Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ضرورت اصلاحات در حكومت

تهيه شده توسط محمدرضا گلكوهی
دوشنبه 22 قوس 1389 ساعت 09:40

ضرورت اصلاحات در حكومت

اسناد افشا شده در ویكی لیكس علاوه بر افشای اسناد سری از روابط دپلوماتیك ایالات متحده امریكا با كشورهای مختلف جهان، در مورد حكومت افغانستان نیز حاوی اسناد جالب و حیرت آوری است.

افشاگری تازهٔ ویکی‌لیکس در مورد حامد کرزی نشان می دهد كه همواره جنجال هایی میان دولت افغانستان و مقام های امریكایی روی موضوع قاچاقچیان مواد مخدر و عدهٔ كه "مجرمان خطرناك" خوانده می شوند، وجود داشته است. در این اسناد آقای كرزی متهم به طرفداری از مجرمان خطرناك شده و گفته شده است كه وی بارها تعدادی از قاچاقچیان مواد مخدر را آزاد نموده است.

اسناد ویكی لیكس حاكی از آن است كه رئیس جمهور كرزی پنج تن از افراد پولیس ملی را كه همراه با صدها كیلوگرام هیروئین دستگیر شده بودند، آزاد ساخته است.

هرچند در اسناد ویكی لیكس نامی از افراد آزاد شده برده نشد، اما گفته شده است كه این افراد از وابستگان دو تن از شخصیت های با نفوذی می باشند كه در جریان جنگ های داخلی كشته شده اند. مبتنی بر اسناد ویكی لیكس، هیچگونه مراحل اداری در مورد این افراد اجرایی نشده است. موضوعی كه لوی څارنوالی در برابر آن واكنش نشان داده و محمد اسحاق الكو، لوی څارنوال كشور گفته است كه "در حضور جامعهٔ جهانی در افغانستان، ناممکن است تا افراد متهم، بدون تصمیم محكمه و به شکل خودسر از زندان آزاد شوند."

پیش از این نیز ویکی لیکس اسنادی را در مورد فساد اداری در افغانستان منتشر کرده بود که نشان می داد دپلومات های امریکایی از ابعاد فساد در افغانستان نگرانند.

در یک سند محرمانه آمده است که مقام های مبارزه با مواد مخدر امریکا با خبر شده اند که معاون پیشین رئیس جمهور افغانستان پنجاه و دو ملیون دالر پول نقد با خود حمل کرده است.

در یک پیام دیگر، کارل ایکنبری، سفیر امریکا در کابل خاطر نشان کرده که که احمد ولی کرزی، برادر حامد کرزی، در قاچاق مواد مخدر به شدت فعال است.


واكنش  غیرقاطع و ناهماهنگی در حكومت

در این اسناد حامد كرزی، رئیس جمهور افغانستان شخص "ضعیف كه دچار مالیخولیاست" توصیف شده و جالب اینكه ضعف و ناكارامدی وی از زبان مهره های نزدیك به وی كه در كابینه اش حضور دارند، به روایت گرفته شده است. چیزی كه به نظر آگاهان امور برای مردم افغانستان نگران كننده و برای تیم كاری حكومت فاجعه بار می باشد.

یكی از این افراد كه بر اساس اسناد سایت ویكی لیكس، رئیس جمهور كرزی را شخص ضعیف خوانده و وی را به توجه به موضوعات پیش پا افتاده و منافع شخصی اش متهم می كند، حضرت عمر زاخیلوال می باشد. وی فعلاً در مقام وزارت مالیه قرار دارد و یكی از مهره های كلیدی كابینهٔ حامدی كرزی است. آقای زاخیلوال صرف با لحن سستی این اتهام را رد نموده و هیچگاه به طور قاطع در این خصوص به رفع اتهام علیه خودش نپرداخت.

میراحمد سیرت، استاد پوهنتون كابل این موضوع را نگران كننده خوانده می گوید: "عدم وفاداری افراد وابسته به كابینهٔ كرزی، موجب نارسایی بسیار در خدمت رسانی به مردم خواهد شد." وی این مسئله را دلیل جدی برای ناكارامدی دولت افغانستان می داند. رئیس جمهور كرزی نیز در كنفرانس خبری روز شنبه 13 میزان گفت كه: "شاید زاخیلوال، وزیر مالیه به دلیل اینكه رئیس جمهور افغانستان را فرد عاجز می داند، پشت سر او سخنانی گفته باشد." اعتراف رئیس جمهور كرزی به عجز و ناتوانی خودش و عدم واكنش جدی در برابر یكی از اعضای كابینه اش نشان از اوج ناهماهنگی در كار كابینهٔ رئیس جمهور دارد.

عصمت الله هاشمی، محصل علوم سیاسی در پوهنتون خصوصی كاتب بر این باور است كه "بر اساس عرف دپلوماتیك باید رئیس جمهور كرزی در برابر سفارت ایالات متحده امریكا واكنش منطقی نشان داده و اعضای كابینه اش را مورد مؤاخذه قرار می داد." وی اضافه می كند كه "باید رئیس جمهور از چنین بی اعتمادی و عدم تعهد اعضای كابینه اش نسبت به اصول اداری و كاری در كابینه پرسش های مسئولانهٔ مطرح نماید."

علاوه برآن، به نظر كارشناسان امور باید دولت افغانستان با نشر این اسناد در رویكرد كنونی ادارهٔ كشور یك تغییری رونما سازند. سید جواد حسینی، آگاه مسایل سیاسی می گوید: "به طور معمول در دولت های دموكراتیك نشر اینگونه اسناد، تكانی به دولت ها می دهد و آنان را وادار به كارهای بیشتر و تغییر در عملكرد می كند. چیزی كه در دولت افغانستان كمتر مشاهده می شود."

در مقابل نشر این گزارش های محرمانه، واكنش های متفاوتی در سراسر دنیا از جمله كشورهایی كه این اسناد به روابط آنان ارتباط داشت، نیز ابراز گردید.

وزارت امور خارجهٔ امریکا انتشار متن های محرمانه را محکوم کرده نموده و یک نمایندهٔ کنگره امریکا گفته است از آنجا که ویکی لیکس جان امریکایی ها را به خطر انداخته، باید یک سازمان تروریستی خوانده شود.

پاكستان نیز در برابر این حرف كه پادشاه عربستان، پاكستان را حامی تروریزم خوانده گفته است كه "عربستان برادر بزرگتر پاكستان است." این لحن پاكستان در واقع عربستان را بیشتر از این كشور در مسئلهٔ تروریزم دخیل می داند.

سایر كشورها نیز هركدام به سهم خویش واكنش های متفاوتی را نسبت به افشای اسناد محرمانه از جانب سایت ویكی لیكس ابراز داشته اند. در این میان دولت افغانستان در برابر افشای اسناد ویكی لیكس نتوانست واكنش جدی نشان داده و اقدامات دپلوماتیك را طرح و اجرا نماید.

در اسناد ویكی لیكس بسیاری از مستندات در مورد ضعف حكومت و شخص رئیس جمهور كرزی از اسناد دپلوماتیك سفارتخانهٔ امریكا در افغانستان نقل شده است. این مسئله گمانه هایی را خلق نموده است كه شاید سفارت امریكا در افغانستان به تعقیب اظهار نظرهای قبلی اش مبنی بر ضعف رئیس جمهور كرزی، این اسناد را عمداً در اختیار ویكی لیكس قرار داده باشد.

سید جواد حسینی این احتمال را دور از حقیقت ندانسته و می گوید: "ممكن است دست هایی برای نشان دادن بیشتر ضعف اداره در افغانستان در كار باشد تا بتواند در بهبود وضعیت كنونی كمك كنند."

هرچند این احتمال به طور عموم در خصوص افشای اسناد ویكی لیكس وجود دارد. به این معنا كه گمانه هایی وجود دارد كه افشای اسناد ویكی لیكس با هماهنگی و تبانی بعضی از دولتمردان امریكایی صورت گرفته باشد.


توطئه سیاسی یا افشاگری رسانه ای

یكی از مواردی كه شبهه برانگیز پنداشته شده و امكان اینكه افشای اسناد ویكی لیكس در هماهنگی با بعضی از مقام ها در كاح سفید به نشر رسیده است، از جانب ایران مطرح گردیده است.

آن مورد این است كه در اسناد ویكی لیكس اسناد جدی در مورد روابط با اسرائیل وجود ندارد. چیزی كه مورد انتقاد ایران قرار گرفته و نبود اسناد در مورد روابط امریكا با اسرائیل را دلیلی بر این مدعا می دانند كه گزارش های ویكی لیكس كار خود امریكایی ها باشد. تنها حرفی كه در این خصوص گفته شده این است كه در یک مکاتبه، مقام های اسرائیلی به مقام های امریکایی می گویند که قبل از حمله به نوار غزه در اواخر سال 2008، با مصر و حکومت خودگردان فلسطینیان مشورت کرده اند. ولی سخنگوی دولت اسرائیل گفته است این کشور از افشای اسناد محرمانه، روسفید بیرون آمده است.

روسفیدی اسرائیل در مباحث رسانه ای، خود به بحث جنجال برانگیزی تبدیل شده است كه چرا در این خصوص اسنادی وجود ندارد؟ البته ادعاهایی در سایر كشورها نیز مبنی براینكه اسناد ویكی لیكس در بسیاری موارد یك دسیسه می باشد، مطرح شده است.

اتهام هایی علیه احمد ضیا مسعود، معاون اول پیشین رئیس جمهور نیز جزء از این اسناد است. بر مبنای این اسناد، احمد ضیا مسعود به تجارت غیر قانونی الماس، انتقال 25 ملیون دالر به امارات متحدهٔ عربی و موارد دیگری متهم است كه در زمان قرار داشتن وی در پست معاونیت رئیس جمهور كرزی صورت گرفته است.

اما آقای مسعود تمام این اتهام ها را یك دسیسه از جانب رسانه های غربی علیه خودش می داند كه هیچگونه دلیل و اسناد منطقی برای آن وجود ندارد. وی می گوید: "رسانه های غربی با انگیزه های سیاسی و اقتصادی نشر می شوند كه طی دو سال اخیر علاوه بر موارد افشا شده در ویكی لیكس، عدم ثبت ملكیت های وی در دوبی در سال های گذشته نیز جزء از این دسیسه ها می باشد."

معاون پیشین رئیس جمهور حتی از سفیر امریكا نقل قول می كند كه آیكن بیری، سفیر این كشور در كابل گفته است " این اسناد واقعیت نداشته و به طور اشتباهی توسط این سفارت به كاخ سفید فرستاده شده است." آقای مسعود از زبان سفیر امریكا گفته است كه وی بسیاری از اسناد را بدون یكبار خواندن، تأیید نموده و امضا می كند. چیزی كه از جانب یك سفارتخانهٔ معتبر یك كشور بزرگی چون امریكا، مایهٔ تعجب است.

عدهٔ از كارشناسان، افشای بخشی از این اسناد را مطابق به واقعیت های موجود در اداره افغانستان خوانده و دلیل آن را اصلاح دستگاه فاسد اداری در افغانستان می دانند.

محمود صیقل، كارشناس مسایل سیاسی معتقد است كه "حد اقل بخشی از این اسناد از واقعیت های موجود حكایت نموده و بخش دیگر آن نیز بازی های پشت پرده را افشا می كند كه می تواند برای دولت افغانستان یك تكانهٔ در جهت تغییر وضعیت موجود باشد."

درحالیكه افشای این اسناد بازی های ناگواری از پشت پردهٔ سیاست در افغانستان را افشا می كند، شهروندان كشور نسبت به این مسئله نظرهای متفاوتی دارند.

نظیر احمد فرهاد، براین نظر است كه: "اسناد ویكی هرچند اتهام فساد را بر دولت افغانستان وارد می كند، اما خارجی ها نیز در این فساد ها دخیل می باشند." شهروند دیگری كه نمی خواهد نامی از وی برده شود معتقد است كه: "اسناد افشا شده مبتنی بر دلایل است و باید دولت افغانستان را به تحرك بیشتری نسبت به رفع این معضل ها وادار نماید."

اما احمد ظاهر فقیری، سخنگوی وزارت خارجهٔ كشور این موضوعات را در عین حالیكه امر عادی می داند، معقتد است كه افشای این اسناد مخالف با عرف دپلوماتیك می باشد.

به هر ترتیب، نظر عمومی شهروندان و آگاهان امور این است كه اسناد افشا شده باید دولت افغانستان را نسبت به امور حكومت داری و برقراری روابط دپلوماتیك محتاط تر و هوشیارتر نماید.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر