Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

دموکراسی نوپا آسیب‌‌پذیرتر می‌شود

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 08 قوس 1389 ساعت 14:33

دموکراسی نوپا آسیب‌‌پذیرتر می‌شود

در صورتی که اعضای پارلمان آینده با عزم «باج‌ستانی» و «کمیشن‌کاری» وارد «خانۀ ملت» شوند، نه تنها در این خانه برای این ملت کاری انجام نخواهند داد، بلکه بعد از این، مقوله‌های «رأی» و «انتخاب» در کشور ما به شدت مسخره خواهند گشت و بهای این همه را دموکراسی نوپای افغانستان و آنانی که به این دموکراسی معتقد اند، خواهند پرداخت.

انتخابات ولسی جرگه روز تا روز پُر تنش‌تر می‌شود. زیرا تظاهرات و اعتراضات چند روز قبل در شهرها اینک به بندش راه‌های عمومی از سوی کاندیدان شکست‌خورده مبدل شده است.

این کاندیدان در بغلان و خوست اقدام به بندش راه‌های عمومی نموده و برای مسافران و انتقالات ترانزیتی در این مسیر‌ها مشکلات بسیاری را خلق کرده اند.

لوی سارنوالی نیز اقدام به جلب چند تن از کارکنان کمیسیون‌های برگزاری و سمع شکایات نموده و حدود هفت تن را تا حال در این رابطه دستگیر کرده است.

این تنش زمانی به اوج خود رسید که لوی سارنوال اعلان نمود: «تعیین وکلا در دوبی و سرای شهزاده صورت می‌گیرد» و سخنگویان هر دو کمیسیون را جهت پاسخگویی به سارنوالی جلب کرد. همچنان یک خانم اهل هنگری (مجارستان) که عضو ناظران بین‌المللی بر انتخابات است، در تلویزیون «امروز» در حال گرفتن هشت هزار دالر رشوه نشان داده شد.

تمام این تخلف‌ها و نابسامانی‌های انتخاباتی ذهنیتی نزد مردم به وجود آورده که در این انتخابات رأی واقعی مردم به کار نرفته و این که کاندیدان برنده، برندگان واقعی اند، با شک و تردید به آنان می‌نگرند.

وقتی کمیسیون سمع شکایات نام 27 نفر کاندید برندۀ دور اول را از لیست حذف کرد، جنجال‌های بیشتری به وجود آمد و حال که اعلان نتایج انتخاباتی ولایت غزنی معطل قرار داده شده، این تشنج را بیشتر شده است.

در ولایت غزنی هر یازده نمایندهٔ پیروز، مربوط به قوم هزاره می‌باشند؛ در حالی که نیم باشندگان این ولایت را پشتون‌ها تشکیل می‌دهند.

اما اینکه چرا هیچ پشتونی در این انتخابات برنده نشده، کمیسیون روی آن تحقیق می‌کند. این که چرا کمیسیون در این دو ماه چنین تحقیقی به سر نرسانده، برای بسیاری سوال بر انگیز است.

برخی‌ها به این باور اند که کمیسیون به این خاطر زیر فشار قرار دارد تا این نتایج را تغییر بدهد. از سوی دیگر، کاندیدان برنده در غزنی و چند وکیل دیگر مربوط به قوم هزاره، کمیسیونی را تشکیل داده و اعلان کرده اند که اگر در نتایج انتخابات غزنی دست زده شود، تمام کاندیدان برندۀ هزاره، پارلمان را تحریم خواهند کرد که این خود می‌تواند چالش کلانی در برابر کمیسیون و پارلمان آیندۀ افغانستان باشد.

با این که شرکت مردم در این انتخابات بسیارکم‌رنگ بود و با توجه به تجاربی که مردم از کارکرد‌های ضعیف پارلمان گذشته داشتند و کمتر در رأی‌دهی شرکت کردند، اینک جدل‌های کنونی و باطل شدن یک میلیون و سه صد هزار رأی و حذف نام 27 کاندید برنده به خاطر دست داشتن در تخلفات انتخاباتی، نارضایتی مردم را از این انتخابات بیشتر ساخته وامیدواری مردم را از داشتن یک پارلمان بهتر نسبت به گذشته، به شدت کاهش داده است.

پارلمان یکی از سه رکن قدرت در کشور‌هایی که با نظام‌های دموکراتیک اداره می‌شوند، بوده و علاوه بر این که این پارلمان‌ها قانون وضع می‌کنند، بر تطبیق قانون هم نظارت داشته و کار قوۀ مجریه را به نحوی زیر نظر دارند و به اعضای کابینه رأی می‌دهند.

به این خاطر با توجه به این همه جدال و کشمکش‌هایی که در مورد پارلمان آینده وجود دارد و تا هنوز این رویارویی‌ها به پایان نرسیده، نمی توان امیدوار بود که پارلمان جدید قادر به نظارت جدی بر کار قوۀ مجریه، گردد.

با توجه به لیست برندگان که با رأی‌های بسیار کمی در این دور پیروز شده و عده ای از آنان افرادی اند که باید با زور و امکانات پولی به پارلمان راه یافته باشند، برای پارلمان جدید نمی توان موفقیت بسیاری را پیش‌بینی کرد.

این بار نیز کشمکش و رویارویی جدی میان حکومت و پارلمان وجود خواهد داشت و یکی باعث ضربه زدن دیگری خواهد شد و در نهایت، کارها به ضرر مردم راکد خواهند ماند.

در این انتخابات که پول‌های بسیاری به مصرف رسید و با توجه به کارکرد پارلمان گذشته، وکیلان جدید برای این که مصارف شان را به آسانی پوره کنند و سود هم ببرند، باید بیشتر به فساد رو آورند، از حکومت و وزرا به خاطر استیضاح نشدن باج ستانی کنند و به کمیشن‌کاری بیشتری بپردازند. به قول نشریۀ نیویارک تایمز این بار وکلا با توجه به مصارفی که در جریان کمپاین انتخاباتی کرده اند، باید ده برابر بار گذشته، پول به دست آورند تا بتوانند مقدار مصرف شان را دوباره به دست آورند.

در صورتی که اعضای پارلمان آینده با چنین عزمی وارد «خانۀ ملت» شوند، نه تنها در این خانه برای این ملت کاری انجام نخواهند داد که بعد از این مقوله‌های «رأی» و «انتخاب» در کشور ما به شدت مسخره خواهند گشت و بهای این همه را دموکراسی نوپای افغانستان و آنانی که به این دموکراسی معتقد اند، خواهند پرداخت.

اکثر افرادی که این بار به پارلمان راه یافته، درکی از قانون و قانون گذاری ندارند و به طور اوسط سطح تحصیلی این بار اعضای ولسی جرگه از سطح تحصیلی وکلای دور گذشته بالا تر نیست و چون بازهم در انتخاب برخی از این وکلا، علاوه بر پول و فساد، فاکتور‌های قومی، سمتی و تنظیمی نقش داشته است.

لذا بار دیگر جدل‌های گذشته و بوتل جنگی‌های مُزمِن در این ولسی جرگه تکرار خواهد شد و معلوم نیست که این بار رییس ولسی جرگه چه کسی خواهد شد که بار این همه دعوا و رویارویی‌ها را به شانه بکشد.

این از پرسش‌هایی است که از حالا نزد مردم مطرح می‌باشد و با آغاز کار ولسی جرگۀ جدید که تا چند روز شروع خواهد شد، به زودی مردم پاسخ‌های سوالات خود را خواهند یافت.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر