Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نقش طالبان در قتل غیرنظامیان

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 03 قوس 1389 ساعت 11:31

نقش طالبان در قتل غیرنظامیان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده است که در هفت ماه سال روان میلادی یک هزار و سه صد غیر نظامی در کشور به قتل رسیده اند. این کمیسیون 67 در صد این قتل‌ها را از سوی طالبان و 23 درصد دیگر را از سوی نیرو‌های خارجی و داخلی افغانستان می‌داند، اما در مورد ده درصد دیگر چیزی نگفته است.

با این که حامد کرزی، رییسِ جُمهور افغانستان از مدتی به این سو در مورد قتل غیرنظامیان پیوسته تشویشش را اظهار می‌دارد و به این خاطر از نیرو‌های ناتو می‌خواهد که عملیات شبانه که باعث قتل بیشتر غیر نظامیان می‌گردد را قطع نماید.

اینک کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلان می‌دارد که در هفت ماه سال روان میلادی یک هزار و سه صد غیر نظامی در افغانستان به قتل رسیده اند.

این کمیسیون 67 در صد این قتل‌ها را از سوی طالبان و 23 درصد دیگر را از سوی نیرو‌های خارجی و داخلی افغانستان می‌داند، اما در مورد ده درصد دیگر چیزی نگفته است.

این سازمان عملیات انتحاری، انفجار‌های کنار جاده، بمباران‌ها و حملات مسلحانه را عامل این همه کشتار ملکی‌ها در افغانستان می‌داند.

با این همه کشتار غیرنظامیان که میزان آن سال تا سال افزایش می‌یابد، حامد کرزی در نشست لیسبون به آن اشارۀ جدی داشت و از قوماندانان ناتو خواست تا بعد از این، بیشتر عملیات شان را در روز سازمان دهند که خطر جانی متوجه افراد بی گناه نگردد.

وی سال گذشته از بارک اوباما، رییسِ جُمهور ایالات متحدۀ امریکا خواست تا نیرو‌های امریکایی شبانه به خانه‌های مردم داخل نشوند و خواهان قطع بمباران‌های هوایی در افغانستان شد که در آن زمان اوباما آن را رد کرد و ابراز داشت که نیروهایش درجنگ با تروریستان مسلح نمی توانند از یک بخش مهم و مؤثر ابزار جنگی چشم بپوشد و نیرو‌هایش را بدون چنین پوششی وارد معرکه سازد.

در کنفرانس لیسبون بعد از بحث‌هایی که در این مورد صورت گرفت، اعلان شد که حامد کرزی بنا بر ضرورت‌های جنگی و ضرورت تامین امنیت پذیرفته است که نیرو‌های ناتو دست به عملیات شبانه بزنند، اما این عملیات با تشخیص دقیق و حفظ جان غیرنظامیان همراه باشد.

از سال 2004 میلادی که طالبان بعد از شکست اکتوبر 2001 دوباره سازماندهی و اِحیا شدند و بار دیگر نبرد خونینی را با نیرو‌های خارجی و داخلی در افغانستان آغاز نمودند، هرچه دامنۀ این جنگ گسترش یافت، طرفین درگیر با ابزار آتش‌زاتر جنگی و روش‌های خشن تری به جنگ ادامه دادند.

طالبان اولین بار عملیات انتحاری را زیر نام عملیات «استشهادی» به راه انداختند که در هر بار، جان ده‌ها غیر نظامی را گرفته و خون بی‌گناهان بسیاری با این عملیات بر زمین ریختند.

مین گذاری‌های کور در کنار جاده‌ها که فرق بین گناه و بی‌گناه را نکرده، آتش به هستیِ تر و خشک می‌زند، از روش‌های دیگر جنگی طالبان است که جان صد‌ها غیر نظامی را گرفته و هر روز بر خیل این کشتگان می‌افزاید.

انتحار در باغ‌پل قندهار، در دهراود ارزگان، در مکروریان سوم، در شهر قندهار و ده ها جای دیگر جان صد‌ها غیر نظامی را گرفت و ده‌ها خانواده را بی سر پرست ساخت.

بمباران‌های کور و نادقیق امریکا و ناتو در هسکه مینه، شاه ولی کوت، عزیز آباد،  انگورباغ قندز و ده‌ها جای دیگر صد‌ها کشته بر جا گذاشت.

با چنین عملیات ناسنجیده و بی پروایی دو طرف درگیر است که از 2004 به این سو، هر ساله بیش از دو هزار غیر نظامی کشته داشته ایم و بدون این که دو طرف از خون این همه بی‌گناه درسی گرفته باشند، سال به سال بر تعداد کشته‌های ملکی می‌افزایند.

افغانستان از کشور‌هایی است که در سی سال اخیر بیش از یک و نیم ملیون کشته داشته که رقم کشتار غیر نظامیان در آن از هر کشوری بالاتر بوده است.

با این که نهادهای ملی و بین المللی حقوق بشر در این سال‌ها همیشه آمار و ارقام کشتار غیر نظامیان را اعلان کرده و از این بابت پیوسته دوطرف جنگ را محکوم نموده و اعمال خونریزانۀ شان را افشا کرده اند، اما می‌بینیم که در این گراف نه تنها تغییری نیامده، بلکه سال به سال افزایش یافته است.

به این خاطر کرزی همیشه اعتراض خود را بر نیرو‌های خارجی حاضر در افغانستان به صورت علنی بیان داشته و از این بابت زیر فشار روانی شدیدی قرار داشته است.

اما چون در جنگ نان و حلوا تقسیم نمی شود تا حال به فریاد‌های او کوچک‌ترین توجهی نشده است. مرگ افغان‌ها چون مرگ مورچه‌ها، بی ارزش و بی مقداربه شمار آمده که عامل اصلی نارضایتی مردم از شرایط موجود به حساب می‌آید.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر