Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بازنگری استراتیژی امریکا

تهيه شده توسط کلید
يكشنبه 28 قوس 1389 ساعت 10:33

بازنگری استراتیژی امریکا

بازنگری استراتیژی امریکا در افغانستان از چند هفته به این سو سرو صدای بسیاری خلق کرده و همه گوش به آواز بودند که در این بازنگری چه مسایل مهم و خاصی تغییر خواهند خورد.

اما بعد از اعلان دیده شد که چیز خاصی غیر از جمع‌بندی و ارزیابی استراتیژی گذشته در این بازنگری وجود ندارد.

در این بازنگری، بارک اوباما رییس جمهور امریکا اعلان کرد که امریکا در افغانستان ملزم به انجام سه کار مهم بوده که در صدر برنامه‌های امریکا قرار دارند. نخست اینکه نیرو‌های طالبان با ضربات نظامی تضعیف گردند، بعد تامین امنیت به نیرو‌های افغان سپرده شود و بالاخره یک حکومت تاثیر گذار در افغانستان به وجود آید.

با اینکه این سه مسئله در گذشته نیز مطرح شده، مسایلی که در گذشته بیان شده، اما این بار مقداری وضاحت دارد و چارچوب جدول بندی مشخص تری بیان گردیده است.

اوباما و جنرالان ارشد امریکایی به این باور اند که در یکسال گذشته با ضربات کاری که بر پیکر طالبان و القاعده وارد ساخته، توان رزمندگی شان به شدت افت پیدا کرده، در صورتیکه همین روال حفظ گردد، در آینده می‌توان امنیت را در افغانستان مهار کرد.

این خوشبینی مقامات ملکی و نظامی امریکا در حالی ابراز می‌گردد که در سال روان طالبان 18 هزار بار بر نیرو‌های افغان و خارجی عملیات نموده و 480 تن از نیرو‌های امریکایی تلف شده اند.

جنرالان امریکایی به این باورند که روند پیشرفت در جبهه‌های جنگ کُند بوده، اما امریکا را با 30 هزار نفری که اخیراً به افغانستان آورد، به اهدافش نزدیک تر ساخته است.

در این بازنگری از خروج نیرو‌های امریکایی در 2011 نیز حمایت شده ، اما آن را خروج «منطقی» نامیده که همان خروج دو هزار نفر می‌باشد نه اینکه نیرو‌های امریکایی طی یک جدول زمان بندی به طور مکمل از افغانستان بیرون شوند.

اوباما در این بازنگری تاکید کرده است که امریکایی‌ها افغانستان را تنها نخواهند گذاشت و تا زمانیکه ضرورت باشد در افغانستان باقی خواهند ماند و بعد از 2014 که رهبری عملیات نظامی کاملاً به دوش نیرو‌های افغان باقی خواهد ماند، بازهم امریکایی‌ها در افغانستان حضور خواهند داشت.

اینکه این ضرورت چه زمانی پایان خواهد یافت، بازهم خود امریکایی‌ها آن را تعیین خواهند کرد.

او باما در این بازنگری هیچگونه خط سرخی برای پاکستان به خاطر مداخلاتش درافغانستان تعیین نکرده و فقط از اردوی پاکستان می‌خواهد که عملیاتش را بر ضد بنیاد گرایان تند تر بسازد.

در این بازنگری خواهان کاهش قدرت طالبان و القاعده در دو طرف سرحد با پاکستان شده است. با اینکه جنرالان امریکایی اعتراف می‌کنند که در این سال بیشتر توجه شان به جنوب و شرق کشور بوده و طالبان قادربه رخنه در شمال کشور شده، اما می‌خواهند که در آینده متحدان آن در تامین امنیت شمال توجه جدی داشته باشند.

با اینکه در سال گذشته مقامات امریکا و ناتو در مورد جنگ و گسترش جنگ در افغانستان به شکست خود اذعان می‌کردند و دولت بوش را به شکلی عامل این شکست وانمود می‌ساختند، اما در دو سه ماه اخیر یکباره روند تبلیغات در مورد جنگ در افغانستان تغییر کرد و آن گرایش به خوشبینی و شکست القاعده و طالبان در افغانستان و پاکستان بود.

در حالیکه سال گذشته و سال روان نسبت به سالهای قبل خونین تر و ویرانگر تر بود. تعداد تلفات نظامی در این دو سال به تناسب سالهای قبل آن افزایش داشت و طالبان توانستند جنگ را علاوه به این که در جنوب و شرق حفظ کردند به شمال کشور نیز کشاندند.

تعداد تلفات نیروی پولیس افغانستان فوق العاده ازدیاد شد و بر عملیات انتحاری طالبان افزوده گردید که چندین بار قلب کابل را نیز هدف قرار دادند. اما این خوشبینی‌ها با بی زبانی بر ناکاره بودن سیاست‌های جمهوریخواهان در افغانستان جز مهر گذاشتن، چیزی نبود تا مردم امریکا را امیدوار بسازند که با تمام تلفات فرزندان شان در اردوی امریکا، به زودی شاهد پیروزی در افغانستان خواهند بود.

اما با تمام این کوشش‌ها بازهم نارضایتی 44 درصدی سال گذشته ای مردم امریکا نسبت به جنگ کنونی در افغانستان، امسال به 66 درصد افزایش یافته و دموکرات‌ها درمجلس نمایندگان درآخرین رای گیری اکثریت را به جمهوریخواهان واگذار کردند.

اینکه بازنگری استراتیژی امریکا به چه پیمانه در جنگ تغییر خواهد آورد و امریکا چقدر به طور واقعی خواهد خواست که این جنگ را مهار کند، در آیندۀ نزدیک معلوم خواهد شد، اما مردم افغانستان در خوشبینی اوباما خود را شریک ندانسته و چون هر روز جان می‌دهند و برای رسیدن به لقمه نانی از کشور فرار می‌کنند، پس باید این خوشبینی مقامات ارشد امریکا را در عمل ببینند تا به آن باور کنند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر