Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

اعلام نتایج نهایی و پس‌لرزه‌های آن

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 04 قوس 1389 ساعت 11:17

اعلام نتایج نهایی و پس‌لرزه‌های آن

پس از آن که دیروز نتیجۀ نهایی برندگان اعلام شد، بازهم لوی‌سارنوال تاکید کرد: تا زمانی که در این انتخابات، شفافیت به وجود نیاید، نمی توان این نتیجه را پذیرفت. این که آیا این اخطار لوی‌سارنوال قابل اجرا است یا نه، باید انتظار کشید و دید که گام بعدی وی در این زمینه چه می‌باشد. این موضع‌گیری پس از آن صورت می‌گیرد که وی در نشستی در کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه با صراحت بیان داشت که تعیین وکلا در دوبی و سرای شهزاده صورت گرفته است.


بعد از این همه جدل و کشمکش بالاخره دیروز (چهار شنبه، سوم قوس 1389) نتیجۀ انتخابات 27 سنبلۀ ولسی جرگه از سوی کمیسیون مستقل برگزاری انتخابات اعلام شد. این اعلام، نتیجۀ نهایی 33 ولایت را در برداشت، چون نتیجۀ نهایی برندگان ولایت غزنی به علت مشکلات تخنیکی برای یک هفته به تعویق افتاد.

قرار است با اعلام نتیجۀ نهایی برندگان ولایت غزنی 249 برندۀ این دور انتخبات ولسی جرگه مشخص گردند.

با این حال ملل متحد و اتحادیۀ اروپا از اعلام نتایج انتخابات پشتیبانی کردند.

در آخرین روز‌هایی که قرار بود کمیسیون سمع شکایات نتایج نهایی ارزیابی‌های خود را اعلام و کمیسیون مستقل این نتیجه را به سمع مردم برساند، آقای اسحاق الکو، لوی‌سارنوال طی نشستی در کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه به صراحت بیان داشت که تعیین وکلا در دوبی و سرای شهزاده صورت می‌گیرد. وی تاکید کرد که در این زمینه شواهد و اسنادی در دست دارد.

سپس کار سخنگویان کمیسیون سمع شکایات و کمیسیون برگزاری انتخابات را به علت بیان‌های غیر قانونی تعلیق اعلام نمود.

بعد از آن که دیروز نتیجۀ نهایی برندگان اعلام شد، بازهم لوی‌سارنوال تاکید کرد که تا زمانی شفافیت در این انتخابات به وجود نیاید، نمی توان این نتیجه را پذیرفت.

این که آیا این اخطار لوی‌سارنوال چقدر مرعی الاجرا است، باید انتظار کشید و دید که گام بعدی لوی‌سارنوالی در این زمینه چه می‌باشد.

کمیسیون سمع شکایات با ارزیابی چند هزار شکایت، بالاخره 27 برندۀ دور ابتدایی را به علل مختلف بازنده اعلام نمود و به جای آنان کسانی که در حوزۀ خود، رأی بیشتری برده بودند را شامل لیست برندگان این دور کرد.

با این اعلام، کار کمیسیون سمع شکایات و کمیسیون برگزاری انتخابات به پایان رسید و بعد از این، هر یکی از کاندیدان شکست‌خورده و حذف‌شده، می‌تواند فقط با مراجعه به مقامات عدلی و قضایی کشور شکایات خود را درج و پیگیری نماید.

با این اعلام نتایج، در حقیقت ولسی جرگۀ جدید تشکیل و بر طبق قانون انتخابات، در موعد مقرر کار خود را آغاز خواهد کرد، اما در دو ماهی که از برگزاری انتخابات می‌گذرد، مخصوصاً بعد از اعلام نتایج ابتدایی، کاندیدان بازنده دست به اعتراض و تظاهراتی در کابل و برخی از ولایات کشور زده و با نامشروع خواندن این انتخابات، خواهان برگزاری انتخابات جدید شدند. چیزی که در شرایط کنونی بسیار مشکل و حتی ناممکن به نظر می‌رسد. مخصوصاً که حال دو نهاد معتبر جهانی از این اعلام، حمایت کردند.  لذا اعتراض کاندیدان بازنده بیشتر بی‌رنگ شد.

آقای معنوی در بیانیه‌ای قبل از اعلام رأی نهایی در حضور خبرنگاران گفت که یکی از روشنفکرانی که رهبری این تظاهرات را در کابل به عهده دارد، بعد از برگزاری انتخابات نزد من آمد و گفت که چون روشنفکران در این انتخابات شرکت نکردند، من بازنده خواهم بود و بعد از آن روشن شد که او فقط 190 رای برده است. به قول او اگر این روشنفکر برنده می‌شد، هیچ اعتراضی نداشت و هرگز در این تظاهرات شرکت نمی کرد، چیزی که آقای معنوی در مورد این روشنفکر می گوید نظر اکثر مردم افغانستان می‌باشد، اما این هرگز بدان معنا نیست که در این انتخابات به قدر کافی تخلف و تقلب وجود نداشته است که اگر نمی‌داشت، رای 27 کاندید برنده، باطل اعلام نمی شد.

حال دیده شود که کاندیدان بازنده باز هم به اعتراض‌ها و تظاهرات شان ادامه خواهند داد و یا آن را ختم شده اعلام خواهند کرد. در این راستا دیروز صبح چند تن از کاندیدان شکست‌خوردهٔ بغلان با گذاشتن کانتینر در راه عمومی و مزدحم شمال به پایتخت، راه سالنگ شمالی را مسدود کردند که هزاران موتر در دو طرف سالنگ متوقف ماندند.

در این مورد والی بغلان به یکی از رادیو‌ها ابراز جالبی داشت. وی گفت که این‌ها اعتراض دارند و ما نمی‌توانیم که در برابر آن‌ها تفنگ بگیریم. خود کمیسیون بیاید و این‌ها را قناعت بدهد.

این والی طوری صحبت می‌کرد که گویی این کار به مشورۀ او صورت گرفته باشد؛ در حالی که اینان خود باید بیایند و به مراجع قانونی شکایت کنند و والی برای شان این گونه مشورۀ غلط ندهد.

با این که رقم مجموع شرکت کنندگان در این انتخابات را کمیسیون برگزاری، بیش از چهار ملیون رأی‌دهنده نشان داده است، اما با توجه به باطل شدن این همه رأی و ابطال رأی 27 کاندید برنده، ضعیف به نظر می‌رسد که این قدر رأی در این انتخابات استعمال شده باشد.

این بار مردم نسبت به انتخابات گذشته بسیار کم به پای صندوق‌های رای رفتند که علل بسیاری دارد. مجموع رای هشت کاندید برنده در هلمند فقط 14488 رای می‌باشد و از این ولایت پرنفوس فقط 33305 نفر در انتخابات شرکت کرده بودند که میزان بسیار پایین شرکت مردم در این انتخابات را به نمایش می‌گذارد.

با توجه به کارکرد‌های ضعیف دور گذشتۀ ولسی جرگه و عدم تمایل شرکت اکثر اعضای آن در جلسات عمومی، مخصوصاً تصویب منشور مصالحۀ ملی که در آن جنایات دو دهه، به جنایت‌کاران بخشیده شد، همچنان این اعضا بر معاش، پاسپورت و اخذ زمین برای خود، روزها چانه زدند، خواستند دشت پدوله را چون شیرپور، چور کنند و بالاخره روزها میان خود بوتل جنگاندند، در صورتی که ولسی جرگۀ جدید بر راه کارکرد‌های آنان پا بگذارد، بازهم با انتقادات و نارضایتی عمیق مردم رو به رو خواهد شد ودر دور بعدی مثل این بار هم، مردم به پای صندوق‌های رأی نخواهند رفت و به این صورت، فاتحۀ رأی و انتخاب در افغانستان خوانده خواهد شد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر