Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

کابل؛ ناپاک‌ترین شهر در جهان

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 24 قوس 1389 ساعت 11:51

کابل؛ ناپاک‌ترین شهر در جهان

محیط زیست در کابل اکنون از دایرۀ زیست انسانی کاملاً بیرون شده و شهر کابل یکی از چتل‌ترین و ناپاک‌ترین شهر‌های افغانستان و حتا جهان می‌باشد و هر نوواردی به این شهر می‌داند که حاکمان بر قدرت در افغانستان در چه فسادی غرق اند و خارجی‌هایی که این همه وعده از رساندن کابل به افلاک می‌دادند، چقدر در وعده‌های شان طی ده سال گذشته صادق بوده اند.

محیط زیست کابل اکنون از دایرۀ زیست انسانی کاملاً خارج شده است، مخصوصاً که تا حال یک قطره باران از آسمان فرود نیامده و بر فضای پایتخت ابری از هوای آلوده خیمه زده و 5 ملیون آدم در زیر این خیمۀ کثیف زندگی می‌کنند.

خانوده‌هایی که در نزدیک سرک‌های عمومی زندگی دارند، بیشتر در زیر این فضای دودآلود جان می‌کنند و به این خاطر روزانه حد اقل 10 تن از اثر این محیط زیست در شهر کابل سکته می‌کنند.

مقدار سرب و سلفر دای اکساید در خون باشندگان کابل بسیار بالا رفته، مثلاً مقدار سلفر دای اکساید تا 221 درصد رسیده است که غلظت خون را ده‌ها برابر از سطح لازم آن بالا برده، قلب‌های کابل نشینان در پمپ نمودن این خون غلیظ بسیار مشکل دارند. مخصوصاً اطفال و کهن‌سالان از این بابت به شدت زجر می‌کشند.

این که چه برنامه ای برای مبارزه با این وضعیت در پایتخت پیش گرفته شده تا حال دیده نشده است. ریاست عمومی محیط زیست با پیشنهاد به شورای وزیران، روز پنجشنبه را رخصتی اعلان کرد که در این روز ادارات دولتی مسدود می‌باشند، اما ماموران بیچارۀ پایین رتبه به تکسی رانی می‌پردازند و تا جایی که دیده شده، با این رخصتی تغییری در وضعیت ایکالوژیک کابل به وجود نیامده است و ضرورت عاجل به اقدامات بیشتری دارد.

یکی از مهم‌ترین عوامل آلودگی محیط زیست شهر کابل، موجودیت هزاران موتر کهنه و فرسوده است که به علت فساد حاکم بر ادارۀ ترافیک کابل و نبود تصمیم خاصی در این مورد، روزانه صد‌ها مترمکعب دود در فضای کابل پرتاب می‌شود. در هر جادۀ کابل دهها موتر را می‌بینید که چون کوره به دنبال شان دود تولید می‌کنند و کسی نیست که به این مسئله برخورد نماید.

وقتی یکی از مقامات بالا رتبۀ دولتی از چند جاده عبور می‌کنند، این راه‌ها بند شده و هزاران موتر توقف داده می‌شود و گاز تولید می‌نمایند.

روزانه صد‌ها موتر باربری که از طریق جاده‌های لوگر، جلال آباد، قندهار و سالنگ به کابل می‌آیند، وارد شهر شده، بیشترین دود را در شهر کابل تولید می‌نمایند، اما هیچ برنامه ای وجود ندارد که چگونه از ورود این موتر‌ها به داخل شهر کابل جلوگیری شود.

یکی دیگر از منابع دود زا، موتر‌های مامورین اند. بیشترِ این موتر‌ها از 302‌ها و 303‌های کهنه و فرسوده که از دَور کار خارج گردیده، تشکیل شده، وقتی درجاده‌های کابل حرکت می‌کنند، به دنبال خود چون کوره‌های خشت پزی دود رها می‌کنند، چیزی که تمام شهروندان کابل آن را به چشم سر می‌بینند و چون این موتر‌های فرسوده به قیمت پایین کار می‌کنند، لذ از سوی اداره‌های فاسد در کابل اجاره می‌شوند و بدون این که لحظۀ در مورد تاثیر آنان بر محیط زیست کابل فکر شود، عموماً هر صبح و عصر تمام شهر کابل را پوشش می‌دهند.

این درحالی است که این اداره‌ها می‌توانند موتر‌های سالمی را اجاره کنند. اما در این مورد ادارۀ محیط زیست و ترافیک کابل هیچ برخوردی ندارند. علاوه بر این موتر‌ها، ده‌ها کاروان تانک و موتر نیرو‌های خارجی روزانه در مرکز شهر کابل عبور و مرور دارند و علاوه بر این که ساعت‌ها باعث راه بندان می‌شوند، دود فراوانی را در فضای کابل پخش می‌کنند.

تیل‌هایی که به وسیلۀ تاجران تیل وارد افغانستان می‌شود، هیچگونه معیاری برای خوب و بد بودن این تیل‌ها وجود ندارد، در این تیل‌ها صد‌ها کیلو گرام مواد دود زا مخلوط می‌گردند و بعد از استفاده، این همه دود به فضای کابل رها می‌گردند. مواردی که کسی باور ندارد که با فساد حاکم کنونی بر اداره‌های دولت افغانستان در آن به زودی تغییری به وجود آید.

ویرانی‌های کابل که از زمان جنگ‌های تنظیمی به جا مانده و جاده‌هایی که در دست ترمیم اند و برای ترمیم هر جاده سالها وقت می‌برد و در این سالها در فضای کابل هزاران تُن گرد و خاک انتقال می‌دهند، یکی دیگر از موارد خراب شدن ایکالوژی شهر کابل است.

این سوم سال است که سرک چهارو نیم کیلومتری دارالامان در دست تعمیر قرار دارد، اما چون کار آن مورچه‌وار به پیش می‌رود، ممکن نیست که بازهم به زودی آباد گردد، مخصوصاً که حال بخش‌هایی از این جاده، کندن کاری شده و خاک بر آن ریخته شده که با عبور هر موتر مقدار بسیاری گرد و خاک را به فضا پرتاب می‌نماید.

اما اینکه این کار مورچه وار چه زمانی ختم خواهد شد، کسی نمی داند. پلی که باید در این مسیر بر دریای کابل بسته می‌شد، یکطرف آن ماه‌ها است که زیر کندن کاری قرار دارد، اما تا حال فقط یک دیوار آن بسته بندی شده، معلوم نیست که دیوار‌های دیگر آن چه وقت بسته بندی خواهد شد و با آمدن آب، این کار چگونه پیش خواهد رفت؟

کار این جاده و جادۀ چهارراه قنبر که ختم آن پارسال وعده داده شده بود، تا حال برای ختم آن پیش‌بینی شده نمی تواند مخصوصاً که کار جادۀ چهارراه قنبر متوقف هم شده است.

زباله‌های پایتخت، مشکل دیگر این شهر است که تا حال شاروالی کابل قادر به طرحی برای تخلیۀ به موقع آن نشده است.

در کابل تشناب وجود ندارد و معلوم است که مردم در کجا‌ها باید رفع حاجت کنند، در کابل یک انچ آب روان وجود ندارد، کابل فاقد یک کمر بند سبز می‌باشد و هر سال ملیون‌ها نهال برای کابل خریداری و غرس می‌گردد و اما چون برای سبز نگهداشتن این نهال‌ها آب و نظارت بر کار وجود ندارد، سال بعد باید این نهال شانی دوباره تکرار شود.

با این وضعیت، شهر کابل یکی از چتل ترین و ناپاک ترین شهر‌های افغانستان و حتی جهان می‌باشد و هر نوواردی به این شهر می‌داند که حکام بر قدرت در افغانستان در چه فسادی غرق اند و خارجی‌هایی که این همه وعده از رساندن کابل به افلاک می‌دادند، چقدر در وعده‌های شان طی ده سال گذشته صادق بوده اند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • چهارشنبه 27 حمل 1393 ساعت 09:18 | سید نوید
    این به این معنی است که در کابل شهردار وجود دارد اما کسی که بفهمد شهردار یعنی چه نیست به گفته‌ی پروین اعتصامی نه هرکو گله‌ی راند شبان است = نه هر کو چشم دارد پاسبان است

نوشتن نظر