Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

قانونی؛ پیاده‌کنندهٔ سیاست‌های ایران

تهيه شده توسط کلید
شنبه 20 قوس 1389 ساعت 09:57

قانونی؛ پیاده‌کنندهٔ سیاست‌های ایران

ایران کوشش داشته تا آنچه مورد نظرش باشد در جلسات ولسی جرگه مطرح شود. این را یاسینی معاون ولسی جرگه افشا کرده است. همچنان یاسینی گفته است که اخیراً سفارت ایران از او خواسته است تا در دور جدید پارلمان برای ریاست ولسی جرگه، مقابل قانونی کاندید نشود و این نشان می‌دهد که قانونی یکی از دوستان دیگر ایران است که نظر و سیاست ایران را تا جایی که ممکن باشد، در ولسی جرگه پیاده می‌کند.

با این که شواهدی از قبل در مورد مداخلات ایران دردولت افغانستان وجود داشت و همه به این باور بوده اند که اطلاعات ایران در میان ادارات مختلف دولت افغانستان دست نیرومند و قدرتمندی دارد، اما اینک اسناد ویکی لکس نشان می‌دهد که این دست آز آن چه قبلاً فکر می‌شد، توانا تر است.

در این اسناد آمده است که ایران برای برخی اعضای پارلمان، معینان و روسای دولتی پول می‌دهد و در میان اینان مزد بگیرانی بسیاری دارد، همچنان در درون ارگ نیز برای عده ای پول می‌پردازد.

این افشا گری‌ها زمانی به این پیمانه صورت می‌گیرد که در ماه فبروری امسال افشا شد که عمر داوود زی رئیس دفتر رییس جمهور افغانستان یکی از وابستگان ایران است و همیشه بسته‌های کلان پول از آن کشور دریافت می‌کند و بعد خود کرزی نیز اعتراف کرد که ایران سال یکی دو بار به ارگ پول تحویل می‌دهد.

با اینکه داوودزی فکر کرد که این بیانات کرزی او را از سوء ظن رابطۀ خاصی با ایران مبرا خواهد ساخت، اما آنانی که از ارگ و ایران شناختی دارند، به این باورند که داوودزی زمانی که به عنوان سفیر افغانستان در تهران کار می‌کرد، در زد و بند‌هایی با ایران قرار گرفته و در برگشت همیشه از سفارت ایران پول در یافت کرده است و به این صورت دفتر ریاست جمهوری را در خدمت ملاقات‌های مرتبط به ایران قرار داده، چون بعد از آنکه داوود زی به این مقام رسید، ملاقات‌های کرزی را در انحصار گرفت و بسیاری از دیدارهای افراد غیر دلخواه خود را با کرزی مردود ساخت. چیزی که اکنون ویکی لکس نیز آن را تایید می‌کند و کرزی را در محاصرۀ خاص داوودزی، خرم و فاروق وردک می‌داند.

دولت ایران علاوه بر این که در ارگ ریاست جمهوری از چنین دستی برخوردار شد، در ولسی جرگه نیز به آسانی تاثیر گذار گشت. به تعدادی از وکلا پول داد، چنانچه در افشاگری‌های ویکی لکس از افرادی چون عالمی بلخی، محمد اکبری و احمد جبرییلی نام برده شده است. در حالی که باور به این است که پرداخت پول از سوی ایران به تعداد زیادتری از وکلایی که با ایران پیوند مذهبی ندارند، نیزصورت می‌گیرد و هستند وکلایی که با ایران پیوند مذهبی دارند، اما مخالف سرسخت مداخلات ایران در افغانستان می‌باشند.

ایران کوشش داشت تا آنچه مورد نظر او باشد در جلسات ولسی جرگه مطرح شود و این را یاسینی معاون ولسی جرگه افشا کرده است. همچنان یاسینی گفته است که اخیراً سفارت ایران از او خواسته است تا در دور جدید پارلمان برای ریاست ولسی جرگه، مقابل قانونی کاندید نشود و این نشان می‌دهد که قانونی یکی از دوستان دیگر ایران است که نظر و سیاست ایران را تا جایی که ممکن باشد، در ولسی جرگه پیاده می‌کند.

این که ایران برای دستیابی به اقتدار در ولسی جرگه این همه تلاش می‌کند و پول مصرف می‌نماید، ممکن نیست که در انتخابات اخیر ولسی جرگه نیز نقشی نداشته باشد. در این مورد گفته می‌شود که ایران در درون کمیسیون برگزاری انتخابات نیز با افرادی در رابطۀ نزدیک قرار داشته و توانسته است که در انتخاب وکلای جدید، جابجایی‌هایی به میان بیاورد.

به این خاطر برخی از فریاد‌ها و فغان‌های وکلای ظاهراً بازنده، تا حدی درست بوده و دست‌های ایران در کنار دستان دیگر، در بیجایی آنها نقش داشته اند.

ایران با توجه به مخالفت جدی که با حضور نیرو‌های امریکا و ناتو در افغانستان دارد، در تقابل و تضاد با پاکستان و عربستان سعودی در افغانستان قرار می‌گیرد. استفاده‌های چپاولگرانه ای که از آب‌ها، بازار‌ها، جاده‌ها، پسته و زعفران افغانستان می‌نماید، ضرورت دارد تا مقاماتی را در اهرم قدرت در چنگ داشته باشد وچون نبض فساد در افغانستان را پیدا کرده، به این خاطر دست به خرید می‌زند که تا حال با این پول‌ها قادر شده است، ریاست دفتر، برخی از وکلا، معینان و همچنان عده ای را در ارگ فتح نماید.

ایران تلاش داشت تا با تجربه از کار ولسی جرگۀ قبلی این بار در هنگام مبارزات انتخاباتی، به افراد مورد نظرش بیشتر کمک کند و بر کمیسیون برگزاری انتخابات نیز تاثیر بگذارد. این که چقدر به این کار موفق شده است باید در آینده دید؛ چیزی که کمیسیون برگزاری و شکایات انتخاباتی آن را قبول ندارند، اما اینکه از حالا تلاش می‌ورزد تا برای تعیین فرد خاصی به ریاست پارلمان کار کند، معلوم می‌شود که در این انتخابات، آنچه خواسته به دست آورده است که با شروع رسمی کار ولسی جرگۀ جدید بیشتر نمایا ن خواهد شد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر