضر تا حال یک سطر از دولت ایران دفاع نکرده و با سکوت خفتباری به کنجی خزیده اند.

اما در این حال سفارت ایران در کابل با ارسال خبرنامه ای به رسانه ها اعلان کرده است که ایران از دو روز به این سو به تمام تانکر های تاجران افغان اجازۀ ورود به افغانستان  داده است و فقط  160 تانکر در آنسوی مرز باقی مانده که بعد از طی مراحل قانونی وارد افغانستان خواهند شد.  سفارت ایران در این خبرنامه نوشته است که بعد از مسافرت قسیم فهیم به تهران تا حال 929 تانکر تیل وارد افغانستان شده است.

در حالیکه گزارشات رسیده ازگمرک های افغانستان، از جمله گمرک نیمروز، نشان می دهد که قبل از دو روز،  روزانه 4 تا 5 تانکر تیل از این بندر اجازۀ ورود به خاک افغانستان را داشتند، اما از دو روز به این سو فقط 10 تا 15 تانکر اجازۀ ورود می یابند که آن هم تماماً تیل عراقی اند نه تیل ایرانی.

در حالیکه قبل از سد شدن تانکر ها، روزانه از 80 تا 100 تانکر تیل وارد افغانستان می شدند که نشان می دهد، خبرنامۀ سفارت ایران  چقدر عاری از حقیقت است. همه می پرسند که در صورتی ایران از تحریم تیل مقابل مردم  افغانستان دست کشیده باشد، پس چرا تانکرها به اندازۀ روز های نورمال وارد افغانستان نمی شوند؟

در گذشته تانکر های تیل در کنار مرز ایران با افغانستان صف می کشیدند و بعد از طی مراحل قانونی به زودی وارد افغانستان می شدند، اما بعد از سیاست اخیر این تانکر ها را از مرز به جا های دوری انتقال داده و در گروپ های 100 تا 150 تانکری  ایستاد کرده اند و برخی از این تانکر ها را در مخازن تیل خود خالی کرده و به تانکرداران گفته اند که هر وقت در این مورد فیصله صورت گرفت، تیل شما دو باره داده خواهد شد. چون حالا  از این طرف مرز  تانکر ها قابل رویت نیستند، پس از روی تعداد ورود تانکر ها می توان فهمید که ایران تا حال برای تمام تانکر ها اجازۀ ورود به افغانستان نداده است که اگر می داد، روزانه بیش از صد تانکر از مرز میلک وارد افغانستان می شدند.

ایران قبلاً دلیل اینکه  به تانکر های تیل افغان اجازۀ ورود به افغانستان نمی دهد،  استفادۀ  این تیل توسط اشغالگران را عنوان می کرد، اما حال که سفارت ایران ادعا دارد که به تانکر ها  اجازۀ ورود به افغانستان داده، پس همه می پرسند که بحث اشغال و اشغالگری چه شد؟ آیا اشغالگران از خاک افغانستان بر آمدند و یا ایران با اشغالگران مصالحه کرد و یا هم این یک بهانه بود و اصلاً ایران می خواست تا به این صورت به مردم افغانستان نشان دهد که زور دارد و هروقت بخواهد می تواند افغانستان را زیر فشار قرار دهد!! حاکمان ایرانی به این شکل می خواستند انتقام  لولۀ گاز تاپی را بگیرند وعقده های تاریخی خود را بر آورده و مقداری خود را ارضا سازند.

اما حال سفارت ایران در کابل  با بی زبانی اذعان می دارد که در این اقدام شکست خورده، چون دیدند که آنچه در این سالها رشته ، در حال پنبه شدن اند  وبرای جلوگیری ازآن با دستپاچگی خاصی اقدام به پخش این خبرنامه کردند. اما اگر واقعاً ایران از سیاست تحریم تیل علیه افغانستان پشیمان شده باشد و رسماً عذر بخواهد، بازهم مردم افغانستان هرگز از یاد نخواهند برد که این کشور هم دین و هم زبان ما علاوه به زخم های کاری که در این سی سال بر روح و روان افغانها کاشته، این بار و در این شرایط نازک زمستانی چگونه افغانها را زیر فشار چند لایه قرار داد و از آن لذت برد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر