Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مرگ بلدوزر و پیامدهای آن

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 23 قوس 1389 ساعت 13:32

مرگ بلدوزر و پیامدهای آن

او زمانی جزء هیئت نمایندگی امریکا در جنگ ویتنام بود. بیل کلینتن در دهۀ نود او را به نمایندگی امریکا در سازمان ملل مقرر کرد. در درگیری‌های پیچیدۀ بالکان که نوعی رقابت خزنده و نامرئی بر سر بخش‌های جدا شده‌ی یوگوسلاویا میان آلمان و امریکا به میان آمد،‌ هالبروک توانست در ختم این جنگ‌ها و تامین منافع امریکا در آن جنگ نقش مهمی ایفا کند و در سال 1995 موفق به امضای معاهدۀ صلح دیتون گردد. به این خاطر دیپلمات‌های غربی لقب بلدوزر را به ‌هالبروک داده بودند که می‌تواند هرچیزی را از راه بر دارد و هر جا جادۀ همواری بسازد.

ریچارد ‌هالبروک نمایندۀ خاص اوباما در امور افغانستان و پاکستان دیروز حین صحبت با هیلری کلینتن وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا دچار یک حمله قلبی شد و بعد از آن که دو بار عمل جراحی روی قلبش صورت گرفت، از مرگ حتمی رهایی نیافت و در همان شفاخانه جان داد.

داکتران در شفاخانۀ جورج واشنگتن اعلان کردند که شریان ریوی‌ هالبروک پاره شده و با تمام تلاش‌هایی که صورت گرفت، قادر به جلوگیری از مرگ او نشدند.

ریچارد‌ هالبروک که سال‌ها در ماموریت‌های خارجی امریکا کار کرده بود، بعد از به قدرت رسیدن اوباما در 2009 به عنوان نمایندۀ وی در امور افغانستان و پاکستان تعیین گردید.

او زمانی جزء هیئت نمایندگی امریکا در جنگ ویتنام بود. بیل کلینتن در دهۀ نود او را به نمایندگی امریکا در سازمان ملل مقرر کرد. در درگیری‌های پیچیدۀ بالکان که نوعی رقابت خزنده و نا مرئی بر سر بخش‌های جدا شده‌ی یوگوسلاویا میان آلمان و امریکا به میان آمد،‌ هالبروک توانست در ختم این جنگها و تامین منافع امریکا در آن جنگ نقش مهمی ایفا کند و در سال 1995 موفق به امضای معاهدۀ صلح دیتون گردد.

به این خاطر دیپلمات‌های غربی به ‌هالبروک لقب بلدوزر را داده بودند که می‌تواند هرچیزی را از راه بر دارد و هر جا جادۀ صافی بسازد.

وی هفت بار نامزد دریافت جایزۀ صلح نوبل شده بود. اما ‌هالبروک با نمایندگی رئیس جمهور امریکا که از صلاحیت بالایی در افغانستان و پاکستان بر خوردار بود، طی یکسال گذشته با کامیابی چندانی همراه نبود و بر سر فساد اداری و بی کفایتی ادارات دولت افغانستان، میان او و کرزی به طور دوامدار تشنج جریان داشت.

کرزی در کنار اینکه با ایکانبری سفیر امریکا در کابل و جوبایدن معاون رئیس جمهور امریکا مشکلات فراوانی داشت و در رویارویی‌های همیشگی قرار می‌گرفت،‌ هالبروک نیز همیشه با این گروه در مخالفت با کارکرد‌های کرزی هماهنگ عمل کرده تا جایی که برخی‌ها به این باور رسیده بودند که ‌هالبروک برای تقویت منافع پاکستان، افغانستان را به پای پاکستان قربانی می‌کند.

اما خود‌هالبروک این اتهام را قبول نداشت.

این بلدوزر 70 ساله در طول یک سال زندگی 69 سالگی اش بار‌ها به افغانستان، پاکستان و هند سفر کرد، اما چیزی از پیروزی‌های او در جنگ ناتو علیه تروریزم که نیرو‌های امریکایی محور قوای ناتو در را می‌ساخت، دیده نشد.

در این یک سال طرح خاصی از سوی ‌هالبروک برای حل قضایای پیچیدۀ افغانستان مطرح نشد و به این خاطر سر و صداهایی که در روز‌های اول تقرر ‌هالبروک از طریق رسانه‌ها پخش می‌شد به زودی خسپید و گاه روز‌ها نامی از او در مطبوعات افغانستان و منطقه برده نمی شد.

اینکه رییس جمهور امریکا به جای ‌هالبروک کدام بلدوزرش را به افغانستان می‌فرستد تا حال چیزی گفته نشده است.

اما برای همه معلوم است که امریکا از این بلدوزر‌ها کم ندارد که برای تشویش برخی‌ها جایی بماند.

ریچارد‌ هالبروک در جریان یک سال نمایندگی اش به افغانستان و پاکستان، نه تنها به اوضاع صرف این دو کشور محدود نگشت که مصروف ارزیابی این منطقه بود و به این خاطر در کنار سفر به افغانستان و پاکستان، گاه روانۀ هند، امارات و چنین هم می‌شد و باور داشت که رویداد‌های این کشور‌ها، مخصوصاً افغانستان، پاکستان و هند چون حلقه‌های یک زنجیر با هم ارتباط دارند.

این ارتباط، تجریدی نبوده، بلکه یکی بر دیگری اثر گذارهم می‌باشند.

‌هالبروک در آخرین سفرش به هند از پاکستان خواست تا در مهار تروریزم جدی تر عمل نماید و به این خاطر برای خوش کردن هندی‌ها، پاکستان را زیر فشار قرار داد که مطمئناً بر روح پاکستانی‌ها اثر بدی داشت و با تمام اینکه پاکستانی‌ها از رویارویی‌ هالبروک و جدل‌های او با کرزی نا خوشنود نبودند، اما از چنین اظهار نظر‌هایی در مورد روابط هند و پاکستان به شدت ناراضی گشتند.

اینکه اوباما در تعیین نمایندۀ جدید چنین مسایلی را در نظر خواهد گرفت و یا نظرات ‌هالبروک را می‌پسندد و صحبت‌های او برخی از سیاست امریکا بوده است در آینده دیده شود.‌

هالبروک در یک سال گذشته در مورد افغانستان و پاکستان مطالعات بسیاری کرد و با سیاست‌های این منطقه آشنا شد. اکنون معلوم نیست که فرد بعدی یا جانشین او چقدر زمان کار خواهد داشت تا چنین آشنایی پیدا کند که این می‌تواند برای سیاست خارجی امریکا در این منطقه زیان‌بار باشد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر