Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

28˚C
10˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا نسبتا ابری

9˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نشست لیسبون؛ امیدها و نگرانی‌ها

تهيه شده توسط گلكوهی، جبارخیل و پردیس
شنبه 06 قوس 1389 ساعت 11:51

نشست لیسبون؛ امیدها و نگرانی‌ها

اجلاس لندن كه در 28 جنوری سال جاری میلادی برگزار شد، آقای كرزی وعده سپرده بود كه سال 2014 پایان حضور نظامیان خارجی از افغانستان خواهد بود. اجلاس لیسبون كه در پیوند با نشست لندن به موضوع سپردن مسؤلیت امنیت به نیروهای داخلی اهمیت خاصی داده بود، این سوال را برجسته می ساخت كه آیا آقای كرزی بر قول خودش پایدار خواهد ماند؟

با این حال، این موافقت نامه به امضای اندرس فوگ راسموسن؛ سرمنشی سازمان پیمان اتلانتیك شمالی (ناتو) و حامد كرزی؛ رییس جمهور افغانستان رسید و بر مبنای آن خروج نظامیان ناتو از سال آینده شروع و این روند تا سال 2014 تكمیل خواهد شد.

بنا بر اظهارات داكتر حكیم عاشر؛ رییس مركز اطلاعات و رسانه های حكومت این موافقت نامه شامل تعهداتی است كه از جانب دولت افغانستان سپرده شده است. این تعهدات شامل: "تأمین امنیت، حكومتداری خوب، انكشاف و توسعه، مبارزه با فساد اداری و مواد مخدر و تروریزم و همكاری های منطقه ای." اما انتقال مسؤلیت امنیت، طرح دولت افغانستان بود كه در كنفرانس كابل مطرح شده و در كنفرانس لیسبون چارچوب قانونی به آن بخشیده شد.

بر اساس این موافقت نامه "از آغاز سال آینده، نیروهای افغان رهبری عملیات های نظامی را بر عهده خواهند گرفت. این اقدام از ولسوالی ها و برخی ولایت ها به تناسب وضعیت آغاز می شود و به صورت تدریجی در تمام کشور گسترش خواهد یافت."

به نظر كارشناسان امور، مهمترین موضوع این موافقت نامه، طرح انتقال مسؤلیت و توانایی نیروهای امنیتی افغان برای پیشبرد این مسؤلیت می باشد.


توانایی نیروهای امنیتی

هر شهروند افغان آرزوی روزی را در دل می پروراند كه نیروهای داخلی بتوانند امنیت كشورشان را تأمین نموده و از ثبات و تمامیت ارضی كشور دفاع نمایند.

سارا مرادی؛ كارمند یك مؤسسهٔ تبلیغاتی، آرزوی خود را اینگونه بازگو می كند: "وقتی قطارهای منظم اردوی كشورم را می بینم، به خود می بالم. آرزوی روزی را دارم كه این نیروها بتوانند كنترول تمام كشور را به عهده داشته باشند."

اما این امیدواری ها با تردیدهایی نیز همراه بوده و در مورد توانایی نیروهای امنیتی افغان تا سال 2014 به دیدهٔ شك نگریسته می شود. این تردید نه تنها در دیدگاه آگاهان امور داخلی و عموم شهروندان وجود دارد، بلكه كشورهای خارجی نیز در این خصوص با نگاه شك آلود می بینند.

جیف مورل؛ سخنگوی وزارت دفاع امریكا در روز اول نشست لیسبون اظهار نمود كه توانایی افغان ها برای گرفتن مسؤلیت امنیت تا سال 2014میلادی در حد یك امیدواری تلقی می گردد. وی بر این موضوع تأكید نمود "برای اینكه نیروهای افغان بتوانند كنترول امنیتی تمام قلمرو كشور خود را به عهده بگیرند، نیاز خواهد بود تا تعدادی ازسربازان امریكایی در این كشور باقی بمانند."

با این حال باید برای رفع این تردید و روشنی بیشتر مسئله به سراغ پاسخ این پرسش اساسی رفت كه جهت اجرایی شدن این پروسه به چه امكاناتی ضرورت احساس شده و دو طرف موافقت نامه باید چه تدابیری را روی دست گیرند؟

آگاهان امور با استقبال از تعهد ناتو برای برقرای ثبات در كشور و انتقال مسؤلیت های امنیتی به نیروهای افغان، تأكید می ورزند كه برای رسیدن به این هدف، باید مقدمات آن فراهم گردد. این كارشناسان دو مسئلهٔ عمده را از ضرورت های اساسی در تكمیل شدن این پروسه می دانند. این دو مسئله عبارت اند از تجهیز و آموزش نیروهای نظامی كشور كه باید به جدیت دنبال گردد.

نورالحق علومی عضو ولسی جرگه و كارشناس مسایل نظامی به این باور است: "درصورتی كه نیروهای امنیتی كشور از لحاظ كمی و كیفی تقویت شده و از امكانات كافی برخوردار شوند، در آن صورت آنان قادر به گرفتن مسؤلیت و تأمین امنیت كشور به صورت مستقلانه خواهند بود." آقای علومی مدیریت درست و ادارهٔ سالم را نیز جزء از الزامات اساسی برای گرفتن مسؤلیت امنیت از جانب نیروهای داخلی می داند.

وی با تأكید بر مدیریت مناسب، باور دارد كه اگر تجهیزات كافی در اختیار نیروهای آموزش دیده قرار داشته باشد، حتی "نیروهای كنونی نیز شاید بتوانند امنیت را تأمین كنند."

تعداد دیگری از كارشناسان این امر را وابسته به تصمیم و اهداف كشورهای حاضر در افغانستان می دانند. آنان بر این باور اند كه اگر این كشورها بخواهند، می توانند در طی سه سال آینده اردو و پولیس ملی كشور را تقویت بخشیده، آنان را تجهیز نمایند.

جنرال عبدالواحد طاقت؛ كارشناس امور نظامی می گوید: "جنگ افغانستان بیشتر اقتصادی است و تا زمانی كه اهداف پشت پردهٔ استراتیژی كشورهای حاضر برآورده نشود، این جنگ خاتمه نمی یابد و نیروهای خارجی نیز كماكان به نوعی حضور خواهند داشت."

عبدالحكیم قاضی زاده روزنامه نگار در هرات بر این باور است كه "خروج نیروهای ناتو از كشور زمانی مؤثر است كه اردو و پولیس ملی افغان به صورت كافی تقویت وتجهیز شده باشند."

در حالیكه تجهیز و آموزش نیروهای نظامی در كشور از دغدغه های اصلی مردم و كارشناسان امور به شمار می رود، مسؤلان حكومتی در بخش نهادهای نظامی این امر را تا سال 2014 ممكن می دانند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر