Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

معضل انحلال کمپنی‌های امنیتی

تهيه شده توسط کلید
شنبه 13 قوس 1389 ساعت 15:11

معضل انحلال کمپنی‌های امنیتی

ایجاد کمپنی‌های امنیتی بخشی از کار کشور‌های بزرگ وجزئی از سیاست آنها در مناطق جنگی به حساب می آید. این کمپنی‌ها در قواعد و کنوانسیون‌های جهانی در برابر بسیاری از اعمال شان پاسخگو نبوده و می‌توانند از تمام کشور‌های جهان سرباز گیری کنند.

این کمپنی‌ها حیثیت ارتش‌های کوچکی را دارند که فقط در برابر پول وظیفه اجاره می کنند و هدف دیگری چون ارتش‌های ملی کشور‌ها که دفاع از تمامیت ارضی آن‌هاست را ندارند.

کمپنی‌های امنیتی امریکایی در عراق بیش از ده هزار نیرو داشت که برخی از حوادث تکان‌دهنده، چون جنایاتی که در زندان ابو غریب اتفاق افتاد را این کمپنی‌ها انجام داده بودند. بعضی از این کمپنی‌ها ورزیده ترین کماندو‌های دنیا را در اختیاردارند و نه تنها به ماموریت‌های نظامی می پردازند که به آموزش و پرورش سربازان بعضی اردو‌های جهان پرداخته، سطح تعلیمی شان را بالا می برند و پول می گیرند. کمپنی بلک واتر امریکایی یکی از این کمپنی‌های خصوصی است.

بعد از آمدن نیرو‌های خارجی به افغانستان، ایجاد کمپنی‌های خصوصی امنیتی در کشور ما هم شروع شد. با این که 52 کمپنی رسماً از وزارت داخله جواز فعالیت گرفته و اسلحۀ خود را ثبت کردند، اما زیر چتر ثبت این کمپنی‌ها، ده‌ها کمپنی دست دوم نیز به فعالیت آغاز کرده و بدون این که از سوی وزارت داخله ثبت شده باشند به هرکاری که دل شان خواست عمل کردند.

دولت امریکا برای انتقالات لوژستیکی حدود دو میلیارد دالر به این کمپنی‌ها پرداخته و بعد‌ها خود مقامات امریکایی افشا کردند که بخشی از این پول‌ها از طریق این کمپنی‌ها به طالبان داده شده که جنگ را در شاهراه‌ها تشدید نمایند تا با مشکل تر شدن انتقالات، پول بیشتری کمایی کنند. به این صورت کمپنی‌های امنیتی، یکی از عوامل تقویت مخالفان و تشدید جنگ در افغانستان ارزیابی شدند.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در 26 اسد سال جاری اعلان کرد که این کمپنی‌ها از طرف روز دزد و از طرف شب طالب اند و به این خاطر به وزارت داخله دستور داد تا در ظرف شش ماه تمامی این کمپنی‌ها منحل و اسلحۀ آنها گرفته شود.

بنا بر این حکم، اکنون وزارت داخله اعلان می کند که چون برای این کار سه مرحله مد نظر گرفته شد بود، اینک مرحلۀ اول آن با انحلال 56 کمپنی از جمله 59 کمپنی دست دوم که ثبت نشده بودند و در ولایات کار می کردند، به سر رسید.

از این 56 کمپنی منحل شده، 2544 میل سلاح که شامل راکت انداز آر پی جی هفت، پیکا، کلاشینکوف و تفنگچه می شود به دست آمده و به پروسۀ دایاک تحویل داده شده است و با این انحلال 5 هزار نفر بیکار شده، در صورتی بخواهند به صفوف نیرو‌های امنیتی پذیرفته می شوند.

حال که مرحلۀ دوم تطبیق فرمان آغاز می گردد، آن عده از کمپنی‌هایی که از وظایف قانونی شان سرپیچی کرده، منحل خواهند شد و در قدم دوم 52 کمپنی که جواز فعالیت دارند، منحل می گردند. این 52 کمپنی خصوصی امنیتی که 26 هزار میل سلاح در اختیار دارند، 25 کمپنی آن داخلی و 27 دیگرکمپنی خارجی اند.

اینکه وزارت داخلۀ افغانستان قادر به انحلال کمپنی‌های خارجی شود، بسیاری آن را کار ی بالا تر از توان این وزارت می دانند، زیرا در روز‌های اول اعلان که جان کری رییس کمیتۀ امنیت مجلس سنای امریکا یک روز قبل از افغانستان به پاکستان رفته بود، به سرعت دوباره به افغانستان برگشت و در این مورد با حامد کرزی بحث‌هایی داشت که نتیجۀ آن اعلان نشد، اما در آن وقت یکی از سخنگویان رییس جمهور به رادیو کلید گفت که در صورتی این کمپنی‌ها زیر نظر وزارت داخله کار کنند و گزارش‌های کاری خود را به طور منظم به این وزارت بدهند، می توانند به کار شان ادامه دهند.

ارزیابی بسیاری در آن وقت بر عدم انحلال کمپنی‌های امنیتی خارجی دور می زد. این را باید در آخر دلو که موعد مقرر  انحلال تمامی کمپنی‌های امنیتی به سر می رسد، باید دید.

ایالات متحدۀ امریکا که بیشترین نیروی نظامی در افغانستان دارد و پول بسیاری به خاطر رساندن مواد لوژستیکی سربازانش به مصرف می رساند، این را می داند که در صورتی مسئولیت انتقال این لوژستیک به دوش سربازان خودش قرار بگیرد، از یک طرف بخشی از سربازانش را مصروف خواهد کرد و از سوی دیگر تلفات نیرو‌های آن در افغانستان چند برابر خواهد شد، چون تلفاتی که در جنگهای گذشته، انگلیس‌ها و روس‌ها در افغانستان متحمل شده، عموماً در این راه‌ها بوده است. زیرا جنگهای چریکی بر راه‌های پرپیچ و کوهستانی افغانستان بهتر می تواند از حریف قربانی بگیرد و کوهستان‌های افغانستان برای جنگ‌های گوریلایی مخصوصاً بر گردنه‌های عبوری بسیار مساعد می باشد. کاری که امروز کمپنی‌های امنیتی با سربازان معاش‌گیر افغان، سریلانکایی، نیپالی، بنگله دیشی و غیره انجام می دهند و تلفات آنان بر کار اردوی امریکا در افغانستان هیچ اثری ندارد.

همچنان کمپنی‌های داخلی نرخ انتقالات را بسیارذپایین آورده، در صورتی کمپنی‌های داخلی لغو و تنها کمپنی‌های خارجی بمانند، برای آنها بسیار به صرفه بوده و نرخ انتقال را چند برابر بالا خواهند برد.

اما در صورتی که تمام این کمپنی‌ها منحل گردند، بخش‌های خصوصی چگونه امنیت دفاتر و انتقالات شان را خواهند گرفت، تا حال روشن نیست، چون پولیس کشور تا حال به آن اندازه از پرسونل و نیرو برخوردار نیست که بتواند امنیت تمام این دفترها را بگیرد و در ضمن بسیاری از نهاد‌های خصوصی بین المللی و مراجع دپلوماتیک چون بانک‌ها، هوتل‌های پنج ستاره، مراکز شبکه‌های مخابراتی، سفارت‌خانه‌ها، مهمان‌خانه‌های بین المللی و غیره هرگز بر پولیس افغانستان چنان اعتمادی ندارند و در آینده روشن خواهد شدکه واکنش این دفتر‌ها در برابر این انحلال چه خواهد بود و این مُعضل چگونه باید حل گردد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر