Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

خشم ایران از رشد زعفران افغانستان

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 23 جدي 1389 ساعت 10:44

خشم ایران از رشد زعفران افغانستان

از سالها به این سو تلاش هایی وجود داشت تا برای کشت تریاک بدیل مناسبی پیدا شود. اما برخی ها به این باور بودند که این کار ممکن نیست، چون هیچ تولیدی قادر نیست جای سود تریاک را بگیرد. گرچه در سال های بعد از 2001 کشت «پلی» یا بادام زمینی در ولسوالی نادعلی هلمند رایج گردید که حاصل آن به کارخانه ای در ولسوالی ژیری انتقال می یافت و برای تولید روغن از آن استفاده می شد، اما با اوج گیری جنگ در هلمند و قندهار این کشت از میان رفت و کارخانۀ روغن سازی قادر به تولید بیشتر روغن نشد.

در حالیکه در دو سالی که در برخی از نقاط هلمند، پلی کشت شد، مردم حاصل خوبی به دست آوردند و همه در پی کشت این ماده بر آمدند. اما از چند سال به این سو زارعان هرات به کشت زعفران رو آورده و از این درک پول خوبی به دست می آورند.

مقامات وزارت زراعت می گویند که تولید زعفران در سال 2010 دو برابر سال 2009 شده که رشد صد درصدی تولید این مادۀ محرک و خوشبو را نشان می دهد.

ازیک هکتار زمین که حدود چهار ونیم جریب زمین می شود، در سال 12 کیلو گرام زعفران حاصل برداری شده که 30 هزار دالر پول می سازد و این برای دهقانی که قادر به کشت یک و نیم تا دو هکتار زمین شود، حاصل بسیار خوبی به بار می آورد. چون اگر زمینی با این مساحت  تریاک کشت شود هر گز چنین عایدی را نصیب دهقانان نمی سازد، به این خاطر است که زعفران چون حریف قدرتمندی در برابر تریاک قد بر افراشته و مافیا را به تشویش انداخته است.

گفته می شود که در ولایت هرات کشت زعفران از پنج هزار هکتار در سال 2009 به هفت هزار هکتار در سال2010 بالا رفته و عاید آن درین سال در هرات به صد ملیون دالر رسیده است.

مردم ولسوالی دامان ولایت قندهار می گویند که کشت زعفران در این ولسوالی  تریاک را شکست داده و بعضی از موسسات به پخش تخم زعفران برای مردم می پردازند و مورد استقبال ساکنان این ولسوالی قرار می گیرد. اما تلاش های جدی در جلوگیری از کشت آن در جریان است.

با اینکه زعفران آرام آرام در برابر تولید تریاک در افغانستان قد بالا می کند، اما زعفران کاران در این چند سال با دو تهدید مهم رو به رو بوده اند.

از یکسو دولت ایران تلاش داشته تا کشت زعفران در افغانستان، مخصوصاً در هرات را از طرق مختلف تهدید کند و از سوی دیگر زعفران افغانستان را به قیمت پایینی خریداری کرده و در بازار های جهان به نام زعفران ایرانی به فروش برساند.

در این رابطه زارعان هرات بار ها شکایت کرده اند در صورتی که دولت افغانستان نتواند بازار مناسب و زمینۀ فروش خوبی برای  زعفران  مهیا سازد، ایران روز تا روز نرخ زعفران را کاهش داده، تا جایی که منجر به پایان دادن به کشت آن در هرات خواهد شد.

زیرا زعفران افغانستان بهترین نوع زعفران در جهان بوده و ایران هراس دارد که روزی زعفران افغانستان باعث شکست کامل زعفران ایران در منطقه و جهان خواهد شد. ایران با عوامل خود حتی دهقانان هراتی را با سلاح تهدید می کند که به زرع زعفران نپر دازند. تاجران ایرانی همین اکنون از تجارت زعفران افغانستان که به نام زعفران ایرانی در بازار های جهان  به فروش می رسانند، سود های کلانی به جیب می زنند. کاریکه پاکستانی ها با قالین افغانستان می کنند و قالین های افغانی را در بازار های جهان به نام قالین پاکستانی به سودا کرده، تاجران پاکستانی از این درک سود های کلانی را تصاحب می شوند.

تهدید دیگری که متوجه زعفران افغانستان است، مخالفت مخالفان مسلح با زرع این ماده در مناطقی مثل قندهار، هلمند، ارزگان و فراه می باشد.

گزارش های رسیده از ارزگان حاکی از آن است که طالبان مسلح در این ولایت به دهقانان اخطار داده اند در صورتی که به جای تریاک زعفران بکارند، جزای سنگینی خواهند دید و با اینکه دهقانان ارزگانی اشتیاق زرع زعفران را دارند، اما این تهدید باعث شده تا قادر به چنین زرعی نشوند و جبراً تریاک بکارند. مخصوصاً که امسال خشکسالی است و قیمت تریاک افزایش یافته است.

در صورتی که این دو مانع مهم در برابر زعفران افغانستان از میان برداشته نشود و دولت افغانستان جایگاه شایستۀ برای تجارت زعفران پیدا نکند و جهت رشد بیشتر آن کمک های خاصی به این زارعان انجام ندهد، ممکن نیست زعفران چون بدیل شایسته ای جای زرع تریاک را بگیرد و بتۀ جنایت و خیانت در افغانستان بخشکد. این را باید همین امروز وزارت تجارت افغانستان در نظر بگیرد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (23)

<< ابتدا < قبلی 1 2 3 بعدی > انتها >>

 • شنبه 03 ميزان 1395 ساعت 02:18 | حسن
  سلام به همه من متحیرم! واقعا اینقدر نمک نشناسی؟ اگر مهاجرین افغان جایی بهتر از ایران را می شناسند خواهشا برن اونجا! من دانشگاه تربیت مدرس درس می خونم، با وجود کمبود امکانات، بچه های افغانی همراه با ما بدون هیچ گونه تبعیضی دارند درس می خونن! اگر ما نمی خواستیم شما حتی پیاز زعفران هم نداشتید که کشت وسیع بدید! من واقعا متاسفم که یک ملتی رو انگلیسی های کثیف از هم جدا کردند و الان به جون هم افتادن! من یه ایرانیم، برای هزاران سال افغانستان بخش هایی از کشور ایران یا پرشیا بوده، حالا چی شده که یه عده ای فکر می کنند همینکه مرزها رو یه سری حروم زاده انگلیسی از هم جدا کردند، اونها رو مردمی بالاتر یا پایین تر می کنه! این توهم که ایران تو افغانستان داره اختلال ایجاد می کنه واقعا توهمه! اونی که طالبان رو به وجود آورد عربستان و آمریکا بودن! ایران کسی بود که از اتحاد شمال حمایت کرد و اگر ایران نبود هنوز طالبان بر روی این کشور حکومت می کردند! واقعا من متحیرم، طالبان که هنوز تو کشور شما هستن، به این زودی یادتون رفت. اگر ایران می خواست طالبان حاکم باشن، هنوز طالبان حاکم افغانستان بودن، برید مستند ایران اند وست رو نگاه کنید. حرف خود غربی هاست که همکاری ایران موجب از بین رفتن طالبان شد! حالا شما از ایرانی ها بدتان می آید؟ کافی است که 200 سال پیش برگردید و ببینید که اگه می گفتید من از ایرانی ها بدم میاد، تو شهر خودتون با شما دعوا می کردند! ایرانی ها میزبان های خوبی برای شما بودند. من اهل تربت حیدریه هستم. 300 کیلومتری مرز افغانستان! کامل با افغانها و مهاجرین افغان آشنا هستم. شما هیچگاه فکر کردید آن کارهایی که عده ای (که حتی ممکن است خیلی کم باشند) در ایران کردند، ناامنی ایجاد کردند، به دختران ایرانی به زور تجاوز کردند و بعد دیدند افغانی هستند، اگر در آلمان می کردند، دیگر یک نفر افغان رو به اون کشور راه نمی دادند. یا بحث قاچاق مواد مخدر که بارها و بارها افغانها در اون دخالت داشتند. اما دولت ایران و اکثر ملت ایران این موضوعات رو پای افغانی ها نذاشتند، پای عده ای کم گذاشتند. من امیدوارم که روزی افغانستان کشوری پیشرفته شود و تمامی مهاجرین افغان به کشورشان باز گردند.
 • شنبه 30 اسد 1395 ساعت 02:15 | ناشناس
  به این لینک سر بزنید: (روزنامه رسمی دولتی ایران) هدیه ای که بلای جان ایران شد! http://www.jamejamonline.ir/newspreview/2511656621444673067 * ارسال شده توسط نرم افزار جام جم آنلاین
 • چهارشنبه 22 ثور 1395 ساعت 02:46 | یک ایرانی که نه دزد است و نه ب
  خانم حمیده، شکی نیست که در ایران رفتار مناسبی با مهاجرین افغانستانی صورت نگرفته همان طور که مثلا در استرالیا رفتار مناسبی با مهاجرین ایرانی صورت نمی گیرد، من فکر می کنم بزرگترین عامل این نوع برخوردها خود ما هستیم که باید خودمون برای خودمون ارزش بالایی قائل باشیم و به جای فرار از شرایط سخت کشورمون، برای ارتقای کشورمون بسیار تلاش کنیم شاید در این راه به از خودگذشتگی هم بسیار نیاز داشته باشیم در ضمن من خودم به عنوان یه ایرانی بسیار خوشحال می شم اگر در افغانستان، کشت زعفران به طور کامل جایگزین خشخاش بشه چون مطمئنا برای ایران سود بیشتری داره، چون سالهاست که سرمایه بسیار زیاد و حتی جان عزیزان و فرزندان ایران در راه مبارزه با ورود مواد مخدر در مرزهای پاکستان و افغانستان از بین می ره و بدتر از اون اینه که باز هم این مواد باز هم به وفور وارد کشور می شه و زندگی جوانانمون رو تباه می کنه و یک نکته دیگه اینه که به آدم هایی مثل آقای فرزاد که به راحتی به همه نژادها توهین می کنن هرگز اعتماد نکنین چون در صورت لزوم این توهین ها رو نثار شما هم خواهند کرد
 • چهارشنبه 11 حمل 1395 ساعت 04:06 | جمال افغان
  سلام به دوستان که مطالب را مطالعه میکنند در حقیقت ایران وافغانستان هیچ مشکل باهم ندارند ما باهم کشورهای دوست وبرادر هستیم کسانی که سبب ایجاد مشکلات برای ما میشوند معلوم اند هرآنچیز که باعث پیشرفت وایجاد زمینه کار وعاید برای ایرانیان ویا افغانان شود به نظر بنده هیچ یکی از طرفین مخالف آن نیستیم .ولی این معلوم هست که دشمنان ما نمیخواهد بیایید که مشترک در مقابل دشمنان ما ن استاده گی کنیم
 • دوشنبه 05 دلو 1394 ساعت 02:11 | ناشناس
  سلام به همه افغانی ها زعفران افعانستان و حتی زعفران ایران در دنیا شناخته شده نیست. زعفران ایران به اسپانیا صادر می شود و در اسپانیا بنام کشور اسپانیا صادر می شود.
 • شنبه 23 عقرب 1394 ساعت 02:38 | مجتبی
  ما ایرانیا و افغانیا از یه نژاد و برادریم، باید متحد باشیم.....به امید روزی که دوباره ایران بزرگ و ببینیم، افغانستان قلب ایرانزمین بود که ازش جداکردن، به امید بازگشت قلب به بدن........ اون دوستی که میگه ایران 50 سال قدمت داره بدونه که ایران 9هزارسال قدمت داره اسم غیر رسمیش ایران بوده و اسم رسمیش پارس، 100سال پیش اسم رسمیش شد ایران وگرنه اگه تاریخ بخونی میبینی حتی توی شعر فردوسی از ایران و توران نام میبره وایران یعنی سرزمین آریایی ها، اینکه افغان ها هم آریایی هستن شکی توش نیس ولی ایرانی ها هم آریای ان، اقوامی که آریایی هستن و واست میگم تابدونی: فارس،کرد،لر،بلوچ،آذری،افغان،تاجیک،طالشی،پشتون کرمانجی و........من شما رو افغانی خطاب نمیکنم میگم هموطن.....به امید افغانستان وایران و تاجیکستان متحد
 • چهارشنبه 29 ميزان 1394 ساعت 02:32 | جابر
  سلام و احترام خدمت تمام کسانی که با ارایه نظریات خوب خویش قوت قلب برای ما و مشت محکم بر دهن دشمنان هر دو سرزمین(افغانستان، ایران) وارد میکنند. فقط خواستم خاطر نشان بسازم که با کشت زعفران نه تنها تیشه به ریشه تریاک زده بل نشان میدهیم که ما افغانها خواهان صلح هستیم و از ضرر رساندن به هم نوعان خود سخت متنفریم و این مافیایها خارجی هستند که از نام افغانستان سواستفاده کرده تا به منفعت مادی و معنوی خودشان برسند. به امید روابط مستحکم و پایدار.
 • شنبه 17 اسد 1394 ساعت 08:53 | محمد
  قبول دارم که هر چیزی از کشت تریاک بهتره هم واسه ایران هم افغانستان ولی این ایرانه که از تریاک افغانستان ضربه خورده جواب دو تا از نظرات هم می دهم:۱- آریا اولین جا توی پاسارگاد بوجود امده و این افغان ها هستند که زرد پوستند نه ایرانی هد و ایران در تاریخ همیشه ایران بوده.۲-به این هم توجه کنید که ایران میزبان چقدر از افغان ها بوده به دستور رهبر ایران درس خواندن هم حتی برای مهاجران غیر قانونی افغان به صورت رایگان آزاد شد با اینکه این مهاجرین ضرر زیادی برای ایرا داشته اند.

نوشتن نظر