Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

آب‌فروشی، معادل خاک‌فروشی

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 08 جدي 1389 ساعت 11:47

آب‌فروشی، معادل خاک‌فروشی

وزیر انرژی و آب ایران خواهان تشکیل کمیسیونی برای رسیدگی به مسئلۀ آب میان سه کشورایران، افغانستان و پاکستان شده است. وی بعد از ملاقات با همتای تاجیکستانی خود گفت که سه کشور تشویش ها و مشکلات مشترکی در رابطه با مسایل آب دارند و این کمیسیون تنظیم مربوط به آب را به عهده خواهد داشت.

اخیراً وزرای انرژی افغانستان و تاجکستان برای شرکت در اجلاس مشترکی به تهران رفته بودند.

اما مشکل  تقسیم آب میان افغانستان و ایران از مشکلات عمیق و سابقه دار است که بارها روی آن نشست  شده و جدل های موجود گاهی به طور ریشه ای حل نشده اند.

آخرین توافقی که میان افغانستان و ایران بر سر آب هلمند صورت گرفت، در زمان شاه و صدارت موسی شفیق بود. موسی شفیق با همتای ایرانی اش، عباس هویدا بالاخره طی قراردادی به  نتیجه رسید که افغانستان حق ایران را در آب دریای هلمند، 22 متر مکعب فی ثانیه قبول دارد وبعد شفیق به خاطر حسن نیت 4 متر مکعب دیگر را نیز بر آن افزود و به این صورت سهم ایران از آب هلمند فی ثانیه 26 متر مکعب آب شد، اما این معاهده توسط پارلمان وقت  افغانستان مورد قبول قرار نگرفت و به امضا نرسید.

در آن قرارداد تصریح شده بود که اگر آب دریای هلمند، چنان افزایش یابد که افغانستان توان مصرف آن را نداشته باشد، بازهم ایران حق استفادۀ اضافی را ندارد. چیزی که ایران هرگز به آن عمل نکرد که حق آب افغانستان را نیز برد.

اما روند بعدی که با کودتای ثور، تجاوز شوروی ها به افغانستان، دولت تنظیمی و امارت طالبی پیش رفت و افغانستان «بی صاحب» ماند، ایران فرصت را غنیمت شمرده، نه تنها توسط عوامل خود، کار ساختمان بند کمال خان را که تا حدی پیش رفته بود، زیر ضربه قرار داد که تاسیسات نهر لشکری را نیز ضربه زد تا افغانها قادر نشوند که ازآب دریای هلمند استفاده کنند و به این صورت آب خروشان این دریا در چهار دهۀ گذشته  کاملاً به کام ایران ریخته شد.

ایران آب دریای هلمند را که قبلاً با یک نهر در یک ذخیره گاه به نام «چاه نیمه» ذخیره می شد، در این سال ها از انارشی موجود در افغانستان سود برده و این آب را با هشت نهر به هشت چاه نیمه برده وذخیره نمود. در این سالها ایران آب هلمند را به زابل و حتی در 216 کیلومتری به زاهدان هم برد و حال تصمیم دارد که به کرمان هم برساند.  در حالیکه در این سوی مرز، مردم زرنج و توابع آن آب آشامیدنی نداشته، دولت ایران یک نل چهار انچه را به طور صدقه از چاه نیمه به زرنج داده که فقط از 2 تا شش صبح جریان می یابد و مردم باید شبانه بر این نل ها پهره بدهند و بعد از آن در طول روز قطع می گردد.

اینکه ایران چرا خواهان کمیسیونی برای از میان بردن «تشویش» های آبی میان سه کشور می باشد، معلوم است که می خواهد در این روزگار که دست بالا در نهاد های قدرت در افغانستان دارد، یکباره این تشویش ها را با گرفتن امتیازات جاودانی حل بسازد. وقتی ایران سالانه تا 30 میلیارد متر مکعب آب افغانستان را از دریاهای هلمند و هریرود می قاپد و هر متر مکعب آب در بازار های جهانی حد اقل یک دالر قیمت دارد، لذا ایران سالانه 30 ملیارد دالر افغانستان را می رباید، پس چرا جهت گرفتن ابدی این امتیاز برای کرزی و رییس دفتر او سالانه دو ، سه ملیون یورو نپردازد و به گفته ای ویکی لیکس برای وکلا، معینان و روسای عمومی مقداری پول ندهد و از حالا به خاطر تعیین رئیس ولسی جرگۀ مورد نظر خود تلاش ننماید؟

این که تشویش افغانستان برسر آب با تاجکستان چیست و یا ایران با آبهای تاجکستان چه مشکلی دارد، باز هم ظاهراً روشن نیست.

افغانستان در نیمی از آب دریای آمو شریک است و حد وسط این دریا مرز میان افغانستان و تاجکستان قبول شده، چنانچه میان افغانستان و ازبکستان نیز چنین تقسیماتی وجود دارد. این که دولت های بیکفایت و فاسد افغانستان در صد ها سال قادر نشده اند که از آب آمو استفاده کنند، نه  اتحادشوروی سابق و یا ازبکستان و تاجکستان امروزی با افغانستان بر سر تقسیم این آب جدل و کشمکشی نداشته اند، مگر امروز ایران از تشویش آب میان افغانستان و تاجکستان حرف می زند.

اما ایران که شدیداً به آب هلمند، هریرود، فراهرود، خاشرود، هاروت رود و آمو نیاز دارد، این کمیسیون را برای دستیابی بهتر و آسان تر و در نهایت عقد قرار دادی برای استفاده از آب دریای هلمند می سازد و برای اینکه هدف اصلی ایران از نیاتش در مورد آب هلمند پوشیده بماند، نان تاجکستان را نیز در این کمیسیون شریک می سازد.

ایرانی ها قصد دارند تا آب دریای آمو را از طریق هریرود افغانستان به شمال کشور شان که سخت به آب نیاز دارد، برسانند و در این مورد با وزارت خارجۀ افغانستان قبل از آمدن سپنتا صحبت های شده است. اما چنین قرار دادی عقد نشده که مطمئناً با این کمیسیون برای تمام این اهداف سهولت هایی به میان خواهد آمد. ایران که حال از جاده های افغانستان برای رسیدن به تجارت آسیای میانه چشم دارد، تصمیم به عبور یک هزار میگاوات برق از تاجکستان و از طریق خاک افغانستان دارد، استفاده افغانستان به عنوان معبری برای آب و ترانزیت از رویا هایی است که ایران هرگز آن را فراموش نمی کند.

مردم افغانستان با توجه به اینکه دولت ایران شب وروز در تلاش خرید بیشتر حکام دولتی افغانستان است، باید در این روزگار هرچه بیشتر بیدار و هوشیار باشند که آب های افغانستان و مخصوصاً آب دریای هلمند که از هر طلای سفیدی با ارزش‌تر است را در بدل چند لک یورو سودا نکنند. خود را در هر نوع قرار دادی با ایران دخیل احساس کنند و جلو هرگونه آب فروشی را بگیرند و متوجه باشند که ارزش آب و خاک ما برابر اند و هر گونه آب فروشی معادل خاک فروشی است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر