Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

معارف سكوي اصلي ترقي كشور

تهيه شده توسط كليد ګروپ
سه شنبه 28 جدي 1389 ساعت 14:02

معارف سكوي اصلي ترقي كشور

در سی سال گذشته یکی از بخش های مهمی که در افغانستان شدیداً ضربه خورده معارف افغانستان است. معارفی که همچنان در زیر تیغ نابودی قرار دارد و با درد و دریغ که هر روز از ویرانی و آتش زدن مکتبی خبر می رسد. دشمنی با معارف، دشمنی با فردای افغانستان است، زیرا یک ملت کم سواد قادر نیست به پله های ترقی و تعالی گام بگذارد.

در زمان تجاوز شوروی به افغانستان، بسیاری از مکاتب در دهات به سنگرداغ دفاع دولت مبدل گشت و در درگیری میان مجاهدین و شوروی ها اکثر این مکاتب به ویرانه مبدل شدند، در زمان قدرت تنظیم ها، مکاتبی که در شهر ها باقی مانده بودند، بیش از 95 درصد  ویران و به غارت رفتند. طالبان در مخالفت با مکتب و مخصوصاً تحصیل زنان شهرۀ آفاق بودند و در چند سال اخیر نیز برخی از گروپ های طالب دست به سوزاندن مکتب زده و در مناطق زیر کنترول شان هیچ مکتبی گشایش نیافته است و به این صورت در این سالها نسلی از مردم افغانستان با چالش مخالفت با تحصیل که در این قرن به شدت خجالت آور است، رو به رو بوده که  غم انگیز تر از آن چیزی بوده نمی تواند.  جنگ و در گیری ها از نظر فزیکی انسان ها را نابود می سازد، اما مخالفت با تحصیل نسلی را از نظر کیفی به نابودی می کشاند و چون دانش رهنمای عمل است، پس نسل بی دانش نمی تواند عمل مترقی و پیشرونده داشته باشد. به این خاطر همۀ افغانها تشویش دارند که وقتی نونهالان امروز، درختان بی ثمر فردا باشند، چگونه می توان به آیندۀ هموطنان خود خوشبین بود.

با تمام کوشش های که در ده سال اخیر برای احیای مکاتب و تحصیل در افغانستان صورت گرفته، اما وزارت معارف تا حال قادر به احیای بیش از نیمی مکاتب مورد ضرورت، در سراسر کشور نشده است که مهمترین عامل آن نبود امنیت و برخورد های هستریک با مکاتب بوده است. با اینکه سخنگویان  طالب  بعد از آتش سوزی  مکاتب، بار ها از دخالت شان  در این کار، انکار نموده، اما اکثر مردم چنین انکاری را باور ندارند، زیرا با توجه به برخورد طالبان به مکاتب، بخصوص مکاتب دختران  در زمان امارت شان ، به این عقیده اند که این کار طالبان است و چون در مناطق زیر نفوذ آنان نه تنها امروز مکاتب دخترانه که  هیچ مکتب بچگانه ای  هم وجود ندارد، پس همه به این باور می رسند که سوزاندن مکاتب و مقابله با دانش و سواد کار قومندانان طالب است.

همین اکنون در افغانستان بیش از پنج ملیون طفل از رفتن به مکتب محروم اند و تنها در یک ولسوالی درولایت کندهار بیش از50 هزار طفل از نعمت فرا گیری درس و سواد بی بهره اند، به این صورت بعد از ده سال تلاش، بازهم می بینیم که وضعیت آموزش در کشور ما چقدر غم انگیز می باشد. اما در این اواخر وزیر معارف گفته است که چرخشی در دیدگاه طالبان دیده می شود  وآن اینکه  نمی خواهند بعد از این در ضدیت با مکتب و سواد قرار داشته باشند. گرچه خود طالبان در این مورد رسماً چیزی نگفته اند. اما به قول آقای وردک، از ماه به این سو وزارت معارف قادر شده که بیش از 400 مکتب را در ساحۀ نفوذ طالبان باز گشایی کند. قبلاً هم گزارشاتی از ولسوالی اندر ولایت غزنی رسیده بود که طالبان با جواب دادن معلمان رسمی 21 مکتب، این مکاتب را زیر پوشش خود گرفته اند. اما این که در مناطق زیر کنترول طالبان نصاب درسی چگونه تطبیق می شود و برای دختران تا چند سالگی اجازۀ بیرون شدن از خانه را می دهند،  تا حال چیزی گفته نشده است.

نصاب درسی، معلم، ابزار و لوازم دیگر یک مکتب با مدرسه تفاوت بسیاری دارد، به این خاطر وزارت معارف برای هردو بخش دو نصاب خاص در سی را معین ساخته است. اگر در میان مکتب و مدرسه مرز کشی صورت نگیرد، چنین بازکشایی چندان دردی را دوا نخواهد کرد و نباید به چنین بازگشایی دل خوش داشت. این تداخل در مناطق زیر کنترول طالبان  در ید صلاحیت خود آنان است  و وزارت معارف با تمام برنامه ها و نصابی که سالها روی آن کار کرده، در این مورد برون ماندگار باقی خواهد ماند و به این خاطر نباید به این مسئله بسیار خوشبین بود و باید محتاطانه به آن برخورد کرد و هر آدمی که روزی در معارف گام زده باشد، این را می داند که نباید از باز گشایی مکاتب  به هر قیمتی استقبال کرد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر