Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ناخشنودی طالبان از پیمانِ ساروان‌قلعه

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 16 جدي 1389 ساعت 07:37

ناخشنودی طالبان از پیمانِ ساروان‌قلعه

تلاش برای مصالحه با طالبان بدون ارزیابی برش های قومی و قبایلی در افغانستان تا حدی نا ممکن به نظر می رسد، زیرا سنت های قبیله گرایی در وطن ما در بسیاری از مناطق کشور بالا تر از هر قانونی است و نه تنها زن و مرد این مناطق خود را مکلف به اجرای آن می دانند که حل مشکلات بزرگ وطنی را نیز فقط در همین چارچوب می شناسند و بالا تر از آن به هیچ ابزاری نمی اندیشند.

این گرایش میان شاخۀ درانی قوم پشتون که سالها در افغانستان بر اریکۀ قدرت قرار داشته، جایگاه ویژه ای دارد و بدون درک چنین روابط و مناسباتی تلاش در جهت عملی نمودن پروسۀ مصالحه با طالبان ناشد به نظر می رسد.

در همین راستا، چند روز قبل اعلان شد که ساکنان منطقۀ ساروان قلعۀ ولسوالی موسی قلعۀ ولایت هلمند، با شرایطی خاصی با دولت پروتوکولی را به امضا رسانده اند. در این  توافقنامه میان گلاب منگل والی ولایت هلمند و سران و ریش سفیدان این منطقه به امضا رسیده .

ساکنان ساروان قلعه بعد از این به طالبان خارجی اجازۀ ورود به منطقۀ شان را نمی دهند و محل مین گذاری ها را به نیرو های امنیتی خبر می دهند و نیرو های امنیتی نیز در اطراف این منطقه گزمه کرده می توانند.

این مردم با اینکه با با این پروتوکول خود را با طالبان بومی در تقابل قرار نداده ، اما گامی بزرگ در جهت محدود نمودن فعالیت طالبان در این منطقه بر داشته اند.

ساروان قلعه، منطقه ای نسبتاً گسترده ای را در هلمند بالا احتوا می نماید که درآن قبیلۀ الکوزایی زندگی می نماید.

این قبیله در پیوند برادری با دو قبیلۀ پوپلزایی و بارکزایی قرار دارد که بخش زیرک شاخۀ درانی را می سازند. از جاییکه این شاخۀ درانی  عمدتاً از احمد شاه تا حال قدرت افغانستان را در دست داشته، در شرایط کنونی نیز کمتر با گروه طالبان همکار بوده، در میان شان کشش به سوی مصالحه و همکاری با دولت نسبت به شاخۀ پنچ پای درانی بیشترو عمیق تر وجود دارد.

مرکز قدرت این شاخۀ در سده های اخیر قندهار بوده و اکنون نیز از صلاحیت و قدرت خاصی در این ولایت و در مجموع در غرب و بخشی از جنوب افغانستان برخوردار می باشند.

با اینکه در گذشته نیز تجربه ای از مصالحه با طالبان در موسی قلعه وجود دارد، اما این بار نسبت به دفعۀ قبلی مقداری تفاوت داشته و استوار تر به نظر می رسد. در بار گذشته بخشی از ریش سفیدان علیزایی با دولت مذاکره کرده و بدون اینکه بدنۀ اصلی این قبیله که مربوط به شاخۀ پنج پای درانی است وعموماً در هلمند بالا از طالبان حمایت می کنند، در مذاکره و مصالحه شرکت داشته بوده باشند، چنین پروتوکولی به امضا رسید و به این خاطر بسیار سطحی بود وبه زودی فروریخت.

اما این بار قبیلۀ بستۀ که در آن طالب و غیر طالب شرکت دارند و بی آن که خود را در برابر طالبان قرار داده باشند، چنین پروتوکولی را به امضا رسانده و به این خاطر پایدار تر به نظر می رسد.

این پروتوکول زمانی میان الکوزایی های ساروان قلعه و والی هلمند به امضا می رسد که قبلاً بخشی از علیزایی های موسی قلعه به قومندانی ملا سلام به دولت پیوسته و تا حال ولسوال این ولسوالی می باشد.

به این صورت توافق فعلی می تواند بخشی از علیزایی ها را با الکوزایی ها همگام بسازد و خطر درگیری وسیع میان دو قوم را در این منطقه از میان بر دارد.

اما آنچه هویداست این که رهبری طالبان از این توافق جداً ناراضی خواهند بود و آن را قدم نخست از دست دادن هلمند بالا تلقی خواهند کرد، محلی که برای رهبران و قومندانان طالب حیاتی خوانده می شود. اما اینکه طالبان چگونه به ساروان قلعه بر خورد خواهند کرد، پیچیدگی های خاص خود را دارد. زیرا مقابله و رویارویی آنان با یک قوم کار آسانی نیست. در صورتی چنین برخوردی میان طالبان و الکوزایی های این منطقه به وجود آید، تقابل طالب و غیر طالب به تقابل میان قبایل که تشکلات استوار تر و سابقه دار تری نسبت به تشکیل طالبان دارند، به وجود خواهد آمد و در آن صورت هرجا الکوزایی، پوپل زایی و بارکزایی بود در برابر جهت مقابل تفنگ خواهد گرفت و در این جریان طالبان بیشتر زیان خواهند دید. به این خاطر تلاش خواهند کرد تا در میان خود الکوزایی ها درز ایجاد کنند و آنان را به طالب و دولتی منقسم سازند.

در ولسوالی گرشک کتلۀ بسیار وسیع بارکزایی سکونت دارد، ساکنان بغنی در مجاورت ساروان قلعه الکوزایی اند، در نوزاد نیز طیف وسیعی از بارکزایی ها زندگی می کنند که اکثر اینان با طالبان اند، اما وقتی  متوجه شوند که هم خونی های قبیلوی شان مورد هجوم طالبان و یا هرکسی قرار می گیرد به هیچ  عنوان ساکت نمی نشینند.

این را علیزایی های که در این منطقه عمده ترین قوم را می سازند و با نورزایی های که در گرشک، نوزاد و اشیر زندگی می کنند، برادری و همخونی دارند را به خوبی می دانند که اگر چنین آتشی در این منطقه شعله ور شد، باید صد ها نفر جان شان را از دست بدهند و هزاران خانواده از دو طرف قریه های شان را ترک بگویند.

این روند، چالش کلانی میان دولت و طالبان است. اما در صورتی که دولت افغانستان نتواند این روند را در هلمند بالا در دراز مدت حفظ کند و طالبان قادر به مهار این حرکت گردند، دولت افغانستان برای مدت های مدیدی نخواهد توانست تا بار دیگر در هلمند راه باز نماید و طالبان برای مدت های طولانی در این منطقۀ مهم کوهستانی و تریاک‌زا، سنگکی خواهند شد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر