Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ده‌ها داوودزی دیگر در خدمت ایران

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 15 قوس 1389 ساعت 11:51

سفارت امریکا گفته است که ایران به برخی از رهبران سیاسی و ملا‌ها پول پرداخت می‌کند، اما این که این رهبران سیاسی کی‌ها اند، وظیفۀ دولت افغانستان است تا آن را پیگیری کند وچون خود کرزی جزو این رهبران سیاسی است و اعتراف می‌کند که تا حال چند بار از ایران پول گرفته، پس جای بحث باقی نمی ماند که این کار در آینده هم ادامه پیدا نکند و ده‌ها داوودزی دیگر بنا به ارزش کار شان به عنوان اطلاعاتی‌های ایران معاش‌های زیاد و کم نگیرند.

مداخلات ایران در افغانستان روز تا روز از هر مداخله ای برای افغان ها خطر سازتر می‌گردد، زیرا این کشور در افغانستان به طور خزنده و با دو کارت بازی می‌کند.

ایران از یک سو برای طالبان آموزش و امکانات تسلیحاتی تقدیم می‌کند و از سوی دیگر برای عده ای در داخل دولت افغانستان پول می‌دهد و می‌خواهد تا بسیاری سیاست‌ها در افغانستان مطابق به میل آن کشور پیش برده شود.

با اینکه از چند سال به این سو اسناد بسیاری از سوی امنیت ملی و نیرو‌های خارجی در افغانستان ارائه شده که ایران به طور مستمر و پرحجم در افغانستان مداخله می‌کند، اما خود ایرانی‌ها در این مورد فقط گاه‌گاهی به رد چنین مداخلاتی پرداخته، حتی زحمت توضیح بیشتر را هم برای خود نمی دهند.

یکی از محل‌هایی که ایران بیشتر از طریق آن به مداخله می‌پردازد، ولسی جرگۀ افغانستان است. در این رابطه میرویس یاسینی معاون ولسی جرگه اعتراف می‌کند که یک جاسوس ایرانی بر او فشار آورده تا آجندای بحث پارلمان را عوض کند و در آن تلفات ملکی از اثر بمباران‌های ناتو را شامل سازد و بر طبق دلخواه سفارت ایران بحث‌های ولسی جرگه سازمان یابد. کاری که حتی در خود ایران نیز اطلاعات این قدر دست باز ندارد و این طور حکم کرده نمی تواند.

در اسنادی که اخیراً از سوی ویکی لیکس انتشار یافته، نشان می‌دهد که ایران برای عده ای از معینان وزارتخانه‌ها و وکلای پارلمان پول می‌دهد تا به میل ایران در افغانستان کار کنند. در این میان از عالمی بلخی، احمد جبرییلی و محمد اکبری نام برده شده است. وقتی ایران این گونه به ولسی جرگه توجه دارد، پس باید در جریان مبارزات انتخابات و برگزاری انتخابات اخیر ولسی جرگه نیز پول‌های کلانی به مصرف رسانده باشد.

وقتی ایران به صورت نیمه‌علنی بسته‌های یورو را در خریطه‌ها و در حضور چند مسافر دیگر در طیاره به داوود زی، رییس دفتر رییس جمهور افغانستان، تحویل می‌دهد و کرزی نیز از گرفتن چنین پول‌های درشتی انکار نمی کند، چه دلیلی وجود دارد که ماموران دیگر دولت کرزی مزدبگیران ایران نباشند؟

ایرانی‌ها که در رسانه‌های افغانستان به شدت نفوذ دارند و حتی به طور نیمه علنی پول کارکنان برخی از رسانه‌ها را می‌پردازند و این را تمامی مردم افغانستان می‌دانند، لذا بسیاری از عملکرد‌های استخبارتی و عملیاتی ایران در افغانستان پوشش وسیع و همه جانبه پیدا نکرده، ایران از پرداخت حق‌السکوت نیز ابا نمی ورزد. این در حالی است که سفارت امریکا گفته است که ایران به برخی از رهبران سیاسی و ملا‌ها پول پرداخت می‌کند، اما این که این رهبران سیاسی کی‌ها اند، وظیفۀ دولت افغانستان است تا آن را پیگیری کند وچون خود کرزی جزو این رهبران سیاسی است و اعتراف می‌کند که تا حال چند بار از ایران پول گرفته، پس جای بحث باقی نمی ماند که این کار در آینده هم ادامه پیدا نکند و ده‌ها داوودزی دیگر بنا به ارزش کار شان به عنوان اطلاعاتی‌های ایران معاش‌های زیاد و کم نگیرند.

ایران که از دولت فاسد افغانستان، از خود رییس جمهور و رییس دفتر او شناخت کامل دارد و برای آنان رشوه می‌پردازد و برای سپنتا که در آن وقت وزیر خارجه بود، نیز 50 هزار دالر در پاکت می‌گذارد، اما سپنتا فوراً آن را علنی و به وزارت مالیه افغانستان تحویل می‌دهد، پس ده‌ها رهبر سیاسی، بعضی از ملا‌هایی که در ایران تحصیل کرده و در زد و بند‌های با اطلاعات آن کشور قرار داشته، افراد شاخص دولتی که از زمان‌های جهاد پول ایران را دریافت می‌کردند و به این کار خو گرفته اند و بالاخره وکلای پارلمان که بسیاری آنان جنگ‌سالاران عادت کرده به پول بیرونیان اند، چرا از این پول‌ها بی‌بهره باشند؟

ایران یکی از کشور‌های به شدت فعال در افغانستان است که در تضاد با فعالیت برخی از کشور‌های منطقه قرار دارد و دشمن سرسخت حضور امریکا و ناتو در افغانستان است. ایران می‌خواهد که تا ابد، آب دریای هلمند را بمکد. دریای هلمند که سالانه 50 ملیارد متر مکعب آب می‌آورد، فقط 10 ملیارد آن در داخل افغانستان به مصرف می‌رسد و 40 ملیارد دیگر را همه ساله ایران می‌برد و چون قیمت حداقل یک متر مکعب آب در جهان یک دالر است، پس ایران سالانه به طور اوسط 40 ملیارد دالر افغانستان را از درک این آب به جیب می‌زند و اینکه در برابر این همه آب، صد ملیون یورو به عواملش در افغانستان بپردازد، برایش محسوس نیست.

ایران می‌خواهد تا افغانستان را به عنوان مهمترین راه وصل خود با آسیای میانه قرار دهد. ایران در تقابل با بندر کراچی می‌خواهد تا مال‌التجارۀ آسیای میانه و افغانستان از بند چابهار ایران انتقال پیدا کند و پول‌های کلانی از این درک به دست بیاورد.

ایران می‌خواهد تا بیشترین آب هریرود را در شمال خود که به قلت آب مواجه است، به مصرف برساند. همچنان ایران می‌خواهد تا در رقابت با پاکستان، هند، ترکیه و امارات متحده، بخش بیشتری از بازار‌های مصرفی افغانستان را در کنترول داشته باشد و همچنان ایران تلاش دارد که لولۀ گاز ترکمنستان از طریق افغانستان عبور نکند و این امتیاز را ایران از دهان افغانستان بقابد.

پس برای تمام این برنامه‌ها ایران به عوامل و مزدبگیرانی میان رهبران سیاسی ، حکومت و وکلای پارلمان افغانستان ضرورت دارد، چیزی که تا حال در دستیابی به آن موفق بوده و اخیراً گفته شد که ایرانی‌ها خواسته اند تا یاسینی را تطمیع کنند که از کاندیداتوری برای ریاست پارلمان جهت دستیابی قانونی به این کرسی، بگذرد.

تمام واقعیت‌های بالا نشان می‌دهد و واضح می‌سازد که ایران در این روز‌ها توجهی جدی به انتخابات و وکلای آیندۀ ولسی جرگه داشته وممکن نیست تا با آنانی که در کار این انتخابات نقش داشته، به معامله نپرداخته باشد.

اما اینکه این وکلا در آینده در برابر خواهش‌های ایران سکوت خواهند کرد و مسایل را بنا به خواست ایران در آجندای جلسات داخل خواهند نمود، در همان زمان دیده شود و مورد ارزیابی قرار گیرد، مخصوصاً حال که با افشاگری‌های ویکی لکس چیز‌های بیشتری روی میدان شد، تحلیلگران مستقل و رسانه‌های بیطرف با دقت بیشتر دست‌درازی‌های ایران در امور داخلی افغانستان را دنبال کرده و به این وظیفۀ مهم شان عمل خواهند کرد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر