Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مالیات کمرشکن و افزایش گرانی

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 02 جدي 1389 ساعت 10:12

مالیات کمرشکن و افزایش گرانی

افغانستان با این همه آب، زمین، معدن و موقعیت خاص جغرافیایی می‌تواند یکی از ثروت‌مندترین کشور‌های جهان باشد، اما به علت بی‌کفایتی و چپاولگری حاکمان دوره‌های متعدد قدرت، فساد همیشگی، دست درازی بیگانگان و جنگ‌های تحمیلی، افغانستان اکنون بعد از سودان، دومین کشور فقیر جهان به حساب می‌آید.

در شرایط کنونی افغانستان سه‌چهارمِ بودجۀ خود را از منابع کمکی تمویل می‌سازد و توانایی تکمیل بخش عمدۀ بودجۀ عادی خود را ندارد. 80 در صد آن بخش بودجۀ را که خود تمویل می‌کند، بازهم بر عایدات گمرکی استوار بوده است. کمرگ‌های که خود شش قاته در دزدی و فساد غرق اند.

دولت افغانستان طبق قرار داد‌هایی که با عده ای از کشور‌های تمویل کننده دارد، باید به زودی قادر به تمویل یک‌سومِ بودجه عادی خود گردد و از جایی که دولت در هیچ زمینه‌ای در این سال‌ها به پیشرفت اقتصادی دست نیافته، لذا وزارت مالیه در این روز‌ها با تایید شورای وزیران، دست به دامن گمرک‌ها شده، بیش از 25 درصد مالیات بر واردات را به تصویب رسانده است.

وزارت مالیه دلیل بلند بردن مالیات بر واردات را دفاع اخلاقی از تولید داخلی و بلند بردن سطح عایدات دولت برای تامین یک‌سومِ بودجه عادی عنوان کرده است.

این در حالی است که افغانستان در برابر این واردات هیچ جایگزین تولیدی ندارد. لذا از یک طرف مردم مجبور اند که همچنان از کالا‌های وارداتی خریداری کنند و از سوی دیگر تاجران به خاطر بلند رفتن مالیات بر واردات، بهای کالا‌های شان را چند برابر بلند تر ببرند، چون این مالیات بلند هرگز نمی‌تواند مانع ورود کالا‌ها شود؛ به خاطری که ما کالای داخلی نداریم تا در برابر کالا‌های خارجی با این مالیات بلند رقابت کنند و سطح تولید خود را حفظ کنند و مردم به سوی کالا‌های داخلی رو نمایند.

لذا در آخرین تحلیل،‌ لگدِ این بلند بردن مالیات، متوجه مردم خواهد بود.

دولت از یک طرف با این تمسک که از تولیدات داخلی حمایت می‌کند، سطح عایدات گمرکی خود را بلند می‌برد و از سوی دیگر چون این کالا‌ها نمی‌تواند در داخل تولید شوند، پس نرخ کالا‌های وارداتی در شهر‌های افغانستان چند برابر بالا رفته و فشار سنگین خرید بر شانه‌های مردم انداخته خواهد شد.

از جایی که در کمرگ‌های افغانستان فساد بی لگامی حاکم است و یک‌سومِ عایدات گمرکی در فساد ماموران گمرکی از میان می‌رود. با این همه، مالیات که جیب دولت و ماموران گمرکی را چرب و پر می‌سازد.

همین حالا بیش از 60 درصد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند که با طرح مالیاتی جدید، این خط تا 80 و 90 درصد بالا خواهد رفت و چون مردم برای خرید برخی از اجناس اولیه زندگی مجبور اند خرید کنند، لذا تمام بار مالیات بلند کمرگی بر گردن مردم بار می‌شود.

وزارت مالیۀ کشور در قدم اول باید تشخیص دهد که کشور در زمینۀ تولید کدام محصول خودکفا شده است و در صورتی این محصول از خارج وارد نشود، بازار دچار رکود و کمبود نگردد و بعد بر همان کالا مالیات بلند وضع نماید.

همین حالا هندوستان بر میوۀ افغانستان صد درصد تکس گمرکی وضع کرده است، لذا تاجران هندی این میوه را به قیمت بلند وارد و به بازار‌های هند عرضه می‌دارند.

در این حال هندی‌هایی که زیر خطر فقر زندگی می‌کنند، به خرید میوه‌های ارزان هندی، چون کیله، کینو و ستروس‌ها که محصولات اصلی هند اند، رو می‌آورند و میوۀ قیمتی افغانستان را فقط افراد طبقات ممتاز به مصرف می‌رسانند. در حالیک ه افغانستان قادر نیست تا بر کالا‌های هندی، مخصوصاً لباس، دارو و غیره، مالیات بلندی وضع کند، به خاطری که افغانستان خود توان تولید چنین کالا‌هایی را ندارد.

مهم ترین و اساسی ترین قدم برای وزارت مالیۀ یک کشور این نیست که چگونه مالیات را کمرشکن کند که در زیر بار آن مردم خفه شود و فساد ماموران گمرگی را به حال خود بگذارد.

بلکه در قدم اول گمرک‌ها را از فساد پاک کند و با همین عایدات، بودجۀ دولت را تکمیل نماید. طرح بلند رفتن مالیات بر کالا‌هایی وارداتی با گمرک‌هایی که فعلاً وجود دارد، در عمل چیزی جز تبانی دولت و فاسدان گمرگی برای هر چه بیشتر پر کردن جیب حاکمان و بلند بردن میزان فقر در افغانستان بوده نمی تواند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر