Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ممکن یا مُحال بودن ابطال انتخابات

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 22 قوس 1389 ساعت 15:54

ممکن یا مُحال بودن ابطال انتخابات

افتتاح دور جدید ولسی جرگه در جدال و کشاکش میان کمیسیون برگزاری انتخابات و لوی سارنوالی با شک‌هایی همراه شده است.

بی توجهی و سکوت آقای کرزی در این مورد، به این شک‌ها بیشتر دامن می‌زند. لوی سارنوالی خواهان ابطال رای شماری گذشته و ایجاد کمیسیون جدیدی جهت رای شماری مجدد می‌باشد تا برندگان واقعی تثبیت گردند و به این خاطر خواهان رای ستره محکمه شده است.

اما کمیسیون برگزاری انتخابات، رای شماری گذشته و اعلان برندگان از سوی این کمیسیون را قطعی دانسته، از رییس جمهور می‌خواهد که هرچه زود تر پارلمان جدید را افتتاح کند تا وکلای برنده به کار شان آغاز نمایند.

آخرین باری که وکلای شکست خورده با کرزی دیدار کردند، رییس جمهور اظهار داشت که رای نهایی توسط ارگان‌های قضایی کشور مشخص می‌گردد و او در این زمینه از لحاظ قانونی کاری کرده نمی تواند. اما رئیس کمیسیون برگزاری انتخابات در 21 قوس به وضاحت گفت که باطل شدن انتخابات از سوی هر نهادی «خیال است و محال است و جنون» و به این صورت زور آزمایی خطرناکی میان این کمیسیون و لوی سارنوالی را نشان می‌دهد.

اینکه آقای معنوی با این قاطعیت چنین اعلانی می‌کند و می‌گوید که از نظر قانونی هیچ نهادی در این مورد حق مداخله ندارد، اما آقای کرزی خود را مطیع رای و نظر دستگاه عدلی و قضایی کشوردر این مورد می‌نمایاند، مقداری قابل مکث است که از دو دیدگاه کاملاً مخالف حکایت می‌کند.

اما آنچه روشن است اینکه مصرف برگزاری و مسئولیت تامین امنیت انتخابات را خارجی‌ها گرفته و بعد از آنکه نتایج انتخابات اعلان شد، کاندیدان برنده معرفی و جواز حضور در پارلمان را به دست آوردند، ملل متحد، اتحادیۀ اروپا، سفارت امریکا و سفارت روسیه، نتایج این انتخابات را تایید و از آن پشتیبانی کردند. در صورتی که این نهاد‌ها خواهان ابطال انتخابات 27 سنبله نباشند، اما ستره محکمه رای به شمارش بار دوم و یا برگزاری دور دوم انتخابات بدهد، مطمئناً که این کشور‌ها بار دیگر این همه پول را به هدر نخواهند داد. با این که هیچ دلیلی وجود ندارد که در دور بعدی این همه تقلب و تخلف تکرار نشوند و انتخابات جدید بهتر از گذشته برگزار گردد. در صورتی انتخابات به دور بعد کشانده شود، برخی از تنظیم‌ها و حتی بعضی اقوام، انتخابات را تحریم خواهند کرد، چون ابطال انتخابات می‌تواند این نظر را میان برخی از اقوام دامن بزند که چون در این دور پشتون‌ها نسبت به دور گذشته رای کمتری آورده اند، لذا انتخابات باطل شده، مخصوصاً که هم رئیس جمهور، هم لوی سارنوال وهم رییس ستره محکمه، پشتون می‌باشند.

با توجه به این که این بار طیف وسیع تری از جنگ سالاران به پارلمان راه یافته و روشنفکران سرشناس گذشته از این دور حذف شده اند، این پارلمان حتی نسبت به دور گذشته کمتر موفق خواهد بود و واکنش در برابر زنان بیشتر خواهد گشت، با توجه به این که در این دور نسبت به دور گذشته یک زن اضافه شده، اما به علتی که در میان زنان هماهنگی و همدلی جدی وجود ندارد و برخی از زنان نماینده، تابع تنظیم و طیف‌های خاص فکری اند، تا حدی ناممکن به نظر می‌رسد که زنان این دور پارلمان در جبهۀ واحدی برای به دست آوردن حقوق زنان که سخت در حال پامال شدن است، قرار بگیرند.

این آزمون برای زنان وکیل، این بار مقداری سخت تر به نظر می‌رسد، چون اگر همانند بار گذشته هریکی به راهی بروند و به دنبال اهداف قوم و قبیله و تنظیم، همگام مردان زن ستیزحرکت نمایند، آگاهانه و یا ناآگانه در خدمت اهداف چنین مردانی قرار خواهند گرفت ومصایب زنان به عنوان نیم پیکری از اجتماع را به باد فراموشی خواهند سپرد.

پارلمان یکی از نهاد‌های اصلی و مهمترین شاخص دموکراسی رای و انتخاب است، چیزی که زنان می‌توانند برای کاهش ستم بر همنوعان شان از شرکت در آن بیشترین سود را ببرند و این زمانی میسر است که زنان پارلمان بر سر این اصل اساسی گرد آیند و اختلافات تنظیمی، قومی و مذهبی شان را کنار بگذارند و لذا زنان این دور باید از کارکرد‌های ضعیف و ناهماهنگی زنان دور گذشته درس بگیرند و جبهۀ واحد پارلمانی را برای بر آوردن این مامول به وجود آورند.

با توجه با طیف بندی‌ها و کارکرد‌های جنایتکارانه برخی از افراد شاخص این دور در گذشته، دست درازی همسایگان که برخی از آنها تا حال افشا شده و بالاخره حضور این وکلا در ولسی جرگه با رای بسیاراندک هموطنان ما که بسیاری را نمی توان نمایندۀ یک قریه حساب کرد، این دور پارلمان با چالش‌های چشمگیر تر از دور گذشته رو به رو خواهد شد، مخصوصاً که رسانه‌ها، تقلب‌ها و تخلف‌های گسترده ای این دور را واقعاً افشا کرد و لوی سارنوال وکلای برنده را برندگان معامله دوبی و سرای شهزاده معرفی نمود و به وکلای این دور ولسی جرگه اعتباری نگذاشت، پس مردم در پنج سال آینده به فیصله‌های آنان وقعی نخواهند گذاشت و چندان دلچسبی نخواهند داشت. بگذریم از اینکه این بار حتی نسبت به دور گذشته، بوتل جنگی‌ها و شاخ و شانه کشی‌های بیشتری پیشبینی می‌شود.

تا هنوز افتتاح ولسی جرگه قطعیت نیافته، اما چانه زنی‌ها، تبانی‌ها و تلاش همسایگان برای انتخاب رئیس پارلمان به شدت جریان دارد که اگر زنان با 69 نماینده، جبهۀ واحدی برای تسخیر ریاست ولسی جرگه بسازند، در همین روز‌های اول می‌توانند موجودیت خود را به عنوان بخشی از جامعه به اثبات برسانند که مطمئناً در برنامه‌های بعدی دست کم گرفته نخواهند شد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر