Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ناممکن بودن جدایی اردو از سیاست

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 21 جدي 1389 ساعت 11:13

ناممکن بودن جدایی اردو از سیاست

 

با اینکه ناتو و ایالات متحدۀ امریکا به این نظر رسیده اند که در 2014 مسوولیت امنیت افغانستان را به نیروهای مسلح افغان بسپارند، حامد کرزی در دیداری با جنرالان اردوی ملی اعلان کرد که افسران اردو نباید سیاسی باشند.

این اعلان را سال گذشته در مورد پوهنتون ها نیز کرد و از محصلان و استادان خواست که نباید به افکار سیاسی رجوع کنند. اینکه آقای کرزی این فکر را در میان اقشار مختلف جامعه تا کجا ادامه خواهد داد و چقدر مورد حمایت قرار خواهد گرفت، باید در آینده دید.

اینکه آقای کرزی چه درکی از کار سیاسی دارد، به جای خود باقیست، اما از شیوۀ بیان او طوری معلوم می شود که سیاسی بودن، یعنی حزبی و تنظیمی بودن، در حالیکه در دنیا ملیون ها آدم غیر حزبی اند، اما هیچ انسان غیر سیاسی وجود ندارد. به خاطریکه سیاست جز شیوه ها و اسالیبی که انسان برای رسیدن به هدفی بر می گزینند، چیز دیگری نیست و چون هیچ انسانی در دنیا بی هدف نیست و هر صبح برای اجرا و رسیدن به هدف خاصی از خواب بر می خیزند، پس تمام انسانها سیاسی اند.

اما کوچک و یا بزرگ بودن اهداف و اینکه درک کلان و یا محدودی از این اهداف دارند، قطعاً به معنی غیر سیاسی بودن انسانها نیست، چون برای نوع اهداف و حد درک از اهداف، خط های خاصی رسم نشده اند.

اینکه محصلان و استادان پوهنتون و  افسران اردو چگونه می توانند غیر سیاسی باشند، از احکامی است که فقط آقای کرزی آن را صادر کرده می تواند.

همین حالا کرزی زیر حمایت مستقیم ناتو و جنرالان او قرار دارد، ولی او متوجه نشده که مهمترین کار جنرالان ناتو و امریکا در همین افغانستان ابتدا کار سیاسی و بعد کار نظامی است. چیزی که کرزی به آن توجه نکرده که اگر می کرد مطمئناً چنین بحثی را مطرح نمی ساخت.

غیر سیاسی بودن محصلان و افسران به معنی بی درک و بی دانش بودن از اوضاع دور و پیش شان و ندانستن اینکه چه کاری را انجام می دهند و با این غیر سیاسی بودن،  غیر از آنکه  محصلان و افسران به گودی های کوکی، شباهت بیابند، چیز دیگری بوده نمی تواند.

یک افسر آگاه و متعهد به کاری که انجام می دهد، با یک افسر نا آگاه و نادانی که نمی داند، چرا جنگ می کند، چرا خون می دهد و چرا می کشد، زمین تا آسمان فرق دارد.

افسران نا آگاه، وظیفه و اسلحه اش را به نیم نخودی می فروشند، اما یک افسر آگاه حاضر به دادن جانش است، اما در هیچ موردی معامله نمی کند.

افسرانی که در قفس نا آگاهی اسیر باشند و بی هیچ هدفی مرمی باد کنند، معلوم است که ثمرۀ کار آنان چیست.

در اوضاع پیچیدۀ کنونی، افسران باید از دوست و دشمن خود تحلیل داشته باشند و برای تشریح این دوست و دشمن باید اهداف آنها را برای زیر دستان شان توضیح دهند، قطعات مختلف خود را از نظر ذهنی در مقابله با دشمن آماده سازند، برای شان توضیح دهند که هدف شان انسانی است و باید در راه  به دست آوردن اهداف انسانی خون داد.

این حرف ها، ارزیابی ها و آمادگی ها هیچکدام موعظه های غیر سیاسی نیست که اگر غیر سیاسی است، پس نام آن را چه باید گذاشت؟ در این صورت اگر افسران اردو خود به این حرف ها و ارزیابی های سیاسی آگاه نباشند، پس چه چیزی را به زیر دستان شان تشریح نمایند؟

غیر سیاسی بودن اردو از مقوله های کهنه و فرسوده ای است که سالها به زباله دان سپرده شده است. تجارب اردو های ظاهرخانی را همه داریم که چگونه چندافسر پایین درجه در یک شب همه را گرفتند و بستند و در خانه ای روی هم انباشت کردند. وزیر دفاع را از پشت بوری های پخته پیدا کردند، بستند و بردند.

دنیای پر از تلاطم امروزی، مخصوصاً روز گار افغانها را نمی شود با کلیشه های سرد و بی روح عسکری و ناآگاهی های سیاسی حل کرد. این تحکم به خاطری به جایی نمی رسد که نخست غیر علمی است و بعد چون اکثر افسران و سربازان چه بخواهیم و چه نخواهیم سیاسی اند، پس چنین فرمایش و یا تحکمی از سوی رییس جمهور جز حواله شدن سیلی بر رخسار فرمایشات خودش، نتیجه ای ندارد.

اصل و محور دانش سیاسی برای افسران و سربازان یک اردو، دانستن وضعیت نیرو های خودی و تشخیص وضعیت دشمن است. این ارزیابی را غیر از افسران سیاسی و آگاه، افسر دیگری کرده نمی تواند.

این دشمنان می توانند، داخلی و یا خارجی باشند، پس یک افسر سیاسی که در محاذ داغ و خونین جنگ قرار دارد، باید ارزیابی خاصی از دشمن بیرون و رابطۀ آن با دشمنان درونی داشته باشد.

آیا ممکن است یک افسر غیر سیاسی قادر به چنین ارزیابی های مهم، پیچیده و همه جانبه ای، مخصوصاً از خارج کشور گردد؟

کرزی  در گیری تنظیم ها و نابودی وسایل نظامی به وسیلۀ این تنظیم ها را کار سیاسی می داند!! در حالیکه این کار ها نه به وسیلۀ افراد سیاسی که توسط داره های غیر سیاسی وابسته به دشمنان  مردم افغانستان صورت گرفت که اگر داره بازی نمی کردند و به سیاست وطن گرایی و مردم گرایی رو می آوردند، قطعاً به چنین جنایاتی دست نمی زدند.

واکنش در برابر چپاولگران سه دهه و اظهار ویرانی های آنها به معنی غیر سیاسی کردن اردو و افسران را دعوت به غیر سیاسی و بی دانشی کردن نیست.

واکنش در برابر این اعمال فقط با محاکمۀ رهبران داره های جنگی می تواند معنی خود را دریافت کند، نه این که رهبران و فرماندهان چنان اعمالی را اعزاز و اکرام نمود،  اما افسران را از سیاست منع کرد. این راهیست که فقط به ترکستان منتهی می گردد و هیچ افسر و محصلی آن را نمی پذیرد.

 

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر