Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

اعلام حکومت نظامی برای رسانه‌ها

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 02 جدي 1389 ساعت 11:00

اعلام حکومت نظامی برای رسانه‌ها

لوی سارنوالی در مورد نتایج انتخابات نباید برای رسانه‌ها حکومت نظامی اعلام کند و مردم را از بحث روی یکی از مسایل مهم سیاسی و اجتماعی باز دارد. باز داشتن مردم از بحث روی سرنوشت شان، در یک زمان محدود و یا نامحدود و آوردن فضای خفقان و اختناق خود خلاف قانون و جرم می‌باشد. از ابلاغیهٔ لوی سارنوالی به نحوی بوی سلب آزادی بیان می‌آید که به شکلی مخالفت لوی سارنوالی کشور را در رابطه با آزادی بیان و آزادی مطبوعات نشان می‌دهد.

دو روز قبل لوی سارنوالی ابلاغیه ای را صادر کرد که در آن از رسانه‌ها و تحلیل گران سیاسی خواسته بود تا در مورد نتایج انتخابات ولسی جرگه تا زمانی که ستره محکمه رای خود را صادر می‌کند، بحث نکنند. این ابلاغیهٔ لوی سارنوالی با آن که حکمی نیست، اما به نحوی از آن بوی سلب آزادی بیان می‌آید که به شکلی مخالفت لوی سارنوالی کشور را در رابطه به آزادی بیان و آزادی مطبوعات نشان می‌دهد.

زیرا هیچ نهادی در افغانستان نباید چنین ابلاغیه‌ها و یا حتی خواهش‌های فرا قانونی را منتشر سازد و در مورد خاصی مثل انتخابات که در این روز‌ها بحث اصلی در سر تاسر کشور است، موقتاً زبان همه را ببندد. لوی سارنوال با چنین ابلاغ نادقیقی با بی زبانی می‌خواهد بگوید که در رویارویی با کمیسیون برگزاری انتخابات و ادعا‌هایی که به ستره محکمه جهت قضاوت نهایی سپرده، مشکل دارد و چنین تحلیل‌هایی می‌تواند روی ذهن قاضیان ستره محکمه اثر گذار باشد و قضاوت آنان را دچار مشکال بسازد. در حالی که چه بهتر که رسانه‌ها و تحلیل گران این مسئله را هر چه بیشتر به بحث بگیرند واین بحث‌ها برای ستره محکمه جهت قضاوت بهتر ممد قرار داده شوند. در حالی که ستره محکمه روی چنین تحلیل‌هایی نه که روی دلایل و اسناد لوی سارنوالی قضاوت می‌کند.

لوی سارنوالی در این مورد به چیزی متوسل شده که کمیسیون گاهی آن را نه تنها عنوان نکرده بلکه از بابت پوشش خبری رسانه‌ها در انتخابات، برای برخی از رسانه‌ها تحسین نامه و جایزه هم داده است.

در چنین مورد مهمی نه تنها سارنوالی نباید چنین ابلاغی را صادر کند که اعضای آن خود باید در این بحث‌ها شرکت نمایند و آن چه از نظر آنها واقعیت‌های انتخابات است را به مردم توضیح و واضح سازند.

در قانون اساسی که لوی سارنوال بر مبنای آن کار می‌کند، به صراحت بیان می‌دارد که آزادی بیان حق هر فرد است و شرایط این آزادی و آزادی مطبوعات در قانون مطبوعات به تصویب و توشیح رسیده است که مطمئناً لوی سارنوالی چون کارش مستقیماً با قانون می‌باشد، این قوانین را خوانده است.

در این قوانین برای آزادی بیان و مطبوعات تعاریفی صورت گرفته و حدود و ثغور اجرای آن نیز روشن شده است، اما هیچ استثنایی در هیچ موردی در آن‌ها ذکر نشده که مثلاً هیچ کس حق ندارد که بر نتایج انتخابات تا فلان زمان ننویسد و صحبت نکند.

لوی سارنوالی در مورد نتایج انتخابات نباید برای رسانه‌ها حکومت نظامی اعلان کند و مردم را از بحث روی یکی از مسایل مهم سیاسی و اجتماعی باز دارد. باز داشتن مردم از بحث روی سرنوشت شان، در یک زمان محدود و یا نامحدود و آوردن فضای خفقان و اختناق خود خلاف قانون و جرم می‌باشد.

لوی سارنوالی مثل هر فرد و یا نهادی حق دارد که وقتی رسانه و یا تحلیل گری گفته‌های لوی سارنوال و ادارۀ او را به غلط انعکاس دهد و یا با توهین و افترا، هتک حرمت نماید به کمیسیون بررسی تخلفات رسانه ای مراجعه و رسانه یا فرد متخلف را مورد بازخواست قرار دهد، اما این که ابلاغیه ای مبنی بر سلب حق رسانه‌ها و تحلیل گران در انعکاس نتایج انتخابات تا زمان حکم ستره محکمه صادر نماید، از حیطۀ صلاحیت سارنوالی کاملاً بالا بوده، مطمئناً که کار شناسان، تحلیل‌گران و رسانه‌ها به آن، وَقعی نخواهند گذاشت.

در کنار تمام فساد و بی کفایتی‌های دولت افغانستان، یکی از دستاورد‌های مهم آن طی چند سال گذشته، تمکین در برابر آزادی بیان و آزادی مطبوعات می‌باشد که در هر جایی از سوی سران حاکمیت به عنوان گامی به پیش مطرح می‌گردد، چیزی که لوی سارنوالی با چنین ابلاغی تصمیم دارد که حد اقل در یک مورد و آن هم مورد بسیار مهم، این برگ برنده را از سران حکومتش بگیرد. درشرایط کنونی لوی سارنوالی این را حتماً می‌داند که بحث روی نتایج انتخابات در افغانستان صرف به رسانه‌ها و تحلیلگران داخلی محدود نمی ماند.

همین حالا دفترهای چندین رسانه وخبرگزاری درافغانستان باز است و ده‌ها خبرنگار خارجی در مرکز و ولایات افغانستان به تهیۀ خبر و گزارش مصروف اند که مطمئناً لوی سارنوالی قادر به جلوگیری کار آنها در افغانستان و زدن لگام سکوت بر دهان شان در هیچ زمانی شده نمی تواند.

لوی سارنوالی با اینکه چنین ابلاغیه ای صادر نموده، اما روشن نساخته است که با متخلفان چگونه برخورد خواهد کرد و حدود این منع قرار دادن تا چه سرحدی است و اساساً تحلیل‌گران و کارشناسان تا کدام حد حق صحبت را دارند و خط‌های سرخ از کجا شروع می‌شود.

واضح است که تعیین این حد‌ها در صلاحیت یک ابلاغیه نه، بلکه به تصویب قانون، ضرورت دارد، چیزی که لوی سارنوالی آن را از هر کسی بهتر می‌داند و باز هم رسانه‌ها و تحلیلگران را تا اعلان حکم ستره محکمه از ابراز نظر بر حذر می‌دارد که به هر حال بوی سلب آزادی بیان در این مورد خاص و نشر این ابلاغیه به مشام می‌رسد و به این خاطر رسانه‌ها به حق در این دو روز در برابر آن برخورد داشته اند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر