Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

به وُکلای انحصارطلب، فرصت ندهید

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 10 قوس 1389 ساعت 13:50

به وُکلای انحصارطلب، فرصت ندهید

اگر پارلمان جدید مثل گذشته عمل کرد و اعضای آن عقده‌های قومی، سمتی، مذهبی و تنظیمی را ملاک اصلی کار قرار دادند، مردم نه تنها از این پارلمان حمایت نخواهند کرد بلکه در دور بعدی همین درصدی کم نیز انتخابات را تحریم خواهند کرد. در این میان، از همه بیشتر «دموکراسی»، «رأی» و «انتخاب» به بیچارگی کشیده خواهد شد؛ چون عده ای از وکلا در دور گذشته و دور فعلی، مخالف سرسخت دموکراسی بوده و می‌باشند. پس هر چه این مقوله‌ها بیچاره‌تر و در مانده‌ترشوند، این افراد بیشتر به اهداف خود نزدیک می‌شوند. پس باید وکلای معتقد به این مقوله‌ها، نگذارند که وکلای متعصب و انحصارطلب، ولسی جرگه را گل آلود و درآن ماهی مراد ضد دموکراسی خود را بگیرند.


اکنون که به جز از کاندیدان برندۀ ولایت غزنی در انتخابات ولسی جرگه، تمام وکلای برنده اعتبار نامه‌های شان را از کمیسیون مستقل برگزاری انتخابات به دست آوردند و کار دورۀ گذشتۀ ولسی جرگه به تاریخ 8 قوس پایان یافت، باید به زودی کار پارلمان جدید آغاز گردد. اما این دور پارلمان نیز با چالش‌های بسیاری رو به رو است.

با توجه به این که تعداد زیادی از برندگان این دور، جدید می‌باشند، نمی توان برخی از موضع‌گیری‌ها را از حالا پیش‌بینی کرد. اما آنچه روشن است اینکه در این ولسی جرگه وکلای غیر پشتون نسبت به وکلای پشتون بیشتر اند. لذا این بار، بازیگران مهم دیگری وارد عرصۀ کارزار خواهند شد و کشاکش جدی تر خواهد بود، مخصوصاً کسب رای اعتماد وزرای کابینه با مشکلات و رویارویی‌های بیشتری رو به رو خواهد شد و استیضاح‌ها اضافه تر خواهند گشت.

این کشمکش در روز‌های اول به خاطر تعیین رییس ولسی جرگه و اعضای دیگر هیئت اداری، خود را به خوبی نمایان خواهد ساخت.

امکان اینکه قانونی، سیاف و محقق به این کرسی کاندید شوند، متصور است. در میان افراد جدید نیز کسانی به این عزم کاندید خواهند شد.

بسیاری از حالا فکر می‌کنند که رییس پارلمان این بار فرد جدیدی خواهدبود. چون با اینکه اکثریت وکلای دورگذشته خود را برای این دور نیز کاندید کرده بودند، اما 60 درصد آنان شکست خورده و به این ولسی جرگه راه نیافتند و به این خاطر احتمال می‌رود که این بار رییس ولسی جرگه از میان افراد قدیمی نه، بلکه از میان وکلای جدید انتخاب شود.

وکلای جدید برای این که نشان دهند پارلمان جدید با دور گذشته فرق دارد و هم دور خود را از کمبود‌های دور گذشته مجزا سازند، به کاندیدان گذشته رای نخواهند داد و به این خاطر احتمال برندگی قانونی این بار ضعیف به نظر می‌رسد.

با توجه به مصارف بسیار و حتی سرسام‌آوری که کاندیدان در کمپاین انتخاباتی این دورنموده و با این همه مصرف، به ولسی جرگه راه پیدا کرده اند، این بار فساد در میان وکلای ولسی جرگه، برای به دست آوردن چند برابر پولی که به مصرف رسانده، نسبت به دور گذشته شایع تر خواهد بود.

تجربه نشان داده که هر چه در یک ارگان، فساد بیشتر شیوع داشته باشد، به همان پیمانه دست‌درازی‌ها از بیرون، در آن بیشتر شده و اختلافات درونی بر کار ارگان بیشتر سایه می‌اندازد و هر چه که این عوامل در پارلمان بیشتر گردد به همان اندازه آن را ضعیف و بی‌کاره می‌سازد.

فساد یکی از مشکلات اساسی و به بی‌چارگی کشاندن پارلمان دور گذشته بود که هم نزد مردم و هم نزد جهانیان بسیار خوار و ذلیل شد که اگر این بار وکلا به آن توجه نکنند و بر نفس سرکش خود مشت محکمی حواله نسازند، این ولسی جرگه نسبت به دور گذشته خوارتر و ذلیل‌تر خواهد گشت.

اکثر وکلای این دور نیز افراد کم‌سواد و ناآگاه از وظایف پارلمانی می‌باشند و به این خاطر، این اکثر اعضا نقشی در کاری که برای شان سپرده شده، نخواهند داشت. غیرحاضری، از نصاب افتادن رای‌گیری، کمیشن‌کاری، خواب‌بردگی، چانه‌زنی روی منافع شخصی و کش و گیر‌های درونی این بار نیز ولسی جرگه را ساعت‌ها به خود مصروف خواهد کرد و بسیاری فقط به پایین و بالا کردن کارت‌های سبز و سرخ بسنده خواهند شد، نه صحبتی، نه طرحی و نه نقشی در قانون سازی‌ها که وظیفۀ اصلی ولسی جرگه است، خواهند داشت.

رو یارویی‌های ولسی جرگه و قوۀ اجرایی که در راس آن رییس جمهور قرار دارد ودر دور گذشته چنان به اوج خود رسید که حکومت، دست به دامن وزرای سرپرست و شورا به حربۀ رد وزرای پیشنهادی توسل جست و کار هر دو دچار مشکل گردیدند و مردم با تمسخرِ آلوده به خشم به دو طرف می‌دیدند.

حال که اعلان نتایج ولایت غزنی به تعویق افتاده و علت آن را مشکل تخنیکی، اما عملاً برنده شدن یازده وکیل هزاره و به اصطلاح رعایت نشدن وحدت قومی، عنوان می‌کنند، در حقیقت از حالا تضاد و اختلافات قومی دامن می‌خورد و عقده‌ها روی هم انباشت می‌گردند که با آغاز کارپار لمان می‌ترکند و رویارویی‌های گذشته بار دیگر خود را زنده کرده و هیاهو و بوتل‌جنگی آغاز می‌گردد.

با این که این بار تعداد کمی از مردم به پای صندوق‌های رای رفتند و از کارکرد پارلمان گذشته ناراضی بودند، بازهم چشم به راه کار این پارلمان اند که اگر مثل گذشته عمل کرد و اعضای آن عقده‌های قومی، سمتی، مذهبی و تنظیمی را باز هم ملاک اصلی کار قرار دادند، نه تنها از این پارلمان هم حمایت نخواهند کرد بلکه در دور بعدی همین درصدی کم نیز انتخابات را تحریم خواهند کرد و از همه بیشتر دموکراسی، رأی و انتخاب را به بیچارگی خواهند کشاند، چون عده ای از وکلا در دور گذشته و دور فعلی، مخالف سرسخت دموکراسی بوده و می‌باشند. پس هر چه این مقوله بیچاره‌تر و در مانده‌ترشود، این افراد بیشتر به اهداف خود نزدیک می‌شوند.

پس باید وکلای معتقد به این مقوله نگذارند که وکلای متعصب و انحصارطلب، ولسی جرگه را گل آلود و درآن ماهی مراد ضد دموکراسی خود را بگیرند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر