Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

کش‌وگیرهای پس از اعلام نتایج

تهيه شده توسط کلید
شنبه 06 قوس 1389 ساعت 12:25

کش‌وگیرهای پس از اعلام نتایج

با این که نتایج نهایی انتخابات 27 سنبلۀ ولسی جرگه اعلان شد، اما کش و گیر بعدی آن تازه آغاز شده است.

این بار لوی سارنوالی پاچه بر زده تا کژی‌ها و کاستی‌های انتخابات را راست کند و برای هر که جرمی مرتکب شده، جزایی در خور بدهد.

در هفتۀ گذشته، دو تن از صرافان سرای شهزاده، به نام‌های «سید منصور» و «سرور» از سوی لوی سارنوالی دستگیر شدند؛ شاهپور کسی که جریان فساد را رهبری کرده و شخصی به نام آغا صاحب که فرد ارتباطی این جریان بوده نیز از سوی لوی سارنوالی در هفتۀ گذشته دستگیر شدند.

لوی سارنوالی امر دستگیری احمد ضیا رفعت، عضو و سخنگوی کمیسیون سمع شکایات و نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل برگزاری انتخابات را با شفیق کوهستانی رییس تخنیکی کمیسیون برگزاری انتخابات و امان الله تجلی یکی از کارکنان این کمیسیون  نیز صادر کرده است و قرار است در این هفته به سوالات لوی سارنوالی پاسخ بدهند.

اما آقای رفعت و آقای نور احضار شان را به لوی سارنوالی کاری بالاتر از صلاحیت این نهاد دانسته و گفته اند که حاضر نیستند به لوی سارنوالی حاضر شوند.

آقای نظری معاون لوی سارنوال می‌گوید که در هفتۀ گذشتۀ سه تن از افغان‌هایی را نیز دستگیر کرده  که خود را جزء هیئت ناظران اتحادیۀ اروپا در انتخابات  پارلمانی معرفی کرده اند.

در این میان گفته می‌شود که یک کارمند سازمان ملل که تابعیت افغان دارد نیز در این قضیه دخیل بوده و  بعد از آن که امر دستگیری او از سوی لوی سارنوالی صادر شد، به دفتر یوناما در کابل پناه برده و از آن خارج نمی شود.

این درحالی است که تلویزیون «امروز» تصویر ویدیویی یک زن خارجی، عضو هیئت ناظران بین المللی بر انتخابات  را در حال اخذ 8 هزار دالر رشوه نشان می‌دهد.

این زن  بعد که فکر می‌کند کامره ای از جای مخفی از او فلم برداری می‌کند، به اضطراب می‌افتد، در این تصویر فقط دست رشوه دهنده نشان داده می‌شود که پول را به این خانم خارجی می‌پردازد و او هم با ذکر مقدار پول و این که مسئله را به زکریا بارکزی، عضو کمیسیون برگزاری انتخابات می‌گوید، هشت هزار دالر را در دستکولش می‌گذارد و از کمی مقدار پول ناراضی به نظر می‌رسد.

این همه هیاهو برای دستگیری فاسدان در حالی از سوی لوی سارنوالی به راه افتاده که حامد کرزی از همه معترضان خواسته تا در صورت داشتن شکایتی به مقامات عدلی و قضایی مراجعه کنند.

اما احمد خان یک تن از زورمندان بغلان که در انتخابات ولسی جرگه شکست خورده، از  سه روز به این سو راه بغلان - مزار شریف را بسته و به کسی اجازۀ عبور و مرور نمی دهد. تا حال در این راه‌بندی 5 تن زخمی، یک زن حامله مرده و مشکلات بسیاری برای آنانی که بر جاده عبور و مرور می‌کنند، خلق شده است.

تا حال نهاد‌های مهم و معتبر بین المللی چون ملل متحد و اتحادیۀ اروپا نتایج انتخابات را پذیرفته و از آن استقبال نموده اند.

این که اقدامات سارنوالی برای دستگیری و به محاکمه کشاندن متهمان چقدر بر سرنوشت این انتخابات اثر خواهد گذاشت و آیا در آن تغییراتی رو نما خواهد شد، باید در آینده مشاهده کرد، اما آنچه مسلم است این که با تمام این اتهام‌ها و تقلب‌ها بنا به علل مختلفی انتخابات پارلمانی بار دیگر بر گزار نخواهد شد و بالاخره مقامات عدلی و قضایی راهی جز پذیرش نتایج همین انتخابات نخواهند داشت.

این اقدامات لوی سارنوالی جهت دستگیری و به محاکمه کشاندن فاسدانی که در انتخابات پول گرفته و دلالی کرده، مطمئناً کار و گام نیکی است که از سوی مردم استقبال خواهد شد، اما چون مردمی که در این انتخابات دیده اند چگونه زورگویان با افراد مسلح به سایت‌های انتخاباتی داخل شده و یا درگیری‌های تصنعی به وجود آورده و در جریان صندوق‌ها را پر از ورق رای به نفع خود کرده و یا وزیرانی که دستور جابجایی افراد برنده و بازنده را داده، دلچسبی این اقدامات سارنوالی را نزد مردم به شدت کاهش می‌دهد. زیرا مردم در این سالها با تجربۀ مستقیم خود دریافته اند که مقامات ارشد امنیتی، عدلی و قضایی در برابر چه کسانی به تطبیق قانون می‌پردازند و از کنار چه کسانی با سکوت می‌گذرند؛ کاری که امروز احمدخان زورگو در بغلان به راه انداخته و سه روز تمام، یکی از مهمترین راه‌های ترانزیتی کشور را بند انداخته و به تاجران، موترداران و مردم دو سوی سالنگ ملیون‌ها دالر ضرر رسانده است و واکنشی هم از سوی مقامات دولتی وجود نداشته است.

والی بغلان با بی زبانی از این حرکت احمد خان حمایت کرده و از اعضای کمیسیون می‌خواهد تا به آن سوی سالنگ رفته و بر سر سرک با این احمد خان بنشینند و قضیه اش را حل بسازند و تا حال اقدام فیصله کننده ای به عنوان مسئول منطقه  از خود نشان نداده است.

مردم افغانستان با این همه مصرفی که برای برگذاری این انتخابات شد و این همه نیروی کاری که به این خاطر ماه‌ها مصروف ماند و بالاخره در انجام آن این همه بی عدالتی صورت گرفت، خوشبین ولسی جرگۀ جدید نیستند، مخصوصاً که اینک نیویارک تایمز می‌نویسد که وکلای جدید باید ده برابر وکلای گذشته رشوه بگیرند و فساد کنند تا قادر به پوره کردن مصارف کمپاین انتخاباتی خود شوند، زیرا مصرف این بار کاندیدان ده چند دور گذشته بوده است.

در صورتی این وکلا با چنین روحیه ای وارد ولسی جرگه شوند، معلوم است که سر نوشت این بار پارلمان به کجا خواهد انجامید و شاهد چه بوتل جنگی‌ها و به سر زنی‌هایی خواهیم بود. این از چالش‌های مهم پیاده شدن دموکراسی و سر نوشت رای و انتخاب در کشور ماست که به دلایل بسیاری در این ده سال نه تنها ریشه نگرفت و یا بسیار کم گرفت که بالاخره به چنین کش و گیر‌هایی رو به رو شد و به این صورت باور مردم از چنین دموکراسی در حال فرو ریزی است. این را فقط وکیلان این دور در ولسی جرگه می‌توانند عمیق تر بسازند و یا  ترمیم نمایند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر